کانون‌های مساجد، بازوان فرهنگی ائمه جماعات هستند

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران با بیان اینکه “ما با یک تهاجم فرهنگی، یک شبیخون و یک‌ ناتو فرهنگی روبرو هستیم”، گفت: ما به لحاظ محتوایی دستمان خالی نیست.

به گزارش جمهوریت ;

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران با بیان اینکه “ما با یک تهاجم فرهنگی، یک شبیخون و یک‌ ناتو فرهنگی روبرو هستیم”، گفت: ما به لحاظ محتوایی دستمان خالی نیست. دبیرخانه از تمام طرح‌های فرهنگی برای مقابله با دشمن استقبال می‌کند و کانون‌های مساجد بازوان فرهنگی ائمه جماعات هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، دوره آموزشی نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه خوانی با حضور سعید سعادتی معاون فرهنگی، هنری و آموزشی، مرتضی طاهریان معاون ساماندهی و شبکه‌سازی، سید هاشم خضری معاون اداره کل برنامه‌ریزی و عملکرد ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامعلی قدیریان مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران و همچنین ۲۰۰ نفر از ائمه جماعات مساجد استان تهران ظهر امروز (۵ دی) در سالن همایش‌های مجتمع فرهنگی هنری نور برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قدیریان با سخنرانی در این دوره آموزشی ضمن عرض تسلیت به مناسبت رحلت عالم ربانی، سید محمود هاشمی شاهرودی گفت: همه ما به خوبی واقف هستیم که امروز جنگ اصلی و نبرد واقعی دشمنان اسلام با جمهوری اسلامی ایران به جبهه فرهنگی وارد شده و چندی است در این جبهه هم به لحاظ اجتماعی فرهنگی، ما موفقیت دشمن را بالحس و المشاهده می بینیم.

قدیریان ادامه داد: در سال ۱۳۷۰ مقام معظم رهبری به خوبی به باز شدن یک جبهه جدید بر علیه جمهوری اسلامی اشاره و به همه نیز گوش زد کردند. این جبهه با یک تهاجم فرهنگی شروع و با آوردن مدها و آوردن درب‌های بد فرهنگی، اخلاقی، غربی و شرقی و اختلات آن با فرهنگ اصیل دینی و اسلامی ادامه یافت. تعبیر مقام معظم رهبری در سال‌های ابتدایی “تهاجم فرهنگی” بود اما بعد مدتی این تعبیر از سوی ایشان به شبیخون فرهنگی تغییر کرد.این تعبیر یعنی در هیچ مکانی، هیچ زمانی و هیچ صنفی نمی توانی با آسودگی و آرامش خاطر بی دغدغه فرهنگی بنشینیم. شبیخون یعنی بدون برنامه ریزی و از جایی  که فکر آن را نمی کنیم به ما حمله کنند. دشمن در این شبیخون ابتدا با مباحث اخلاقی و منکراتی وارد شد، اما بعد با تهاجم در تمام ابعاد و زمینه ها به ما روی آورد. متاسفانه در سال های اخیر نیز به موضوع به ناتوی فرهنگی تعبیر و تغییر یافت، یعنی جمعی بر علیه کشوری که دارای یک فرهنگ اصیل است مستجمع شدند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران تصریح کرد: فرهنگ مقوله ای است که نیازمند به وقت گزاری دارد، امروز می بینیم مستشرقین هستند که تسلط بر مبانی دینی و نهج‌البلاغه و قرآن دارند. مانند جورج جورداق مسیحی که هیچ شبی نبود که وی بدون اینکه نهج‌البلاغه در کنارش نباشد و بخوابد. کسی که یک مسیحی است و از نوجوانی با نهج‌البلاغه انس و آشنا می شود. به فرموده مقام معظم رهبری نهج‌البلاغه کتاب عمل است، کتاب معرفی دین است هرکس نهج‌البلاغه نمی خواند از قرآن خبر ندارد.

وی با اشاره به اینکه ما با یک تهاجم فرهنگی، یک شبیخون فرهنگی و یک ناتو فرهنگی روبرو هستیم بیان داشت: آیا دست ما در مبارزه با تهاجم فرهنگی خالی است. آیا به لحاظ محتوایی دستمان خالی است. خیر، ما هم به لحاظ نرم افزاری قوی هستیم، یعنی اصول و مبانی دینی ما آنقدر قدرمند است که هم در مقابل این هجمه‌ها بایستیم. از طرفی نیز ساختار کشورمان ساختاری است که با همین مساجد، حسینیه ها، تکایا، مهدیه‌ها و دارالقرآن ها به لحاظ سخت‌افزاری موقیعتی داریم که می‌توانیم در جامعه و اجتماعات کار کنیم و در مقابل این بی‌بندوباری فرهنگی و در مقابل این جنگ نرم، که مقام معظم رهبری بسیار از آن نام برده است، بایستیم و مقابله کنیم و علاوه بر اینکه تاثیر نمی‌پذیریم، بتوانیم تاثیرگذار هم باشیم.

قدیریان با بیان اینکه روحانیون و مدیران کانون‌ها افسران جنگ نرم و قرارگاه فرهنگی هستند، گفت: شما مدیران مسئول و بزرگانی که در کانون‌های فرهنگی هنری مشغول فعالیت هستید و روحانیونی که در خط مقدم این جبهه هستند باید مسلح به مبانی دینی، ابزار و آداب باشند. دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری نیز بر حسب وظیفه و به اندازه توان و موقعیتی که دارد در صدد است این مبانی آموزشی، فرهنگی و اصالت های دینی مانند کتاب نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه را در فرهنگی‌سازی جامعه بکارگرفته تا بتواند به عنوان سربازان و افسران جنگ نرم، فرهنگ جامعه اسلامی را روبه قرآن و مبانی دینی و آثار اخلاقی هدایت کنید.

وی همچنین با اشاره به اینکه دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران پشتیبان ایده ها و طرح های فرهنگی است خاطرنشان کرد: این دبیرخانه از هر طرح و ایده‌ای که در مقابل هجمه و تهاجم فرهنگی ایستاده و مقابله می‌کند و همچنین بتواند فرهنگ جامعه را ارتقا بخشید و قدمی در این راه بردارد و جامعه را به قرآن نزدیک کند پشتیبانی کرده و از آن نیز حمایت می‌کنیم.

قدیریان گفت: کانون‌های بازوان فرهنگی امامان محترم جماعات هستند که برادر و در کنار بسیج نیز هستند و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند کانون‌های فرهنگی هنری را فعال کنید البته با همکاری بسیج، ما نیز کار موازی انجام نمی‌دهیم و هم کانونی و هم بسیجی هستیم و در کنار هم دست به دست هم داده تا جامعه را از منجلاب فساد، فحشا، انحطاط و انحراف نجات دهیم و همانگونه که جبهه، سخت نیاز به برنامه‌ریزی و تجهیز و مراقبت دارد، جبهه فرهنگی و جنگ نرم نیز نیازمند تجهیزات، آماده‌سازی و ایجاد قرارگاه و همچنین برنامه‌ریزی است.

وی تصریح کرد: طبق قانون مصوب ستاد عالی سرانه کانون‌های فرهنگی هنری به ازای هر نفری واریز شود که به عنوان عضو کانون ثبت شده است به همین دلیل هرچقدر تعداد اعضای کانون بیشتر شود سرانه آن نیز بیشتر خواهد شد. البته این یک بخش سرانه خواهد بود و سرانه دیگر بر حسب ایده ها و طرح مانند خانه های نور، کتابخانه و فعالیت‌های هنری و فرهنگی محاصبه و تخصیص پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.