نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت محققان ایرانی؛ بال پرواز از روی سد تحریم

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، ملت ایران همواره جزء آزاده‌ترین مردمان جهان بودند؛ مردمی که تکیه بر بیگانه در کَت‌شان نمی‌رود و در تمام نسل‌ها استقلال‌شان را حفظ کرده‌اند و خواسته‌اند بر روی پای خود بایستند.

به گزارش جمهوریت ،

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، ملت ایران همواره جزء آزاده‌ترین مردمان جهان بودند؛ مردمی که تکیه بر بیگانه در کَت‌شان نمی‌رود و در تمام نسل‌ها استقلال‌شان را حفظ کرده‌اند و خواسته‌اند بر روی پای خود بایستند.

این مردم از تحریم نمی‌ترسند چرا که به ظرفیت جوانان‌شان ایمان دارند و با همین ظرفیت سد تحریم را هم می‌شکنند.

جوانان ما این روزها توانمندی‌هایشان را در نمایشگاهی به معرض نمایش عموم گذاشته‌اند. نمایشگاهی که تنها بخشی از ظرفیت علمی و فناوری ایران را در خود جای داده است اما بازدید از همین تعداد دستاورد هم احساس غرور و اقتدار را در وجود هر ایرانی شکوفا می‌کند.

این روزها سه نمایشگاه در قالب یک نمایشگاه ارائه شده است، نمایشگاهی که دستاوردهای علمی و فناوری ایران را به نمایش گذاشته است، نمایشگاهی که مملو از تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل است و نمایشگاهی که تقاضاهای صنعت را آورده است تا دانشگاهیان بتوانند نیازهای صنعتی را برطرف کنند.

* ششمین دوره نمایشگاه بدون حضور مدیر هر ساله

ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی برقرار است.

این نمایشگاه هر ساله با مدیریت محمود شیخ‌زین‌الدین معاون فقید نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شد، مرحوم شیخ‌زین‌الدین که نیمی از برنامه‌ریزی های برگزاری نمایشگاه را هم انجام داده بود به دیار باقی شتافت اما مسؤولان و محققان کشورمان اجازه ندادند که خللی در برگزاری نمایشگاه ایجاد شود و تجهیزات ساخت محققان ایرانی خاری شد در چشم دشمنانی که خیال می‌کنند با تحریم می‌توانند ملت ایران را از پای درآورند.

در دور اول نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران، ۱۲۰ شرکت حضور داشتند و امسال در ششمین دوره ۳۵۰ شرکت حضور دارند.

به گفته مسؤولان، در پنج دوره گذشته میزان فروش محصولات و تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران، ۳۸۰ میلیارد تومان بوده که حدود ۱۴۰ میلیارد تومان از این مبلغ از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت یارانه پرداخت شده است.

در ششمین دوره ۹ هزار محصول دانش‌بنیان ساخت داخل عرضه شده است، این نمایشگاه در ۱۳ بخش موضوعی نفت و پتروشیمی، برق، الکترونیک و نرم‌افزار، عمران و ساختمان، مکانیک، شیمی و متالوژی، کشاورزی و محیط‌زیست، فیزیک پایه، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی، مواد آزمایشگاهی، مهندسی پزشکی و زیست مواد، تجهیزات تست و آزمون صنعتی و خدمات کالیبراسیون برگزار می‌شود.

* سامانه‌ای که عظمت آفرینش بدن را نشان می‌دهد

با ورود به این سالن غرفه‌ای را می‌بینیم که به طور معمول بازدیدکنندگان با ذکر خدا از آن خارج می‌شوند که این مسئله نظر بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کند.

این غرفه سامانه واقعیت مجازی آناتومی بدن را به نمایشگاه آورده است. به این صورت که افراد یک گوشی و عینک چند بعدی نصب می‌کنند و می‌توانند تمام اعضای بدن را به صورت چند بعدی ببینند.

از طریق این سامانه می‌توان داخل اعضای بدن قرار گرفت و تمام اجزای هر عضو را از نزدیک نگاه کرد و عظمت خداوند را دید.

 

 

یکی دیگر از محصولات ارائه شده در این نمایشگاه محصولات داده برداری است که می‌تواند متناسب با نیاز، تعداد و نوع کانال‌های داده برداری را تغییر دهد.

محصولات ناوبری تلفیقی درایو پیزوالکتریک که شامل هواپیما و شناورهای بدون سرنشین، تصویربرداری و ساخت انیمیشن، ترازیابی دیجیتال، تحلیل حرکت بدن انسان، ثبت حرکات بدن و انیمیشن‌سازی، موقعیت‌دهی نانومتری، تصویر و لیزر اتوماسیون صنعتی و رباتیک می‌شود.

محصولی نیز برای آموزش عملی پردازش تصویر ارائه شده بود. دستگاه تستر رله برای تست انواع رله‌های الکترومکانیکی، استاتیکی و نیومریک دارای ماژول داخلی که تمام تست‌ها را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهند و قابلیت انجام تست‌های ترانسفورماتور ولتاژی، ولتاژی خازنی، قدرت، جریان و تست‌های کلید و مقاومت کابل را دارد.

یکی دیگر از دستگاه‌های ارائه شده منبع تغذیه قابل برنامه ریزی و دستگاه نمایش دما و رطوبت است.

همچنین محصولی ارائه شده بود که برای آموزش بخش مکانیک خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی کاربرد داشت که از طریق این دستگاه می‌توان به مشاهده عینی قطعات جعبه دنده معمولی و آموزش عملکرد قطعات متحرک و ثابت سیستم انتقال قدرت برش خورده محرک جلو پرداخت.

کنترل وضعیت چهارپره نام محصول دیگر ارائه شده در این نمایشگاه است.

این دستگاه به منظور آشنایی با مفاهیم دینامیک پرواز و کنترل پرنده‌های عمود پرواز طراحی و تولید شده است.

همچنین با استفاده از این دستگاه می‌توان تمام مراحل طراحی، توسعه و پیاده سازی الگوریسم‌های کنترل را انجام داد.

کنترل همزمان زوایای رول، پیچ و یاو از دیگر محصولاتی است که در این نمایشگاه ارائه شد.

همچنین نرم‌افزارهایی برای شبیه سازی پرواز نرم‌افزارهای مخابراتی، انواع تجهیزات آزمایشگاهی، وسایل پرنده بدون سرنشین و نرم‌افزارهای تخصصی در این نمایشگاه ارائه شده بود.

به گزارش فارس، محققان ایرانی در نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل در انتظار حضور مسؤولان و صنعتگران هستند تا با بازدید از دستاوردهایشان راهی به توسعه بازار این محصولات کمک کنند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.