نوشداروی دیرهنگام نباشیم

به گزارش ایسنا، روز سه شنبه هفته گذشته، ۲۷ آذرماه بود که یک خبر تلخ فضای مجازی و رسانه‌ها را پر کرد.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش ایسنا، روز سه شنبه هفته گذشته، ۲۷ آذرماه بود که یک خبر تلخ فضای مجازی و رسانه‌ها را پر کرد. خبری که خبر از یک حادثه تلخ برای کودکان این سرزمین می‌داد.

خبر این بود که یک واحد آموزشی پیش دبستانی و دبستان غیرانتفاعی در خیابان مصطفی خمینی ۲۳ زاهدان طعمه حریق شد که در آن چهار دانش‌آموز این مدرسه دخترانه به نام‌های مونا خسروپرست، صبا عربی، مریم نوکندی و یکتا میرشکار دچار آتش سوزی شدند.

نکته مهم و درسی که از این حادثه گرفتیم شاید این بود که باید قبل از وقوع چنین حوادثی به فکر درمان بود وگرنه درمان بعد از درد شاید نوشدارویی بعد از مرگ سهراب باشد.

تجهیز ۷۵ درصد مدارس خراسان جنوبی به سیستم‌های سرمایش و گرمایش استاندارد

محمدرضا بیکی، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی اظهار کرد: ۷۵ درصد مدارس استان به سیستم‌های سرمایش و گرمایش حرارتی مرکزی استاندارد مجهز هستند.

وی افزود: استانداردهای تعریف شده برای سیستم‌های سرمایش و گرمایش مدارس براساس شرایط جغرافیایی استان است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر در خراسان جنوبی ۲۵ درصد مدارس فاقد سیستم‌های گرمایش حرارت مرکزی هستند که در ۴۰ مدرسه و فضای آموزشی، برای نصب و راه اندازی این سیستم‌ها اقدام شده است.

بیکی ادامه داد: در صورت تامین اعتبارات لازم، در سال آینده در سایر مدارس نیز نسبت به نصب و راه اندازی سیستم‌های گرمایشی اقدام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ۷۵ درصد مدارس استان به سیستم‌های سرمایش و گرمایش حرارتی مرکزی استاندارد مجهز هستند، تصریح کرد: در مدارس زیر نرم که عمدتا در روستاها هستند از سیستم‌های گرمایشی استاندارد بخاری کاربراتوری و بخاری‌های تابشی استفاده می‌شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر چهار پروژه استاندارد سازی سیستم‌های گرمایشی حرارت مرکزی در سطح مراکز آموزشی استان در حال اجرا است که عملیات آن با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اجرا می‌شود که امید می‌رود تا پایان سال به اتمام برسد.

بیکی اظهار کرد: در صورتی که مدرسه‌ای از سیستم‌های غیر استاندارد استفاده کند، باید مدیر و معاونین آن مدرسه در این خصوص پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: در روستاهای فاقد گاز طبیعی و در صورت امکان از سرویس‌های گرمایش مرکزی با سوخت نفت و گازوئیل و در غیر این صورت از بخاری کاربراتوری استفاده می‌شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی از برخورداری ۴۰ مدرسه استان از سیستم گرمایش مرکزی تا پایان سال خبر داد و یادآورشد: مشارکت خیرین استان بیشتر در حوزه مدرسه سازی بوده و این مشارکت در بخش استقرار سیستم‌های سرمایش و گرمایش کمتر است.

بیکی بیان کرد: حسب دستور استاندار خراسان جنوبی، بازدیدها از مدارس استان آغاز شده است تا در هیچ مدرسه‌ای وسایل گرمایشی غیراستاندارد وجود نداشته باشد.

در هیچ کدام از مدارس بیرجند از سیستم خطرساز گرمایشی استفاده نمی‌شود

محمدرضا ضیایی، مدیر آموزش و پرورش بیرجند نیز در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: افزایش مهاجرت روستاییان در اثر خشکسالی‌ها و افزایش جمعیت دانش‌آموزی آموزش و پرورش را با کمبود نیروی انسانی، فضای آموزشی و تجهیزات مواجه کرده است.

وی به تجهیزات گرمایشی مدارس نیز اشاره و اظهار کرد: در هیچ کدام از مدارس از سیستم خطرساز استفاده نمی‌شود و امسال در سه مدرسه جدید سیستم گرمایشی راه‌اندازی شده است‌.

 مدیر آموزش و پرورش بیرجند یادآور شد: با توجه به شروع فصل سرما ۱۰۰ درصد مدارس شهرستان بیرجند از وسایل گرمایشی استاندارد برخوردارند و مدارسی که هنوز سیستم گرمایش مرکزی در آن ایجاد نشده از بخاری‌های نفتی استاندارد استفاده می‌کنند.

محمدعلی واقعی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیز بیان کرد: در حال حاضر ۱۷۰ هزار دانش‌آموز در خراسان جنوبی وجود دارند.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۵ درصد مدارس استان سیستم گرمایشی مرکزی دارند، تصریح کرد: در سایر مدارس استان نیز وسایل گرمایشی استاندارد وجود دارد.

توصیه‌های ایمنی

علی حسینی، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با شروع فصل سرما، تعداد حوادثی که مرتبط با استفاده از وسایل گرمایشی در اماکن مختلف است، افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: اینگونه حوادث همه ساله به خصوص در فصل سرما جان تعدادی از مردم را درنقاط مختلف کشور می‌گیرد و خسارت‌هایی به اموال آنان وارد می‌کند، لذا ضروری است برای پیشگیری از وقوع این حوادث شهروندان مواردی را مد نظر قرار دهند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند بیان کرد: غیر استاندارد بودن برخی وسایل گرمایشی و تجهیزات مرتبط با این وسایل، رعایت نکردن مسایل ایمنی در ساختمان‌ها، نقص در دود کش‌ها تأثیر قابل توجهی در بروز اینگونه حوادث دارند.

حسینی ادامه داد: تجهیزات غیر استاندارد و وسایل گرمایشی غیر استاندارد می‌تواند منجر به بروز حوادث گاز گرفتگی شود، گرچه فراوانی‌اش کم است اما یکی از عوامل مرگبار دراین گونه حوادث است.

وی افزود: با توجه به اهمیت کنترل دقیق وسایل گازسوز به منظور اطمینان از سلامت کارکرد آن‌ها باید  دودکش‌ها قبل از استفاده به صورت دقیق بررسی شوند و کلاهک H مانند در مبادی خروجی دودکش‌ها برای ممانعت از فشار جریان باد و خروج گازهای سوخت الزامی است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند بیان کرد: توجه به برچسب انرژی و استاندارد بودن لوازم گازسوز در هنگام خرید از ضروریات است.

حسینی اظهار کرد: رنگ شعله گاز در وسایل گاز سوز بسیار مهم است و در صورتی که سوخت کامل و صحیح باشد رنگ آن آبی خواهد بود.

وی ادامه داد: تاکید می‌شود رنگ شعله به غیر از آبی علامت خطر است و حادثه سنگین جانی در پی خواهد داشت لذا باید وسیله گاز سوز را خاموش و علت را بررسی کرد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند با بیان اینکه هر وسیله گاز سوز باید یک دودکش مجزا داشته و مصالح دودکش‌ها مقاوم باشند، تصریح کرد: دودکش‌های داخل دیوار باید از جنس مصالح ساختمانی مقاوم بوده وکاملا مستقل باشد و به صورت مشترک و انشعابی کار نشده باشد.

حسینی بیان کرد: امیدواریم با رعایت نکات ایمنی از بروز حوادث تلخ جلوگیری شود چرا که پیشگیری موثرتر ، آسانتر و بهتر از درمان است.

وضعیت گرمایشی مدارس خراسان‌جنوبی بررسی و گزارش شود

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی نیز به مدیران کل آموزش و پرورش، نوسازی مدارس و فرمانداران استان دستور داد تا ضمن بازدید از تمامی کلاس‌های درس، وضعیت وسایل گرمایشی مدارس را بررسی و گزارش کنند.

استاندار خراسان جنوبی در نامه خود تاکید کرد:  با توجه به لزوم حفظ امنیت جانی دانش‌آموزان عزیز که آینده‌سازان ایرانی اسلامی‌مان می‌باشند، مدیران کل آموزش و پرورش، نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان به همراه فرمانداران شهرستان‌های خراسان جنوبی موظفند، ظرف مدت یک هفته از تمامی کلاس‌های آموزشی مقاطع مختلف تحصیلی سطح استان، به نحو مقتضی بازدید به عمل آورند.

معتمدیان افزود: مدیران موارد موجود مبنی بر وجود وسایل گرمایشی غیراستاندار (بخاری نفتی چکه‌ای) را گزارش تا ضمن اتخاذ تدابیر لازم، از بروز هرگونه حادثه احتمالی جلوگیری بعمل آید.

وی یادآور شد: لازم به ذکر است عواقب ناشی از هرگونه قصور، متوجه مدیران و فرمانداران مذکور می‌باشد.

تهیه از زهرا حمیدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.