امروز ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۴:۴۵ ب.ظ

عملی شدن انتقال انسان به فضا توسط هندی ها

هند آزمایش های متعددی در رابطه با پروژه فرستادن انسان به فضا طی روز گذشته انجام داد و موفقیت موارد مربوط به کپسول حامل فضانوردان، این کشور را یک قدم دیگر برای رسیدن به این هدف نزدیک تر کرد.هند آزمایش های متعددی در رابطه با پروژه فرستادن انسان به فضا طی روز گذشته انجام داد و موفقیت موارد مربوط به کپسول حامل فضانوردان، این کشور را یک قدم دیگر برای رسیدن به این هدف نزدیک تر کرد.

‘اسپیس’ که به رصد فعالیتهای کشورهای جهان در این حوزه می پردازد، آخرین آزمایش هند مربوط به جداشدن محفظه حامل انسان از فضا پیما و همچنین عملکرد دگمه پرتاب سرنشینان به بیرون بود که در هر دو مورد با موفقیت کامل همراه بود.

به نوشته این وبسایت، پس از انجام موفقیت آمیز این آزمایش ها که ادامه پروژه را تضمین می کند هند پس از روسیه، آمریکا و چین چهارمین کشوری خواهد بود که می تواند با موفقیت یک انسان را در فضا قرار دهد.

آزمایش هفته گذشته در واقع یک آزمایش ایمنی بود که باعث می شود در صورت بروز خطا و یا نقص فنی جدی، کپسول حاوی فضانوردان از موشک اصلی جدا و جان خدمه آن حفظ شود. اینگونه سیستم های ایمنی تقریبا در تمام موشک هایی که انسان در آنها قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع سیستم های ایمنی در موشک های هند نیز مشابه سیستم های روسی و آمریکایی است. چهار موتور در زیر کپسول فضانوردان قرار داده شده است تا در هنگام خطر آن را از موشک اصلی جدا کند. سپس کپسول با استفاده از چتر نجات به سلامت بر روی زمین فرود می آید.

به نظر می رسد کپسول فضانوردان هندی از یک طراحی محافظه کارانه و ایمن برخوردار باشد که با توجه به اولین تلاش هند برای قراردادن فضانوردان در فضا این طراحی منطقی است.

سازمان تحقیقات هوا و فضای هند( ایسرو) در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار کپسول خود را با استفاده از یک موشک بالستیک آزمایش کرد. هدف از این آزمایش بررسی میزان مقاومت کپسول در مقابل گرمای جو در هنگام بازگشت به زمین و سیستم های کامپیوتری آن بود.

کپسول هند مقداری بزرگ تر از کپسول های بازگشت سویوز یا شنزو و کمی کوچک تر از کپسول فضانوردان موسوم به آپولو است.

مانند آپولو، هند قصد دارد در هنگام بازگشت کپسول فضانوردان به زمین، آن بر روی آب فرود بیاید درحالی که کپسول های سویوز و شنزو برای فرود بر خشکی طراحی شده اند.

رسانه های هند اولین فضانوردان این کشور را به زبان سانسکریت ‘ویوماناوت’ نام گذاری کرد اند که این کلمه به معنی فضا است.

سازمان تحقیقات هوا و فضای هند( ایسرو) در ماه ژانویه صدمین ماهواره خود را از مرکز فضایی ساتیش داوان واقع در جزیره سریهاریکوتا در ایالت آندرا پرادش با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

این اولین پرتاب موشک سازمان ایسرو در سال ۲۰۱۸ و همچنین اولین عملیات موفقیت آمیز این سازمان پس از شکست ماموریت قرار دادن ماهواره نظارت بر زمین (IRNSS-1H) در فضا در ماه آگوست سال گذشته بود.

ماموریت پیشین سازمان ایسرو به دلیل باز نشدن سپر گرمایشی ماهواره مورد نظر، با شسکت روبرو شد.

سازمان تحقیقات هوا و فضای هند تاکنون ۴۰ عملیات موفق در پرتاب موشک های مختلف پی اس ال وی به فضا داشته است.

این سازمان در ماه ژوئن سال گذشته ۳۱ ماهواره کوچک را در یک موشک به فضا پرتاب کرد.

سازمان ایسرو همچنین توانست سنگین ترین موشک ( جی اس ال وی نسل ۳) ساخت خود را برای اولین بار با موفقیت به فضا پرتاب کند.

پیش از این هند برای پرتاب ماهواره های خود با وزن بیش از دو تن به کشور های خارجی وابسته بود.

سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) در سال گذشته با ثبت رکود بی سابقه پرتاب ۱۰۴ ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک ‘سریهاریکوتا’ در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا، تاریخ ساز شد.

جزیره کوچک ‘سریهاریکوتا’ درصنعت فضایی هند ،حکم دماغه ‘کاناورال’ در ایالت فلوریدای امریکا را دارد که تاکنون موشک های فضایی و ماهواره های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.

سکوی پرتاب موشک جزیره ‘سریهاریکوتا’ تاکنون با پرتاب بیش از ۲۰۰ ماهواره از کشورهای مختلف ،میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند است.

هزینه های پرتاب از این سکو به حدی پایین است که حتی رقیبان قدر هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این کشور قادر است کاوشگر مریخ خود را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای که هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال کند.

یکی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال ۲۰۱۳ میلادی پرتاب کاوشگر مدارگرد به مریخ با موشک ‘پی اس.ال.وی’ ازسکوی پرتاب ‘سریهاریکوتا’ با نام ‘مانگالیان’که به زبان سانسکریت به معنای ‘مسافر مریخ ‘ بود . به این ترتیب این کشور در ردیف چهارمین کشوری که توانست به منظومه شمسی راه یابد ، قرار گرفت.

ماموریت ماهواره مانگالیان شامل اکتشاف گاز متان و دی اکسید کربن در جو مریخ می شد تا وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.