امروز ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵ ب.ظ
قاسم سلیمانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی توضیحاتی برای پایان حواشی بر موضوع "عملیات کربلای 4 " داد

اتمام حجت سردار

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه حالا خورشید که با موضوع «بررسی عملیات کربلای ۴ و حواشی آن» با حضور محسن رضایی فرمانده سپاه بر روی آنتن شبکه ۳ سیما رفته بود، در مورد عملیات کربلای ۴ توضیح داد.قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه حالا خورشید که با موضوع «بررسی عملیات کربلای ۴ و حواشی آن» با حضور محسن رضایی فرمانده سپاه بر روی آنتن شبکه ۳ سیما رفته بود، در مورد عملیات کربلای ۴ توضیح داد.

به گزارش جمهوریت ؛ قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس صبح امروز -دوشنبه ۱۰ دی- گفت‌وگوی تلفنی با برنامه حالا خورشید که با موضوع «بررسی عملیات کربلای ۴ و حواشی آن» با حضور محسن رضایی فرمانده سپاه بر روی آنتن شبکه ۳ سیما رفته بود، در مورد عملیات کربلای ۴ توضیح داد.

 

اظهار کرد: هنگامی که عملیات کربلای ۵ قرار بود انجام شود بحث مفصلی در مورد برگزاری این عملیات انجام شد و با توجه به این‌که بلافاصله بعد از عملیات کربلای ۴ قرار بود انجام شود، برخی از فرماندهان موافق این موضوع نبودند و معتقد بودند که با توجه به انجام عملیات کربلای ۴، دشمن هوشیار است، ولی فرمانده جنگ بر انجام این موضوع تاکید داشتند و ما در حضور  در این ارتباط بحث مفصلی انجام دادیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه در عملیات کربلای ۵ دشمن غافلگیر شد و با توجه به این‌که این عملیات بلافاصله بعد از عملیات کربلای ۴ صورت گرفت، دشمن تصور کرد که عملیات کربلای ۴ عملیات فرعی بوده، در حالی که عملیات کربلای ۴ یک عملیات اصلی بود.

اگر بخواهیم بحث کنیم جنگ ما به دلیل حضور فرماندهی بی‌نظیر امام (ره) از ابعاد مختلف دارای منطق است. در پایان جنگ وقتی برخی برای ادامه آن اعلام آمادگی کردند امام فرمودند «بنده در توقف جنگ جدی هستم».

سلیمانی با اعتقاد بر این‌که به نظر می‌رسد از صحبت‌های آقای رضایی برداشت درستی در این زمینه صورت نگرفته است، در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد موضوع جنگ ادامه داد:جنگ به اندازه کافی برای دفاع از خود استدلال دارد و می‌تواند در هر ذهنی که آگاهی لازم در این زمینه وجود ندارد آگاهی به وجود آورد. در زمان جنگ فرماندهی مقتدری وجود داشت و جنگ تابعی از هیچ جریانی نبود.

سردار قاسمی در واکنش به این پاسخ آیا که تعبیر عملیات فریب یک تعبیر پیشنی است یا یک تعبیر پسینی،گفت:جنگ ما مردمی‌ترین، معنوی‌ترین و بی‌نظیرترین جنگ در طول تاریخ جنگ‌های جهان  بوده است. دفاع مقدس ما  فقط قابل مقایسه با جنگ رسول‌الله (ص) در صدر اسلام است.

فرمانده سپاه قدس ادامه داد: اگر بخواهیم بحث کنیم جنگ ما به دلیل حضور فرماندهی بی‌نظیر امام (ره) از ابعاد مختلف دارای منطق است. در پایان جنگ وقتی برخی برای ادامه آن اعلام آمادگی کردند امام فرمودند «بنده در توقف جنگ جدی هستم».

عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی بود اما وقتی عملیات کربلای ۵ که بسیار بزرگتر بود به فاصله کوتاهی از عملیات کربلای چهار اجرا شد دشمن تصور کرد کربلای ۴، عملیات فریب بود

وی متذکر شد:نمی‌توان تصمیم‌گیری درباره عملیاتی که ۶ تا ۹ ماه روی آن کار شد را به دلیل لو رفتن آن لغو کرد. عملیات خرمشهر هم لو رفته رفته بود. در شب عملیات فتح‌المبین نیز تا پای عملیات رفتیم ولی دشمن زودتر از ما حمله کرد پس بنابراین اگر بخواهیم بر مبنای لو رفتن یک عملیات، انجام آن را لغو یا متوقف کنیم هیچ عملیاتی را نمی‌توانستیم انجام دهیم. البته در عملیات‌های نظامی هرگاه به این نتیجه برسیم که نمی‌توانیم عملیات کنیم آن را متوقف و برای میدان دیگری برنامه‌ریزی می‌کنیم.

سردار سلیمانی با تاکید بر اینکه عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی بود، گفت: این عملیات،عملیات اصلی بود اما وقتی عملیات کربلای ۵ که بسیار بزرگتر بود به فاصله کوتاهی از عملیات کربلای چهار اجرا شد دشمن تصور کرد کربلای ۴، عملیات فریب بود. دشمن وقتی انجام عملیات کربلای ۵  را دید و به شدت غافلگیر شد، بحث کردند که عملیات کربلای ۴، عملیات فریب بد.

فرمانده سپاه قدس تاکید کرد:هیچ وقت نگاه نمی‌کردم در صحنه مقابل چه اتفاقی می‌افتد. رزمندگان و فرماندهان دفاع‌مقدس تکلیف محور بودند و بر محور نفسانیات مبارزه نمی‌کردند.

بیشتر بخوانید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.