امروز ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۶ ق.ظ

هواوی میت ۲۰ پرو با کمک هوش مصنوعی، نور شفق قطبی را به موسیقی تبدیل کرد

شرکت هواوی در اتریش با گوشی میت ۲۰ پرو (Huawei Mate 20 Pro) و با کمک گرفتن از هوش مصنوعی، نور شفق قطبی را به زبان موسیقی تبدیل کرد تا همه بتوانند برای اولین بار به صدای طبیعت گوش بدهند.

به گزارش جمهوریت ;

شرکت هواوی در اتریش با گوشی میت ۲۰ پرو (Huawei Mate 20 Pro) و با کمک گرفتن از هوش مصنوعی، نور شفق قطبی را به زبان موسیقی تبدیل کرد تا همه بتوانند برای اولین بار به صدای طبیعت گوش بدهند.

شفق قطبی یکی از زیباترین پدیده‌های خلقت است که شاید عده بسیار کمی شانس دیدن آن را داشته باشند. شهر وین اتریش از جمله مکان‌هایی است که زیباترین شفق‌ها را دارد.  مدیران هواوی در اتریش تصمیم گرفتند با کمک هوش مصنوعی، این نور شگفت‌انگیز را به زبان موسیقی تبدیل کنند تا همه مردم دنیا بتوانند از این طریق به صدای طبیعت گوش بدهند.

شفق قطبی

صدای نور شفق قطبی را بشنو

۲۸ نوامبر سال جاری در شهر وین همزمان با رونمایی از گوشی هواوی میت ۲۰ پرو (Huawei Mate 20 Pro) و برای اولین بار در دنیا، تعدادی از متخصصان موسیقی و عکاسی دور هم جمع شدند تا در کنار هم چالش شگفت‌انگیزی را شروع کنند. آنها نام این چالش را «صدای نور را بشنو» گذاشتند. هواوی با شروع این چالش با کنار هم گذاشتن هنر و تکنولوژی تلاش کرد تجربه‌ای شگفت‌انگیز را در کنار بهترین‌های دنیای موسیقی ایجاد کند.

شفق قطبی

شروع این چالش با ثبت تصاویر گرفته شده توسط دوربین‌های با کیفیت Huawei Mate 20 Pro آغاز شد. در مرحله بعد نوبت به  مهندسان شرکت هواوی رسید تا هوش مصنوعی را برای هدف تشخیص و آنالیز کاراکترهای مختلف نور آموزش دهند تا با خواندن تصاویر ثبت شده از شفق قطبی، فرکانس هر رنگ را به زبان نت‌های موسیقی که به صورت پیش‌فرض بر روی آن تعریف شده تبدیل کند.

شفق قطبی

پس از اتمام فیلم‌برداری کامل از شفق قطبی فاز بعدی پروژه در آزمایشگاه‌های صدا آغاز شد تا یکی از حرفه‌ای‌ترین رهبران ارکستر سمفونی دنیا یعنی جیمز شارمن، خالق آثار معروفی از جمله موسیقی انیمیشن دیو و دلبر و قسمت‌هایی از موسیقی هری پاتر، کار نگارش و کارگردانی سمفونی شفق قطبی را با استفاده از نت‌های به دست آمده توسط هوش مصنوعی آغاز کند.

شفق قطبی

جیمز شارمن درباره چالش «صدای نور را بشنو» گفت پروژه سمفونی شفق قطبی برای من بسیار اهمیت دارد، چرا که هوش مصنوعی ما را قادر ساخته تا به ندای شفق قطبی گوش دهیم. وانگ یانمین از مدیران شرکت هواوی در وین گفت:

هوش مصنوعی مدتی است در لیست اولویت‌های شرکت هواوی در زمینه R&D (تحقیق و توسعه) قرار دارد. سمفونی شفق قطبی با تبدیل رویاهای ما به واقعیت نیز شاهدی بر این ادعاست.

شفق قطبی

با در کنار هم قرار دادن این قطعات صدا که از آنالیز تصاویر شفق قطبی و تبدیل آنها به فرکانس‌های صوتی به دست آمد با کمک هوش مصنوعی Huawei Mate 20 Pro یک سمفونی زیبا ساخته شد.

شفق قطبی

به عبارت دیگر می‌توان ادعا کرد که هوش مصنوعی هواوی میت ۲۰ پرو نمایشی از نسل آینده کامپیوترها و توانمندی‌های آنها است. لازم به ذکر است که تاکنون نمونه این پروژه در دنیا اجرا نشده و از این حیث می‌شود امید داشت با کمک هوش مصنوعی تجهیزات هواوی، در آینده پروژه‌های نوآورانه‌ دیگری توسط دانشمندان در حوزه‌های مختلف انجام شود.

شفق قطبی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.