امروز ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۷:۵۷ ق.ظ

تأثیر از یک عالم دینی برای احداث موزه اسلام اندونزی

جوکو ویدودو رئیس‌جمهور اندونزی در مراسم افتتاحیه موزه اسلام اندونزی به نقش عالمان مسلمان در استقلال کشورش اشاره کرد.

به گزارش جمهوریت ;

جوکو ویدودو رئیس‌جمهور اندونزی در مراسم افتتاحیه موزه اسلام اندونزی به نقش عالمان مسلمان در استقلال کشورش اشاره کرد.

عقیق:موزه اسلام اندونزی در زمینی به وسعت ۴.۹ هکتار و از بودجه وزارت آموزش و فرهنگ ( ۳۰ میلیارد روپیه) ساخته‌ شده است. این موزه یک نوع ابراز احترام به علما (روحانیون) است که در مبارزه برای استقلال اندونزی نقش به سزایی داشتند.

محل موزه در مجاورت حوزه علمیه تبو ایرنگ که توسط علامه هاشم اشعری در سال ۱۸۹۹ میلادی تأسیس شد.

موزه دارای بسیاری از اشیاء تاریخی در مورد گسترش اسلام در مجمع‌الجزایر اندونزی، کتاب‌ها، کتاب‌های تفکر علما و دیگر اشیاء است. این موزه می‌تواند به‌ عنوان مرجع درباره اسلام در اندونزی تبدیل شود.

جوکوویرئیس‌جمهور اندونزی در مراسم افتتاحیه گفت: به ما یادآوری می‌شود که اسلام در یک فرایند بسیار مسالمت‌آمیز وارد مجمع‌الجزایر اندونزی شد. اسلام در اندونزی با گفت‌وگو، با استفاده از ابزارهای فرهنگی محلی، مثل شعر، عروسک خیمه‌شب‌بازی، دوبیتی، قصیده و تواشیح و غیره توسعه‌یافته بود.

وی افزود: همچنین می‌خواهم یادآوری کنم که اندونزی که شکل آن در حال حاضر دولت یکپارچه جمهوری اندونزی است، بر اساس ایدئولوژی پنچاسیلا (اصول پنجگانه)، در واقع توسط علما، طلاب، امت اسلامی همراه با سایر عناصر ملت اندونزی، تشکیل شد.

جوکووی تصریح کرد: هنگامی‌که حکم ریاست جمهوری در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۱۵ به‌ عنوان روز ملی طلبه را امضا کرد، تلاش کرد تا مبارزه علامه هاشم اشعری در حفظ استقلال اندونزی را حاضر کند.

علاوه بر این، گنج موزه نیز به عموم مردم از شکوه پادشاهی‌های اسلامی از آچه گرفته تا مالوکو حکایت می‌کند که در نهایت کمک کرد که اندونزی را به پیشرفت کنونی برساند. این موزه به مردم اندونزی یادآوری می‌‌کند که حوزه‌های علمیه (مدارس شبانه‌روزی اسلامی که به پسانترن یاد می‌شود) در مدت طولانی فعالانه در آموزش‌وپرورش مردم اندونزی مشارکت داشته است.

 

 

به گزارش فارس، علامه هاشم اشعری به همراه سایر علمای این میهن شجاعانه و عاشقانه، جنگ به‌ عنوان جهاد فی سبیل الله را برای حفظ استقلال اندونزی اعلام کردند. اکنون علامه صلاح‌الدین به‌ عنوان نوه علامه هاشم اشعری راه جد خود را برای حفظ اندونزی ادامه می‌دهد.

پیش از افتتاح موزه، رئیس‌جمهور اندونزی به زیارت مزار علامه هاشم اشعری و عبدالرحمن وحید(چهارمین رئیس جمهور اندونزی و نوه هاشم اشعری، بنیانگذار بزرگ‌ترین سازمان اسلامی اندونزی) رفت.

منبع:  رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.