برگزاری رزمایش دریایی توسط روسیه و ژاپن

روسیه و ژاپن رزمایش دریایی مشترک برای نجات کشتی ها و افراد گرفتار شده در دریا برگزار کردند.روسیه و ژاپن رزمایش دریایی مشترک برای نجات کشتی ها و افراد گرفتار شده در دریا برگزار کردند.

نیکلای واسکرسنسکی سخنگوی ناوگان اقیانوس آرام روسیه سه شنبه اعلام کرد: در رزمایش دریایی مشترک به نام «سارکس»، ناوگان اقیانوس آرام روسیه و رزمناو آساگیری و ناو پشتیبانی هیوتی نیز از طرف ژاپن شرکت داشتند.

ازطرف روسیه در این رزمایش یک روزه، رزمناو آدمیرال تریبوتس، ناو آدمیرال وینوگرادوف و نفتکش پچنگا شرکت کردند.

این رزمایش در پایان برنامه حضور ناوگروه روسی در بندر مایزورو ژاپن برگزار شد.

واحدهای شرکت کننده در رزمایش مطابق برنامه، عملیات هایی برای کمک رسانی به کشتی های گرفتار شده در دریا، نجات افراد درحال غرق و نیز چند تاکتیک دریایی و کمک رسانی و پشتیبانی هوایی با بالگرد تمرین کردند.

این رزمایش مشترک درحالی برگزار شد که روابط روسیه و ژاپن براثر اختلاف های ارضی در مورد مالکیت جزایر کوریل جنوبی از دیرباز پرتنش بوده است.

روسیه حاکمیت خود را بر جزایر کوریل جنوبی قابل تردید نمی داند و به نتایج کنفرانس یالتا، بیانیه پتسدام و برخی اسناد تعیین کننده شرایط بین المللی پس از جنگ دوم جهانی به عنوان موید آن تاکید می کند.

روسیه به عنوان میراث دار شوروی در جنگ دوم جهانی ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار کشته نظامی و غیرنظامی و همچنین ویرانی های گسترده ای را تحمل کرد به گونه ای که مسکو نیز در خطر سقوط قرار گرفت و از این رو شرایط کنونی را ناشی از اقدام های کشورهای آغاز کننده این جنگ از جمله ژاپن می داند.

در چند سال اخیر موضوع این جزایر چندین بار در دیدارهای سران و وزیران خارجه دو کشور از سوی طرف های ژاپنی مطرح شده است.

با توجه به اینکه روسیه و ژاپن هنوز پیمان صلح مربوط به پایان جنگ دوم جهانی را امضا نکرده اند، ژاپن می خواهد با استفاده از فرصت مذاکرات، زمینه بازگشت جزایر کوریل را فراهم کند که تاکنون بی نتیجه مانده است.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.