امروز ۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۳:۰۱ ق.ظ

عزم جزم جامعه روحانیت مبارز برای انتخابات ۱۴۰۰

ورود جامعه روحانیت مبارز در این دوره برای انتخابات ریاست‌جمهوری، ورود جدی است؛ منتها این ورود، ورود مستقل نیست که جامعه روحانیت بخواهد به صورت مستقل به انتخابات ورود کند، بلکه ورود مشارکتی است

به نظر می‌رسد «جامعه روحانیت مبارز» عزم خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ جزم و از هم‌اکنون فعالیت‌های خود را شروع کرده است. این را از سخنان حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو این تشکل، می‌توان دریافت که گفته: «ورود جامعه روحانیت مبارز در این دوره برای انتخابات ریاست‌جمهوری، یک ورود جدی است». پیش از او نیز حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی، دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز، گفته بود با تمام ظرفیت خود وارد انتخابات ۱۴۰۰ خواهند شد.

جامعه روحانیت مبارز از تشکل‌های سیاسی مهم بعد انقلاب است که یک سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تشکیل شد و شخصیت‌های بزرگی همچون شهید مطهری، آیت‌الله خامنه‌ای، شهید باهنر، شهید بهشتی، شهید مفتح، مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، مرحوم آیت‌الله موسوی‌اردبیلی، مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی و آیت‌الله محمد یزدی از چهره‌های تأثیرگذار آن بودند که در مقاطع بعد از انقلاب، مناصب مهمی را بر عهده گرفتند؛ هرچند این تشکل در سال ۱۳۶۶ دچار انشعاب شد و گروهی از اعضای آن با اجازه و تأیید امام خمینی(ره)، «مجمع روحانیون مبارز» را تأسیس کردند. این دو جریان از مهم‌ترین و اصلی‌ترین جناح‌های سیاسی کشور تا نیمه دوم دهه ۷۰ بودند، اما جامعه روحانیت مبارز از سال ۷۶ به بعد دیگر اقبال مردم را نیافت.

آنها از خرداد سال ۷۶ که سیدمحمد خاتمی توانست نامزد اصلح آنان علی‌اکبر ناطق‌نوری را در رسیدن به پاستور شکست دهد، نتوانسته‌اند هیچ فردی را به صندلی ریاست‌جمهوری برسانند. این تشکل در سال ۸۴ با اینکه مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، عضو برجسته آن، در انتخابات حضور داشت، ترجیح دادند از علی لاریجانی حمایت کنند که در نهایت هر دوی آنان رقابت را به محمود احمدی‌نژاد واگذار کردند. جامعه روحانیت مبارز بعد از این انتخابات به همراه دیگر گروه‌های اصولگرا به جمع طرفداران احمدی‌نژاد پیوستند و البته همین تصمیم باعث کم‌رنگ‌شدن حضور چهره‌های برجسته این تشکل مانند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی شد. همچنین دلخوری حجت‌الاسلام ناطق‌نوری از اعضای برجسته جامعه روحانیت مبارز بعد از مناظره جنجالی احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی در خرداد ۸۸ که از جامعه روحانیت مبارز توقع داشت در قبال اتهامات احمدی‌نژاد سکوت نکنند، از مواردی بود که این تشکل اصولگرا را بر سر دو‌راهی قرار داد؛ هر‌‌چند در نهایت آنها نیز مجبور شدند بعد از مدتی راه خود را از احمدی‌نژاد جدا کنند و به جمع منتقدان او بپیوندند.

در سال ۹۲ باز جامعه روحانیت مبارز ترجیح داد از کاندیداتوری دیگر عضو ارشد خود یعنی حسن روحانی حمایت نکند و علی‌اکبر ولایتی را به‌عنوان نامزد اصلح اعلام کند. در نهایت حسن روحانی با حمایت اصلاح‌طلبان و همراهی هاشمی‌رفسنجانی و ناطق‌نوری که از اعضای کنار‌رفته این تشکل بودند، سکان هدایت دولت را در دست گرفت. سال ۹۶، جامعه روحانیت مبارز همچنان به حسن روحانی بی‌اعتنا بود و ترجیح داد در ائتلاف اصولگرایان باقی بماند و از کاندیداتوری ابراهیم رئیسی در انتخابات حمایت کرد و در نهایت باز شکست خورد.

جامعه روحانیت مبارز هرچند با کم‌رنگ‌شدن حضور سه چهره شاخص خود، یعنی مرحوم هاشمی‌رفسنجانی، علی‌اکبر ناطق‌نوری و حسن روحانی به حاشیه رفت، اما تلاش کرد با ترتیب‌دادن دیدار با روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور و حضور ناگهانی ناطق‌نوری در یکی از جلسات این تشکل بعد از ۱۰ سال، خود را وارد تعامل جدیدی کند.‌ در مهر ۹۶، دو ماه بعد از انتخاب مجدد حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور، اعضای جامعه روحانیت مبارز به دیدار او رفتند و از دغدغه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود گفتند؛ اما نکته مهم‌تر برای سران این تشکل این بود که این جلسات به‌صورت منظم و ادامه‌دار باشد که تقریبا به‌جز دیدارهای رسمی رئیس‌جمهور با تشکل‌های سیاسی، اتفاق نیفتاد.

ورود جدی به انتخابات ۱۴۰۰

حالا با نزدیک‌شدن به انتخابات سال ۱۴۰۰، جامعه روحانیت مبارز در تلاش است با ساماندهی نیروهای خود، حضور فعال و مؤثری در این انتخابات داشته باشد. آنها در هفته گذشته ۱۰ عضو جدید به شورای مرکزی خود اضافه کردند و به گفته حجت‌الاسلام محمد‌حسین موسی‌پور، مسئول کمیته تشکیلات جامعه روحانیت مبارز، مبنای حرکت جدید آنها مبتنی بر خرد جمعی است. ‌او درباره انتخابات سال آینده نیز گفته: «موضوع انتخابات ریاست‌جمهوری از مدتی قبل در کمیته سیاسی جامعه روحانیت مطرح بود و گزینه‌های مختلفی مورد بحث قرار گرفت و نهایتا راهبرد پیشنهادی این کمیته مبنی بر حضور فعال مشترک در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز به تصویب رسید. بر این اساس ما در انتخابات ریاست‌جمهوری با مشارکت همه گروه‌های جریان ارزشی و انقلابی فعالیت خواهیم داشت».

هنوز مصداقی برای انتخابات ۱۴۰۰ مطرح نیست

همچنین روز گذشته حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، عضو جامعه روحانیت مبارز، درباره برنامه‌های این تشکل برای ورود به بحث انتخابات و اینکه آیا مصداقی تاکنون مطرح شده یا خیر، گفت: «ورود جامعه روحانیت به بحث انتخابات، ورودی فعال همراه با مشارکت با مجموعه شخصیت‌ها و احزاب سیاسی جریان انقلابی است. این ورود ابتدا دنبال تشکیل یک ساختار در این مجموعه است؛ ساختاری که تقریبا ماندگار و با ثبات باشد؛ از این رو، تا حدودی تشکیل این ساختار زمان‌بر خواهد بود».‌به گزارش برنا او افزود: «تقریبا می‌توان گفت کسانی که انتظار داشتیم در این گفت‌وگو و جلسات حضور پیدا کنند، حضور پیدا کردند، البته مرحله اولی در حال تشکیل است که مرحله سیاست‌گذاری است؛ ان‌شاءالله مراحل بعدی هم دنبال خواهد شد؛ اما هنوز هیچ سخنی از مصداق برای کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ مطرح نیست. طبعا ما دنبال وحدت حداکثری مجموعه جریان انقلابی هستیم و بسیار امیدواریم این خواسته و انتظار اجابت شود و تحقق پیدا کند».‌مصباحی‌‌مقدم عنوان کرد: «در واقع ما درصدد تقویت مراجع رأی‌سازی دینی هستیم. گام مهمی را جامعه روحانیت مبارز در این راستا از حدود یک سال و نیم پیش برداشته و آن، راه‌اندازی عقبه تشکیلاتی جامعه روحانیت است».‌او همچنین گفته: «ورود جامعه روحانیت مبارز در این دوره برای انتخابات ریاست‌جمهوری، ورود جدی است؛ منتها این ورود، ورود مستقل نیست که جامعه روحانیت بخواهد به صورت مستقل به انتخابات ورود کند، بلکه ورود مشارکتی است. در واقع باید گفت جامعه روحانیت با مشارکت سایر جریانات انقلابی، سیاست‌گذاری انتخابات را بر عهده خواهد داشت؛ همچنین با مشارکت سایر جریانات اصولگرایی، در تعیین شاخص‌های کاندیداها تصمیم خواهد گرفت و سایر کارهایی را که لازم است برای رسیدن به کاندیدای واحد صورت گیرد، مدنظر قرار خواهد داد».‌

روز چهارشنبه نیز دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز در جلسه شورای مرکزی این تشکل گفته بود: «جامعه روحانیت مبارز باید هرچه بیشتر به روشنگری و راهبری جریان‌های ارزشی و انقلابی بپردازد و در آستانه انتخابات با تمام ظرفیت و توان خود وارد عمل شود. روحانیت با عنایت به تجربه طولانی خود در فضای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نشان داده همواره می‌تواند به‌عنوان نقطه کانونی تجمیع نیروهای انقلابی، ارزشی، کارآمد و با‌نشاط باشد. جایگاه روحانیت نباید مخدوش شود و نقش ممتاز روحانیت باید به صورتی روشن و فعال ایفا شود».
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی گفته بود: «امیدواریم با تشکیلات جدید و حضور نیروهای تازه‌نفس و جوان، جامعه روحانیت مبارز با پویایی و کارآمدی هرچه بیشتر به روشنگری و راهبری جریان‌های سیاسی، ارزشی و انقلابی بپردازد و در آستانه انتخابات سرنوشت‌ساز سال آینده، با تمام ظرفیت و توان خود وارد عمل شود».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.