امروز ۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱:۵۸ ب.ظ

ایرانی ها ۳۰۰میلیون دندان پوسیده دارند

نمایندگان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، در آستانه برگزاری اولین همایش سلامت دهان، از سیاست های ناکارآمد سلامت دهان در کشور به شدت انتقاد کردند.نمایندگان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، در آستانه برگزاری اولین همایش سلامت دهان، از سیاست های ناکارآمد سلامت دهان در کشور به شدت انتقاد کردند.

محمدباقر شهنی زاده رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در نشست خبری اولین همایش سلامت دهان که قرار است از ۲۷ تا ۲۹ تیر ۹۷ در هتل المپیک تهران برگزار شود، با عنوان این مطلب که گروهی که در وزارت بهداشت برای پیشگیری آموزش دیده بودند، به درمان گرایش پیدا کردند، گفت: این وضعیت باعث شده تا برنامه های سلامت دهان و دندان برای مقابله با پوسیدگی دندان ها، لاعلاج بماند.

وی با تاکید بر اینکه برای پیشبرد برنامه های سلامت دهان می بایست این حوزه در وزارت بهداشت معاونت داشته باشد، تصریح کرد: متولی حوزه دهان و دندان باید در سطح معاونت باشد تا نتایج مثبتی را شاهد باشیم.

شهنی زاده به نقش بیمه ها در ارائه خدمات دندانپزشکی اشاره کرد و گفت: نقش بیمه ها باید واضح و روشن باشد، اینکه به علت هزینه بالای دندانپزشکی، خدمات را پوشش ندهند، پذیرفتنی نیست.

وی ادامه داد: این وضعیت باعث شده افراد زیر خط فقر نتوانند برای سلامت دهان و دندان خود هزینه کنند.

شهنی زاده با انتقاد از اینکه دندانپزشکان در اغلب دانشکده های دندانپزشکی بسیج علمی نشده اند، افزود: ما آماده ایم تمامی دندانپزشکان عمومی را برای بهداشت دهان و دندان مردم، بسیج کنیم.

وی تاکید کرد: اولین همایش سلامت دهان، با رویکرد آموزش بهداشت دهان و دندان برگزار می شود، زیرا برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها، نیاز به عزم ملی داریم.

در ادامه عبدالحمید ظفرمند دبیر علمی اولین همایش سلامت دهان، با انتقاد از سیاست های ناکارآمد در بهداشت دهان و دندان، گفت: سلامت دهان، مهم ترین بخش نظام سلامت است که متاسفانه هیچ جایگاهی ندارد.

وی با بیان این مطلب که برنامه کلان برای سلامت دهان نداریم، افزود: ایران به لحاظ آموزش دندانپزشکی، نه تنها در منطقه برتر است، که نسبت به برخی کشورهای اروپایی نیز جلوتر هستیم، اما نمی توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

این متخصص دندانپزشکی کودکان، ادامه داد: در سال ۹۲، در شورای عالی بیمه سلامت مصوب شد که بیمه سلامت دهان در بیمه پایه گنجانده شود، اما حالا کسی نیست این موضوع را از وزارت رفاه پیگیر باشد که چنین برنامه مهمی چرا اجرایی نشده است.

ظفرمند با اشاره به اینکه ۳۶۲ قلم از مواد و تجهیزات دندانی در اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت دارای کد است، گفت: متاسفانه اقلامی در لابراتورهای دندانپزشکی استفاده می شود که تحت پوشش این اداره کل نیست. لاجرم، مردم مجبور می شوند هزینه های سلامت را بر اساس توان خودشان انتخاب کنند.

در ادامه دکتر سید جلال پورهاشمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص دندانپزشکی کودکان، اظهارداشت: همواره شعار سلامت و پیشگیری سر داده ایم اما در عمل چندان موفق نبوده ایم و این وضعیت در دندانپزشکی، بیشتر نمود دارد.

وی، علت بروز چنین وضعیت را ناشی از نبود یک مدیریت واحد در وزارت بهداشت دانست و افزود: هزاران ایرانی شب ها تا صبح با دندان درد می خوابند و ما از آنها غافل هستیم.

پورهاشمی، بر وجود عزم ملی برای پیشگیری از خرابی دندان ها تاکید کرد و گفت: در کشور، موضوعی به نام سلامت دهان وجود دارد که هر روز تاخیر در حل آن، مشکل را سنگین تر می کند.

وی با اشاره به وجود ۳۰۰ میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانی ها، افزود: اگر همه دندانپزشکان دو شیفت هم کار کنند، ۱۰ سال طول می کشد که این وضعیت را بهبود ببخشیم.

پورهاشمی با عنوان این مطلب که ۸۰ تا ۹۰ درصد هزینه های دندانپزشکی را خود مردم پرداخت می کنند، گفت: توان مردم برای پرداخت این هزینه ها روز به روز ضعیف تر می شود، از همین رو، بی دندانی در کشور بیداد می کند. چاره ای هم ندارند چون پولی برای درمان ندارند.

 

منبع: مهر

 

انتهای پیام/

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.