هابل کریسمس را تبریک گفت!

به گزارش ایسنا، آژانس فضایی اروپا تصویری که اخیرا تلسکوپ هابل آن را ثبت کرده منتشر کرد و در آن اعلام کرد که ستاره شناسان با استفاده از یک روش خاص موفق به شناسایی ماده تاریک در خوشه‌های کهکشانی شده‌اند.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش ایسنا، آژانس فضایی اروپا تصویری که اخیرا تلسکوپ هابل آن را ثبت کرده منتشر کرد و در آن اعلام کرد که ستاره شناسان با استفاده از یک روش خاص موفق به شناسایی ماده تاریک در خوشه‌های کهکشانی شده‌اند.

خوشه کهکشانی و تعدادی از گروه‌های شناخته شده آنها، بزرگ‌ترین اجرام جهان هستند. یک خوشه کهکشانی از سه بخش تشکیل شده است: کهکشان‌هایی که دارای میلیاردها ستاره‌اند، گاز داغ بین کهکشان‌ها و ماده تاریک.

اکنون ستاره شناسان با استفاده از یک روش نوین و خاص موفق به شناسایی ماده تاریک در خوشه‌های کهکشانی شده‌اند.

این روش ستاره شناسان را قادر می‌سازد تا میزان پراکندگی ماده تاریک را دقیق‌تر از هر روش دیگری که تا به امروز از آن استفاده می‌کردند، مشاهده کنند.

آنها احتمالا توسط این روش که تاکنون توضیحی درباره آن نداده‌اند می‌توانند احتمالا برای کشف ماهیت نهایی ماده تاریک از آن استفاده کنند.

ماده تاریک

ماده تاریک(Dark Matter)، نوعی از ماده است که فرضیه وجود آن در اخترشناسی و کیهان‌شناسی ارائه شده‌ است تا پدیده‌هایی را توضیح دهد که به نظر می‌رسد ناشی از وجود میزان خاصی از جرم باشند که از جرم موجود مشاهده‌ شده در جهان بیشتر است. مادهٔ تاریک به‌طور مستقیم با استفاده از تلسکوپ قابل مشاهده نیست، مشخصاً ماده تاریک نور یا سایر امواج الکترومغناطیسی را به میزان قابل توجهی جذب یا منتشر نمی‌کند. به بیان دیگر ماده تاریک، ماده‌ای است که واکنشی نسبت به نور نشان نمی‌دهد، در عوض، وجود و ویژگی‌های مادهٔ تاریک را می‌توان به‌طور غیرمستقیم و از طریق تأثیرات گرانشی‌اش بر روی ماده مرئی، تابش و ساختار بزرگ مقیاس جهان نتیجه گرفت. پذیرفته‌شده‌ترین توضیح برای این پدیده این است که مادهٔ تاریک وجود دارد و به احتمال زیاد از ذرات سنگین با برهم‌ کنش ضعیفی تشکیل شده‌اند که تنها از طریق گرانش و نیروی هسته‌ای ضعیف برهمکنش دارند.

تلسکوپ فضایی هابل

تلسکوپ فضایی هابل(Hubble Space Telescope) به اختصار HST تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهان‌شناسی به نام “ادوین هابل” گرفته شد. اگرچه هابل اولین تلسکوپ فضایی نبود ولی یکی از بزرگترین و پرکاربردترین‌ها به‌ شمار می‌آید. تلسکوپ فضایی هابل یک برنامه مشترک بین ناسا و سازمان فضایی اروپا می‌باشد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.