مجلس و قوه قضائیه به مسائل و تخلفات خصوصی‌سازی ورود کنند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، صادق محمدی در کنفرانس خبری «بن بست خصوصی سازی» گفت: چهل سالگی انقلاب اسلامی فرصت خوبی برای بررسی عملکرد، دستاورد‌ها و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی است.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، صادق محمدی در کنفرانس خبری «بن بست خصوصی سازی» گفت: چهل سالگی انقلاب اسلامی فرصت خوبی برای بررسی عملکرد، دستاورد‌ها و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی است.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینکه در این دوره چهل ساله شاهد پیشرفت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف مانند پزشکی و کشاورزی بوده ایم؛ اما در برخی موارد مانند عدالت طلبی و عدالت‌خواهی پیشرفت آنچنانی نداشتیم و رهبر معظم انقلاب نیز به این موضوع اشاره کردند، گفت: در چهل سالگی انقلاب باید به کلیت کار‌هایی که صورت گرفته بپردازیم.

وی اضافه کرد: در بحث عدالت پیشرفت آنچنانی نداشتیم و این در حالی است که گروه‌های زیادی دعوی عدالت طلبی دارند در هر حال برخی گروه‌ها راهکار درستی را برای عدالت طلبی ارائه ندادند و بعضا دچار افراط و تفریط شده اند، اما امروز بسیج دانشجویی نوعی از عدالت خواهی را ارائه کرده که توأم با صبر و خشم است در واقع با این شیوه از اصلاح طلبی بیشتر به دنبال نتیجه هستیم و حل مسئله برای ما هدف است.

صادق محمدی با بیان اینکه مسائل مربوط به ده ونک و خصوصی سازی از جمله مسائلی هستند که بسیج دانشجویی و دیگر گروه‌های عدالت خواه به آن‌ها ورود کردند، گفت: اگرچه مسئولان ورود خوبی نسبت به این مسائل نداشتند، اما مردم به خوبی وارد صحنه شدند به گونه‌ای که امروز مسائل مربوط به ده ونک به نتایج خوبی رسیده است.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی مشکلات مربوط به خصوصی سازی را همه‌گیر دانست و گفت: امروز نمی‌توانیم پنج نمونه موفق واگذار شده به بخش خصوصی بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی را نام ببریم و این نقص بزرگی است و مسائلی که در واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه شرکت هپکو و آذرآب، گروه ملی فولاد اهواز و شرکت نیشکر هفت تپه به وجود آمد نقص خصوصی‌سازی را نشان می‌دهد و بیانگر این است که برخلاف سیاست‌های ابلاغی نظارت درستی بر خصوصی سازی صورت نگرفته است.

محمدی با بیان اینکه بسیج دانشجویی به مشکلات مربوط به خصوصی‌سازی به عنوان یک مسئله کلان نگاه می‌کند، افزود: امروز بسیج دانشجویی ما در تبریز، کرمانشاه، مسائل مربوط به واگذاری شرکت ماشین‌سازی تبریز و پالایشگاه نفت کرمانشاه را دنبال می‌کند و یا هفت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران نیز بحث شرکت نیشکر هفت تپه را دنبال کرده‌اند. در هر حال امیدواریم شاهد پاسخگویی مسئولان در این رابطه باشیم و آن‌ها یک رویه درست را در پیش بگیرند.

 مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) نیز در این نشست گفت: هسته اولیه پیگیری مسائل مربوط به خصوصی‌سازی سال گذشته در بسیج دانشجویی شکل گرفت و با تشکیل این هسته ما به سراغ کارخانه‌های هپکو و آذرآب که با اعتراضات کارگری مواجه بود رفتیم.

سیدمحمدعلی میرناصر افزود: با توجه به ارتباطی که ما با کارگران هپکو و آذرآب گرفتیم معلوم شد که ارزش یکی از این کارخانه‌ها ۴ هزار میلیارد تومان است؛ اما با رانت و زد و بند آن را با ۳۰۰ میلیارد تومان واگذار کرده‌اند و شخصی که کارخانه به او واگذار شده در قسط اول تنها چند ۱۰ میلیون تومان پرداخت کرده و بقیه اقساط را نداده است.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان این که شرکت آذرآب و هپکو با مشکل نظارت همراه بوده و اهلیت افراد برای واگذاری کارخانه‌ها به آن‌ها بررسی نشده تصریح کرد: این مسائل باعث شد تا این کارخانه‌ها به سمت نابودی برود البته در بحث کارخانه نیشکر هفت تپه هم با مسائل مشابه آذرآب و هپکو مواجه بودیم به گونه‌ای که این شرکت را که ارزش آن ۴ هزار میلیارد تومان بوده به مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان واگذار کرده اند و به گفته کارگران قسط اول آن که ۶ میلیارد تومان بوده قسمت عمده آن از طریق فروش تجهیزات و ابزارآلات کارخانه پرداخت شده است.

میرناصر با اشاره به وضعیت نابسامان خصوصی‌سازی در کشور تصریح کرد: در همین راستا بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران بزرگ همایش بن‌بست خصوصی سازی را با حضور اساتید حقوق، اقتصاد، نمایندگان مجلس و فعالان صنعتی و کارگری برگزار می‌کند.

وی بیان کرد: آنچه که ما به آن رسیده‌ایم این است که یک تروریسم اقتصادی تک تک سلول‌های اقتصادی و واحد‌های صنفی و تولیدی کشور را منهدم و سنگر به سنگر گلوگاه‌های اقتصادی را فتح می‌کند و متاسفانه از درون به اقتصاد کشور ضربه می‌زند.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: تعجب ما از این است که چرا دستگاه‌های امنیتی و وزارت اطلاعات اجازه می‌دهند کارخانجات دولتی به افرادی که اهلیت لازم را ندارند واگذار شوند در هر حال این مسائل با ابتدائیات امنیت ما متعارض است و هر یک از این کارخانه‌ها که به افراد نااهل واگذار می‌شود سرنوشت چندین هزار نفر را با مشکل مواجه می‌کند.

میرناصر تصریح کرد: افرادی که با رانت و زد و بند کارخانه‌های دولتی را به نام خصوصی سازی در اختیار خود می‌گیرند با فروش املاک و تجهیزات این کارخانه‌ها به سراغ کارخانجات دیگر شهرستان‌ها می‌روند و همین بلا را سر آن‌ها می‌آورند.

وی اظهار کرد: باید مشخص شود که افراد فاقد اهلیت چگونه توانسته‌اند در قالب مزایده‌های صوری و با چه ساز و کاری کارخانه‌های بزرگ را در اختیار بگیرند.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اینکه قانون مربوط به خصوصی‌سازی در کشور قانون ۱۰ ساله است که ۳ سال پیش دوره آن به اتمام رسیده اظهار کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام باید این قانون را مورد بازنگری قرار می‌داده و خلاء‌های آن را جبران می‌کرده است، ولی این اتفاق نیفتاده است با این وجود مطالبه ما این است که تا این قانون اصلاح نشود خصوصی سازی را در کشور متوقف کنند.

وی با بیان اینکه عدم وجود نهاد‌های واحدی برای نظارت بر روند خصوصی‌سازی این فرایند را با مشکل مواجه کرده افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام باید گزارش سالانه‌ای را از واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی ارایه دهد.

میرناصر با بیان اینکه امروز هم هیات عالی واگذاری و هم از طرف سازمان خصوصی‌سازی به عنوان مرجع نظارتی خصوصی‌سازی نقش ایفا می‌کنند، افزود: اینکه تعدد مراجع نظارتی باعث شده که بحث نظارت از لحاظ عملیاتی با مشکل مواجه شود.

وی بیان کرد: هیات عالی واگذاری هیاتی متشکل از ۳ وزیر، ۲ نماینده مجلس و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور است با این وجود این هیات هر چند که بخواهند نقش خود را به درستی ایفا کنند، چون مشغولیات زیادی دارند و وظایف اعضای این هیات خیلی زیاد است قطعا نمی‌توانند نسبت به مسائل جزئی به خوبی ورود پیدا کنند. البته در کنار این هیات یک هیات داوری نیز وجود دارد که از یک ترکیب کاملا دولتی برخوردار است بنابراین در این چند سال شاهد بوده ایم که این هیات نتوانسته بحث نظارت را به درستی دنبال کند.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) به خلاء حضور قوه قضاییه در سازمان بازرسی در بحث واگذاری‌ها اشاره کرد و افزود: برای جبران این خلاء باید مجلس وارد عمل شود تا قوه قضاییه بتواند به مسائل خصوصی‌سازی نیز ورود پیدا کند.

میرناصر اظهار کرد: مشکل اصلی که وجود دارد این است که سازمان خصوصی‌سازی هم متولی واگذاری است و هم متولی امر نظارت بر واگذاری و این یعنی یک انحصار در واگذاری‌ها وجود دارد که حداقل از لحاظ تجربه این چند سال شاهد بودیم که این روند جواب نداده و باید در آن بازنگری شود. از این رو باز هم مجلس باید در این موضوع ورود پیدا کند.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر نیز در این کنفرانس خبری گفت: با توجه به مشکلات خصوصی‌سازی در کشور گفت: همایش بن‌بست خصوصی‌سازی به همت بسیج دانشجویی ۹ دانشگاه تهران بزرگ دوشنبه ۳ دی ما ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه در دانشکده حقوق دانشگاه تهران برگزار و به نقد و ریشه‌یابی مسائل خصوصی سازی پرداخته می‌شود.

آرشا نامدار ایوبی اظهار کرد: همایش بن‌بست خصوصی‌سازی در ۳ بخش و با حضور فعالان صنفی و صنعتی، اساتید اقتصاد و حقوق و همچنین نمایندگان مجلس برگزار می‌شود.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر گفت: در این همایش مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس و دیگر ساختار‌های نظام که وظیفه قانون گذاری و تدوین آیین نامه‌ها و بحث‌های حقوقی را برعهده دارند مورد پرسش هستند.

ایوبی اظهار کرد: همچنین در این همایش از نمایندگان کارگران کارخانه‌های آسیب دیده از خصوصی‌سازی دعوت به عمل آمده است.

وی در پایان اظهار کرد: از رییس خصوصی سازی نیز جهت شرکت در همایش بن بست خصوصی سازی دعوت به عمل آمده که امیدواریم به منظور پاسخگویی در خصوص مسائل مربوط به این حوزه و همچنین استفاده از نظرات کارشناسان حضور پیدا کنند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.