امروز ۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۷:۳۵ ب.ظ

مقابله با آزار جنسی کودکان از خانه آغاز می شود

متاسفانه آزار جنسی کودکان از سالها پیش در بسیاری از جوامع وجود داشته و همچنان با وجود تمامی اطلاع رسانی ها ادامه دارد.

به گزارش جمهوریت، پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

متاسفانه آزار جنسی کودکان از سالها پیش در بسیاری از جوامع وجود داشته و همچنان با وجود تمامی اطلاع رسانی ها ادامه دارد. اما برخی از کارشناسان روانشناسی و آسیب شناسان اجتماعی معتقدند برای مبارزه با این مشکل باید فرهنگسازی را از خانه شروع کرد.

به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب، گروهی از پژوهشگران بریتانیایی با انجام یک پروژه تحقیقاتی ۱۰ ساله دریافتند کودکانی که از سنین پایین در خانه از سوی پدر و مادر آموزشهای جنسی مناسبی می گرفتند بعدها در جامعه سریع تر آزارگران را شناسایی و از خود مراقبت می کردند.

این پژوهشها که با بودجه کالج سلطنتی لندن انجام شده اند نشان می دهند بسیاری از کودکانی که قربانی آزار جنسی می شوند اساسا اطلاعات درستی از حریم شخصی خود و عدم اجازه دیگران برای ورود به این حریم ندارد. کودکان باید مرز باریک صمیمیت و آزار جنسی را از خانه بیاموزند.

این به این معنا نیست که والدین باید با محدودیت بیش از حد و تنبیه کودکان آنها را منزوی کنند اما والدین باید از سنین پایین در قالب داستان، نقاشی، شعر و یا گپ های خودمانی اعضای بدن جنسی را به کودک شناسانده و به وی بیاموزند نگاه کردن یا لمس این اعضاء از سوی دیگران به جز در مواقع لزوم ممنوع است.

مقابله با آزار جنسی کودکان از خانه آغاز می شود

پژوهشگران این طرح معتقدند کودک باید بیاموزد حتی پزشک هم حق ندارد بدون اجازه او به بدنش دست بزند، چه برسد به مربی های مهد، معلم ها، غریبه ها و حتی اقوام و آشنایان. متاسفانه این عدم آگاهی باعث می شود بسیاری از کودکان قربانی آزار جنسی شوند، آن  هم بدون این که تقصیری متوجهشان باشد.

بسیاری از خانواده ها معتقدند این وظیفه مربیان مهد و مدرسه است که به کودکان مسائل جنسی را آموز دهند، اما این پژوهش معتقد است که اتفاقا کودکان باید پیش از ورود به محیط آموزشی و تعامل با غریبه ها به این اصول مسلط باشد تا از سوی همکلاسی ها، معلمها یا حتی والدین دیگر بچه ها مورد آزار جنسی قرار نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار