امروز ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۹ ق.ظ

علم نشانه‌شناسی قرآن کریم ایجاد و فعال شود

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه باید علم نشانه‌شناسی در ارتباط با قرآن کریم ایجاد و فعال شود، گفت: تجلی عظمت خداوند، حقانیت اسلام و خضوع در برابر خداوند از طریق علم نشانه‌شناسی و فعال کردن آن نسبت به قرآن قابل دسترسی است.

به گزارش جمهوریت ;

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه باید علم نشانه‌شناسی در ارتباط با قرآن کریم ایجاد و فعال شود، گفت: تجلی عظمت خداوند، حقانیت اسلام و خضوع در برابر خداوند از طریق علم نشانه‌شناسی و فعال کردن آن نسبت به قرآن قابل دسترسی است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله احمد مبلغی در جمع برخی از طلاب و فضلای لبنانی خاطرنشان کرد: اگر مجموعه‌ای از دانشمندان حوزوی و دانشگاهی در کنار هم، چارچوبی برای علم نشانه شناسی تعیین و روی آن کار کنند، قطعا به عنوان یک دانش بسیار بزرگ، می تواند حتی راهی جهت کشف بسیاری از اندیشه‌های اجتماعی قرآن باشد.

وی با اشاره به اینکه با فعال شدن علم نشانه شناسی، تفسیر از حالت ایستایی و بی توجهی به نیازهای بشر امروز خارج و رفته رفته به سمت برقراری رابطه و پاسخ دقیق به نیازهای بشری می رود، گفت: نسل امروز از طریق تقویت نشانه شناسی، بیشتر می توانند با قرآن رابطه معنایی برقرار کند و اصولا بخشی از فلسفه تمرکز قرآن در سطح گسترده بر آیه بر اساس همین واقعیت است.

آیت الله مبلغی اظهار کرد: تفسیر مبتنی بر نشانه شناسی می تواند برای نسل های امروز پر جاذبه و پرمحتوا باشد و به صورت گسترده‌ای فصل زیبایی از دقائق و ظرائف قرآن را نسبت به حقائق متافیزیکی و نیز حیات اجتماعی بشر به روی آنها بگشاید.

وی ادامه داد: ما از طریق نشانه ها می توانیم اصول اجتماعی، تربیتی، جایگاه و صفات خدا و بسیاری از حقایق دیگر حتی نسبت به معاد را به دست بیاوریم، و ابعادی از نظم و انسجام و هماهنگی بی نظیر در قرآن را کشف کنیم.

وی گفت: البته چنین امر مهمی به صورت فله‌ای و بی‌نظم به انجام نمی رسد و حتی ممکن است مضر هم باشد، باید حوزه و دانشگاه بر اساس مطالعات بسیار دقیق و علمی آن هم با  حوصله ای زیاد و با روندی چارچوب‌مند اصول و روش و مباحث این علم را ارائه کنند، قطعاً تاخیر در این زمینه جفای به موضوع ارتباط جامعه با قرآن است و چنین اهمالی در واقع، مهمل گذاشتن “کلید واژه آیه” در قرآن است؛ کلید واژه‌ای که واجد قابلیت‌های بسیار برای ایجاد ارتباط بین انسان و خداوند است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: خداوند چون حکیم مطلق، عالم مطلق و دارای صفات مطلق است، سخن او دارای نشانه هایی است که حکایت کننده از مفاهیم بلند مربوط به خداوند است.

وی گفت: اگر ما بتوانیم علم نشانه‌ها را در ارتباط با قرآن در قالب مباحث منظم، چارچوب مند و علمی فعال کنیم، راه‌های جدیدی در زمینه‌های فهم اجتماعی، معنویت و تربیت و بسیاری از مسائل … در پیش روی ما گشوده خواهد شد.

وی در پایان به عنوان نمونه به چندین آیه که حامل و حاوی نشانه‌هایی مهم هستند اشاره کرد و با ذکر آن آیات به تشریح دلالت آن نشانه‌ها بر اینکه خداوند فوق زمان، فوق تاریخ، فوق بشر و فوق ادیان است پرداخت و نیز به آیاتی که بر اساس علم نشانه شناسی دلالت دارند بر توصیف نسبت خدا و معاد در چارچوبی تربیت ساز اشاره کرد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.