ابقاء معاون بهداشت و دستور برای اجرای برنامه پزشک خانواده

سرپرست وزارت بهداشت طی حکمی ضمن ابقاء دکتر علیرضا رئیسی در سمت معاون بهداشت، هفت انتظار خود از این معاونت را تشریح کرد.

به گزارش جمهوریت ;

سرپرست وزارت بهداشت طی حکمی ضمن ابقاء دکتر علیرضا رئیسی در سمت معاون بهداشت، هفت انتظار خود از این معاونت را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت،  در متن حکم دکتر سعید نمکی خطاب به دکتر علیرضا رییسی آمده است:

«با توجه به سوابق ارزنده و زحمات چشمگیری که در ایام معاون بهداشت وزارت بهداشت­، درمان وآموزش پزشکی متقبل شده‌اید، بدین‌وسیله حکم معاونت بهداشت جناب­عالی ابقاء می­‌شود.

امید است با عنایت پروردگار و پیروی از مشی اعتدال دولت تدبیر و امید و با استفاده از تجارب و مشارکت کلیه همکاران ارجمند و صاحب نظران عرصه سلامت­ در اعتلای بهداشت کشور موفق باشید.

حسب شیوه صدور احکام اینجانب در­دستگاه‌هایی ­که انجام وظیفه کرده‌­ام انتظارات آتی از جناب­عالی و همکاران گرامیتان را یادآور می‌شوم.

۱.همکاری درون ­بخشی با دیگر معاونت‌ های وزارت­، بویژه معاونت محترم درمان در پیاده ­سازی سیستم ارجاع­، پزشکی ­خانواده و پرونده الکترونیک سلامت ­که از تکالیف بجای مانده قانونی برنامه پنجم و ششم است از اولویت‌های اصلی آن معاونت محترم می‌­باشد­. ضروری‌ست هرچه زودتر­ گزارش پیشرفت کار تاکنون و الزامات آتی را اعلام فرمائید.

۲.حدود سه دهه پیش­ که بنده توفیق خدمتگزاری در جایگاه کنونی جناب­عالی را داشتم­، بیماری‌­های واگیردار اولویت اصلی کشور بود. مع‌الوصف با دورنمائی که از اوضاع همه ‌گیری بیماری­‌ها می­دیدم اقدام به ا­یجاد اداره­ کل بیماری­‌های غیرواگیر نمودم که متاسفانه با خروج اینجانب تعطیل و با همت جناب آقای دکتر هاشمی وزیر محترم و همکاران‌شان مجددا” ایجاد شد.

انتظار می­‌رود با هماهنگی معاونت‌­های محترم آموزشی­، پژوهشی و درمان در ادغام پیشگیری و کنترل بیماری‌­های غیر­واگیر در نظام ارائه خدمت طبق برنامه زمان­بندی اقدام فرمائید­. در غیر اینصورت سال­‌های آتی زیرآوار عوارض اقتصادی­، اجتماعی و بهداشتی، درمانی آن مدفون خواهیم شد.

۳. در عرصه بیماری­‌های واگیر­دار نیز بیماری­‌هایی همچون ایدز­، بروسلوز، هپاتیت­، سالک­، سل مقاوم به درمان و غیره نیز­ که در نقاطی به شکل اندمیک و هیپراندمیک بروز می­کند بخصوص بیماری‌های مشترک انسان و دام باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

۴.گرچه در­ کنترل و ریشه ­کنی بیماری‌ های واگیردار، وزارت بهداشت­، درمان و آموزش پزشکی نقش آفرینی اصلی را داشت مع‌الوصف در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر­، همچون دیابت، فشار خون، بیماری­‌های قلبی عروقی­، سرطان­ها، حوادث جاده­ای و غیره کمترین نقش متوجه وزارت بهداشت­، درمان و آموزش پزشکی و بیشترین نقش­ آفرینی بعهده دیگر دستگاه‌ ها در تغییر شیوه زندگی مردم است.

لذا جلب مشارکت بین ­بخشی­، بهره­‌گیری از ظرفیت ارزشمند انجمن­‌های علمی مرتبط و سازمان‌های مردم نهاد از اهم مسئولیت‌­ها­ی ما در شرایط کنونی است.

۵.سلامت مردمان حاشیه شهرها­، بهداشت سالمندان، بهداشت روان، بهداشت مردان در کنار دو گروه  آسیب­‌پذیر دیگر یعنی کودکان و زنان از اولویت‌­های اجتناب ناپذیراست­ که باید بدان­‌ها بپردازیم.

۵.برای پرداختن به U.H.C با استفاده از ظرفیت کلیه کارشناسان­، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تجارب افسران عالی­ رتبه بهداشت که دوران بازنشستگی را طی می­‌کنند و گنجینه‌­ای از تجارب ارزشمندند و سربازان خط مقدم بهداشت کشور در خانه‌های بهداشت و دیگر مراکز ضروری است.

۶.ساختار نظام ارائه خدمت در نظام بهداشتی کشور سال‌هاست که بازنگری نشده­، لذا ضروری‌ست  با استفاده از دیدگاه ­کلیه صاحبنظران به مقوله­‌هایی همچون قابلیت‌ها و مهارت‌­های پرسنل­، ­سطح­ بندی خدمات­، میزان خدمات قابل ادغام در شبکه­، فرآیندهای ارجاع­، دسترسی‌­ها­ در سیستم­ الکترونیک و شیوه­‌های پایش فعالیت­‌ها پرداخته­، مورد بازنگری قرار دهیم.

۷.گرچه در دوران تصدی برادر ارجمندمان جناب آقای دکتر هاشمی و با همراهی جناب­عالی گام‌­های موثری در ­اعتلای بهداشت کشور برداشته شده، مع‌­الوصف بعضی­ از همکاران‌مان که در عرصه بهداشت فعالند، نوعی گلایه از مهم­‌تر شمردن مقوله درمان و توسعه زیر ساخت‌­های آن را در سیاست­‌های کلان اعلام می‌­دارند.

با گذر از قضاوت در مورد این گلایه‌ها­، انتظار می­‌رود جناب­عالی در توجیه کلیه دست­‌اندرکاران عرصه بهداشت کشور که در سیاست‌­ها، پیشگیری مقدم بر درمان می‌باشد همگان را به نقش آفرینی موثر­تر در عرصه سلامت دعوت و ترغیب فرمائید.

توفیق همگان را در حفظ تامین و ارتقاء سلامت جسمی­، روانی و اجتماعی کشور عزیزمان از خداوند بزرگ مسئلت دارم.»

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار