امروز ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۹ ق.ظ

امروز ۲۵ دسامبر؛ سالروز ثبت تصویر “طلوع زمین”

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، معروف‌ترین عکسی که از فضا گرفته شده است، عکسی ملقب به “طلوع زمین” است که امروز ۵۰ ساله شد.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، معروف‌ترین عکسی که از فضا گرفته شده است، عکسی ملقب به “طلوع زمین” است که امروز ۵۰ ساله شد.

این عکس نمادین نسبت به هر عکس دیگری که در تاریخ گرفته شده است، تاثیر شگرفی بر بشریت گذاشته است.

این عکس را “بیل آندرس” در جریان ماموریت “آپولو ۸” گرفته است. وی به گاردین گفت: ناگهان ما زمین را دیدیم که تنها رنگ در جهانِ پیش روی ما بود.

ماموریت “آپولو ۸” که در سال ۱۹۶۸ انجام شد، در مسابقه رساندن انسان به ماه بسیار مهم بود. این ماموریت، نخستین پرتاب موشک غول پیکر “ساترن V” بود که قبل از آن تنها دو بار در ماموریت‌های آزمایشی بدون سرنشین به پرواز درآمده بود.

این ماموریت همچنین اولین فضاپیمای سرنشین‌دار بود که از جاذبه زمین خارج شد و به یک جرم آسمانی دیگر رسید و در مدار آن چرخید.

نزدیک به سه روز طول کشید تا فضانوردان به ماه برسند و پس از چهار دقیقه‌ نفس‌گیر احتراق موتور که می‌توانست موجب پرتاب آنها به فضا یا سقوط به سطح ماه شود، سرانجام موفق به ورود به مدار ماه شد.

فضانوردان به یک دوربین خاص موسوم به “Hasselblad 500 EL” اصلاح شده با نمایشگر رفلکس جایگزین شده توسط یک حلقه دیداری مکانیکی مجهز بودند. نحوه استفاده از این دوربین و اصول عکاسی به طور کامل به آنها آموزش داده شده بود و به فیلم‌های رنگی ۷۰ میلی‌متری و سیاه و سفید دسترسی داشتند.

“فرانک بورمن” فرمانده این ماموریت، در دور چهارم، فضاپیما را به سمت زمین چرخاند و ناگهان زمین به شکل یک جواهر آبی رنگ بر فراز سطح یک رنگ ماه ظاهر شد.

“بورمن” ابتدا یک عکس سیاه و سفید از این نما گرفت، اما “آندرس” فکر کرد که این نما ارزش یک شات رنگی را دارد. گفتگویی که در این فاصله میان آنان صورت گرفت، ضبط و بسیار معروف شد.

آندرس: خدای من! به اون نمای اونجا نگاه کنید! زمین داره طلوع می‌کنه. وای چقدر خوشگله.

بورمن به شوخی پاسخ داد: هی، عکس نگیر، برنامه‌ریزی نشده است.

آندرس در حالی که می‌خندید گفت: فیلم رنگی داری جیم؟ میشه سریع اون فیلم رنگی رو بدی به من؟

جیم لاول: آره پسر، عالیه!

اما آندرس نتوانست سریع فیلم را جاگذاری کند و نما از پنجره اصلی از دست رفت. ناگهان متوجه شد که آن صحنه هنوز هم از دریچه قابل مشاهده است. “جیم لاول” می‌خواست دوربین را بگیرد تا چندین عکس دیگر بگیرد، اما آندرس او را سرزنش کرد و گفت: یک دقیقه صبر کن، اجازه بده من تنظیمات درست رو اینجا پیدا کنم. آروم باش لاول!

سرانجام آندرس این عکس تاریخی را به همراه چند عکس دیگر از زوایای مختلف برای اطمینان گرفت.

این سه فضانورد در تاریخ ۲۷ دسامبر به همراه این عکس مشهور به زمین بازگشتند. پس از آنکه آندرس عکس را به زمین رساند، فرد بعدی که مسئولیت رسیدگی به آن را داشت، “دیک آندروود” مدیر عکاسی ناسا در اوایل سال ۱۹۶۹ بود.

ظهور هفت حلقه فیلم، حاوی ۸۶۵ فریم با دقت در دستور کار قرار گرفت.

آندروود در سال ۲۰۰۹ به ایندیپندنت گفت: من آنها را به آزمایشگاه مخصوص عکس ناسا بردم، جایی که ما یک پردازنده مخصوص داشتیم که برای ظهور عکس‌های فضایی آپولو ساخته شده بود. ما این فیلم بسیار نازک را با دقت ظاهر کردیم، در حالی که هیچ جایی برای خطا وجود نداشت.

این عکس ابتدا در اوایل سال ۱۹۶۹ منتشر شد و منبع الهام اولین روز زمین در سال ۱۹۷۰ شد. “طلوع زمین” از آن زمان تاکنون سمبلی برای جنبش‌های محیط زیستی بوده است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.