امروز ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۴:۰۴ ب.ظ

ابتلا به تپش نامنظم قلب در افراد سیگاری

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که افراد سیگاری 45 درصد بیشتر احتمال دارد که به نامنظمی ضربان قلب مبتلا شوند.نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که افراد سیگاری 45 درصد بیشتر احتمال دارد که به نامنظمی ضربان قلب مبتلا شوند.

این مطالعه که توسط محققان کالج ایمپریال لندن در انگلیس انجام شد، نشان می دهد که خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (نوعی نامنظمی ضربان قلب) به ازای هر ۱۰ نخ سیگاری که در روز کشیده می شود، تا ۱۴ درصد افزایش می یاید.

فیبریلاسیون دهلیزی (Atrial fibrillation) شایع‌ترین نوع آریتمی قلبی (نامنظمی ضربان قلب) است که تحریک الکتریکی مسیر مشخصی را در قلب طی نمی‌ کند. این بیماری عامل بروز ۳۰ درصد تمام سکته های خطرناک است.

محققان با مشاهده نتایج این مطالعه به افراد توصیه کردند که اگر سیگار می کشند فورا سیگار را ترک کنید و اگر سیگار نمی کشید هرگز این عادت را شروع نکنید.

این مطالعه نشان داد که سیگاری ها در معرض افزایش خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارند، اما این خطر در افرادی که سیگار را ترک می کنند به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد.

محققان در این مطالعه، ۲۹ مطالعه را در اروپا، آمریکای شمالی، استرالیا و ژاپن تجزیه و تحلیل کردند. در مجموع ۶۷۷ هزار و ۷۸۵ نفر در این بررسی شرکت داشتند که ۳۹ هزار و ۲۸۲ تن از انها به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا بودند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در تمام سیگاری ها ۳۲ درصد است، اما این افزایش خطر در افرادی که این عادت را ترک می کنند، ۹ درصد است.

محققان متوجه شدند، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در افرادی که روزی پنج، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۵ یا ۲۹ نخ سیگار می کشند در مقایسه با افرادی که سیگار را نمی کشند به ترتیب ۹، ۱۷، ۲۵، ۳۲، ۳۹ و ۴۵ درصد بیشتر است.

محققان تاکید کردند که نتایج مطالعه آنها مدرک بیشتری را در مورد مزایای سلامتی ترک سیگار و در وهله اول هرگز سیگار نکشیدن ارائه می دهد.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.