امروز ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴ ب.ظ

حداکثر برخورد با فعالان “طب سنتی” فاقد مجوز صورت می‌گیرد

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی در پاسخ به سؤالی درباره بودجه سال آتی حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: در مورد بودجه بهداشت و درمان، مذاکرات متعددی صورت گرفته است و با توجه به توافقات قبلی، سعی شده که عنایت بیشتری انجام شود و در اولویت‌های ‏سازمان برنامه و بودجه، ادامه طرح تحول سلامت و خدمت‌رسانی در این حوزه اعلام شده است.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی در پاسخ به سؤالی درباره بودجه سال آتی حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: در مورد بودجه بهداشت و درمان، مذاکرات متعددی صورت گرفته است و با توجه به توافقات قبلی، سعی شده که عنایت بیشتری انجام شود و در اولویت‌های ‏سازمان برنامه و بودجه، ادامه طرح تحول سلامت و خدمت‌رسانی در این حوزه اعلام شده است.

وی افزود: برای اعلام رقم دقیق بودجه بهداشت و درمان باید تا فردا ‏صبح و تقدیم لایحه بودجه به مجلس صبر کرد البته با توجه به شرایط کشور، قطعاً تغییراتی در میزان بودجه سال آینده اعمال شده است؛ با وضعیت فعلی، در ‏بسته‌‌های موجود طرح تحول سلامت، هیچ‌گونه کوتاهی رخ نخواهد داد.‏

حریرچی عنوان کرد: البته درباره بیمه سلامت نگرانی‌هایی وجود دارد زیرا براساس قانون برنامه ششم توسعه، بودجه این سازمان باید بر اساس سرانه حق بیمه محاسبه شود؛ متأسفانه از دولت‌‌های گذشته بودجه بیمه سلامت به‌صورت بودجه خطی بسته شده است و هر سال ‏بودجه آن نسبت به سال گذشته مانند سایر دستگاه‌ها مقداری رشد داشته است برای مثال با طرح تحول سلامت که ۱۰ میلیون نفر بیمه‌شده جدید اضافه شدند ‏به همان نسبت حق بیمه پرداخت نشد. درباره بیمه‌شدگان روستایی نیز، حق بیمه به‌صورت کامل پرداخت نمی‌‌شود و سازمان بیمه ‏سلامت که پرداخت‌های آن با تأخیر مواجه شده و تعرفه‌‌ها با توجه به تورم و گرانی‌‌ها پیش‌بینی می‌شود، رشد بودجه به این میزان ‏پیش‌بینی نمی‌شود. طبق الزام قانونی، تعیین تکلیف تعرفه سال بعد، باید قبل از بسته شدن بودجه انجام شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سؤالی درخصوص جمعیت تحت پوشش طرح پزشکی خانواده توضیح داد: ‏تصور برخی افراد از پزشک خانواده، مدل اجراشده در فارس و مازندران است. در حال حاضر ۲۳ میلیون روستایی تحت پوشش پزشک خانواده ‏هستند؛ همه روستاها بر اساس جمعیت، پزشک خانواده مستقر دارند یا به‌صورت اقماری به آنها خدمت‌رسانی می‌‌شود. دو استان ‏فارس و مازندران نیز تحت پوشش پزشک خانواده هستند. در حاشیه شهرها هم نظام ارجاع و سطح‌بندی دو لایه اجرا شده است. در حال حاضر، تقریباً تمام حاشیه‌نشین‌‌های شهرها که حدود ۱۰ میلیون نفر هستند، مراقب سلامت دارند و این مراقبان، افراد را به پزشک خانواده ارجاع می‌دهند. ‏مراقبان سلامت، کارشناسان آموزش‌دیده‌ای از رشته‌‌های مختلف هستند.‏

وی تصریح کرد: در بسیاری از شهرهای ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفری نیز با حضور پزشکان بیشتر، سیستمی مشابه حاشیه شهرها فراهم شده است. ‏مدل نهایی ما برای اجرای پزشک خانواده، همان مدل اجرای ۱۲ گام پزشکی ‏خانواده است و یک مدل واحد برای سراسر کشور وجود دارد و برخی از مناطق در کشور مراحل بیشتری را طی کرده‌اند، اما امکان دارد در برخی مناطق در مورد اجرای پزشک خانواده تغییراتی مناسب با جمعیت داده شود چراکه سیستم پویا است، لذا تغییرات ضروری است.

حریرچی در پاسخ به سؤالی درخصوص برخورد با متخلفان حوزه طب سنتی گفت: برخوردی که با ‏همکاری قوه قضاییه و دستگاه‌‌های نظارتی در ۲ سال اخیر انجام شده، در حد یک‌چندم هم در گذشته سابقه نداشته است؛ با افرادی که مدعی طب سنتی هستند و ‏مجوزهای لازم را ندارند، حداکثر برخورد صورت می‌‌گیرد و در برخی موارد حتی برای پلمب کردن یک محل با مقامات عالی‌رتبه استانی و ‏شهری صحبت کردیم؛ صداوسیما نیز در این زمینه با ما همکاری خوبی کرده است.

وی افزود: برخوردهای قانونی لازم مثل پلمب و معرفی به مراجع قضایی در این زمینه انجام می‌‌شود. براساس بررسی‌‌های ما، ‏متوسط نسخه افراد مدعی طب سنتی مبلغ ۱۵۰ هزار تومان است در حالی که در کشورهای دیگر این نوع از طب‌های مکمل برای کاهش ‏هزینه‌‌ها است؛ گاهی فرد می‌گوید ویزیت رایگان است و مبلغی دریافت نمی‌کند اما در مجاورت آنها داروهای گیاهی تجویزشده توسط همان فرد را چند صد هزار تومان به‌فروش می‌رسانند؛ گاهی اوقات ویزیت افراد به‌شرط خرید کردن مواد و داروهای گیاهی است؛ گاهی نیز برخی افراد متخلف با بیماران قرارداد می‌بستند که “ما بیماری شما را درمان می‌کنیم” که همگی این موارد تخلف است و باید برخورد قانونی صورت گیرد.

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه این نشست درخصوص درخواست مردم و مسئولین برای بستری در مراکز و بیمارستان‌های دولتی، گفت: از مردم و مسئولین درخواست می‌‌کنم که برای بستری در بیمارستان به مراکز دولتی شهر خودشان مراجعه کنند، وضعیت بیمارستان‌‌های ما در اکثر شهرهای ۱۰۰هزار نفری از شهرهای بزرگی مانند تهران بهتر است، چراکه اکثر آنها نوساز بوده و بازسازی آنها جدید انجام شده است، بنابراین در اولین قدم از مسئولین محلی اعم از فرمانداران، ائمه جمعه و روحانیون می‌‌خواهیم به بیمارستان‌‌های منطقه خود مراجعه کنند و به مردم نشان دهند که به بیمارستان‌ها و خدمات دولتی اطمینان دارند. اگر این رفتار از مسئولان دولتی و سایر قوا آغاز شود، در مردم نیز این رفتارسازی ایجاد می‌شود.

حریرچی در پاسخ به سؤالی درخصوص ‏وضعیت تخصیص مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، تصریح کرد: دو ماه قبل، مقام معظم رهبری موافقت کردند ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی به حوزه سلامت منتقل شود. تا دیروز بعدازظهر از این پول، مبلغی به سازمان ‏بیمه سلامت منتقل نشده و امیدواریم ۲ هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان از این مبلغ طی امروز یا فردا به حساب این سازمان منتقل شود. از ‏رؤسای سه قوه در این زمینه تشکر می‌‌کنیم که در جلسه رؤسای سه قوه با این مبلغ موافقت کردند و مقام معظم رهبری نیز موافقت کردند. براساس دستور صادرشده، این مبلغ برای دارو، تجهیزات پزشکی و سایر هزینه‌‌های سازمان بیمه سلامت، تخصیص پیدا خواهد کرد.

وی در پاسخ به سؤالی درخصوص آمارهای مختلفی که در مورد بیماری سرطان داده می‌شود، گفت: در مورد آمار سرطان و بیماری‌های مزمن با دو مفهوم شیوع و بروز روبه‌رو هستیم. بروز به موارد جدید ‏سرطان طی یک سال اشاره دارد و شیوع به موارد موجود بیماری گفته می‌شود. این ارقام نباید با هم اشتباه گرفته شود. ‏همچنین یک رقم نسبت به جمعیت وجود دارد که موارد سرطان را به صد هزار نفر جمعیت م‌ ‌سنجند. تعداد سرطان در یک کشور ‏‏۸۰میلیونی نسبت به یک کشور ۲میلیونی بیشتر است. رقم دیگری نیز وجود دارد که براساس سن تعدیل‌شده محاسبه می‌‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بهترین روش مقایسه سرطان در کشورها با یکدیگر روش ‏ASR‏ است، برای مثال می‌‌گویند در یک کشور ۵۰ درصد مردم زیر ۳۰ سال و ۶ ‏درصد بالای ۶۵ سال هستند. میزان سرطان در کشور دیگری که ۳۰ درصد مردم زیر ۳۰ سال و ۱۷ درصد بالای ۶۵ سال ‏باشند، بیشتر است. مهمترین عامل افزایش و شیوع و بروز سرطان، افزایش سن جمعیت است.‏

وی ادامه داد: میزان بروز و شیوع و درصد، در صدهزار و عدد ‏ASR‏ سرطان در ایران نسبت به متوسط جهانی و نسبت به متوسط ‏کشورهای مشابه پایی‌ ‌تر است، اما همانند سایر کشورها در حال افزایش بوده و مهمترین علت آن، افزایش سن است. علت دیگر به‌دلیل عادت‌ها و فرهنگ‌هایی مانند چاقی، عدم تحرک، مصرف چربی و قند زیاد و عدم مصرف سبزیجات است، برای مثال، ‏سرطان پستان، شای‌ ‌ترین سرطان در زنان در اکثر کشورها است و این نوع از سرطان علل اختصاصی دارد که مواردی مانند عدم ازدواج و عدم حاملگی منجر به فرزندآوری نیز در آن مؤثر است.‏

معاون کل وزارت بهداشت اظهار داشت: میزان رشد شیوع از بروز بیشتر است، زیرا درمان‌ها موفقیت‌آمیزتر است و فرد مبتلا سال‌‌ها زنده ‏می‌‌ماند. کاربرد اصطلاح سونامی درباره سرطان درست نیست.‏

حریرچی در پاسخ به سؤالی درخصوص سقط جنین قانونی در سال گذشته گفت: در سال گذشته کل تعداد مجوزهای قانونی صادرشده برای سقط جنین، ۷ هزار مورد بوده ‏و این موارد به‌صورت قطعی مربوط به احتمال آسیب به مادر یا نوزاد بوده است. از یک میلیون و ۵۰۰ هزار زایمان در سال ‏گذشته، فقط این تعداد مجوز صادر شده که تمام این موارد را یک تیم پزشکی پیشنهاد و پزشکی قانونی به‌عنوان یک ارگان مستقل در نهایت آن ‏را تأیید کرده است.‏

وی افزود: سقط جنین غیرقانونی در کشور به‌روش‌های مختلف انجام می‌شود و در این زمینه آمار ثبت‌شده وجود ندارد. هیچ آمار ‏مستند و قطعی در این رابطه وجود ندارد و براساس تخمین‌‌های مختلف که رسمی نیستند می‌توان گفت، حدود ۲۰۰ هزار سقط اتفاق ‏می‌افتد. در کشور ۸۰میلیونی حتی در یک زیرزمین نیز ممکن است این کار انجام شود، اما احتمال سقط جنین در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها صفر است.

انتهای پیام/*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.