امروز ۲ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۸ ب.ظ

حفظ ارزش ۱۸هزارمیلیارد تومانی خودرویی‎ها در بورس

به گزارش «اخبار خودرو»، روز گذشته و در ادامه معاملات بورس تهران نمادهای بزرگ و تاثیرگذار گروه خودرویی روند بسیار نومیدکننده‎ای را پشت سر گذاشتند و نتوانستند انتظارات را برآورده کنند.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش «اخبار خودرو»، روز گذشته و در ادامه معاملات بورس تهران نمادهای بزرگ و تاثیرگذار گروه خودرویی روند بسیار نومیدکننده‎ای را پشت سر گذاشتند و نتوانستند انتظارات را برآورده کنند. این در حالی است که دیروز نمادهای سایپا، ایران‎خودرو، زامیاد، پارس‎خودرو، سرمایه‎گذاری رنا، مهرکام‌پارس، صنایع ریخته‎گری ایران، آهنگری تراکتورسازی ایران، رینگ‎سازی مشهد، نیرومحرکه و چرخشگر مثبت شدند و درمقابل نمادهای سایپاآذین، گسترش سرمایه‎گذاری ایران‎خودرو، گروه بهمن، محورسازان ایران‎خودرو، الکتریک‎خودرو شرق، موتورسازان تراکتورسازی ایران و کمک‎فنر ایندامین مثبت شدند.

همچنین روز گذشته طی ۲۷هزار و ۷۳۷ نوبت معاملاتی، ۳۷۶میلیون و ۷۶۶هزار سهم به ارزش ۵۷میلیارد و ۵۶۹میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش‌کل بازار این صنعت بورسی تا پایان معاملات روز گذشته بالغ‌بر ۱۸هزارو۱۳۶ میلیارد تومان شد.

اثرات سوء حضور نوسان‎گیران

نکته جالب توجه در بررسی وضعیت گروه خودرویی حجم معاملات این گروه بوده که این روزها بعد از گروه بانکی دومین صنعتی است که از نظر حجم و ارزش معاملات در بازار سرمایه شناخته می‎شود و مورد استقبال معامله‎گران قرار گرفته است.

اما حضور نوسان‎گیران برای دریافت سودهای کوتاه‎مدت در گروه خودرویی، می‎تواند برای شرکت‎ها در بلندمدت اثرات سویی داشته باشد. براساس پیش‎بینی کارشناسان نباید تا پایان سال انتظار افزایش قیمت سهام‎ها را داشت. این امر به‌دلیل کاهش تولیدی است که خودروسازان داشته‎اند و افزایش قیمت خودرو نیز دردی از شرکت‎ها در بورس دوا نکرد و فقط طی چند روز نمادهای خودرویی به‎واسطه افزایش قیمت خودرو صعودی شدند.

انتظار برای اعلام برنامه سال آینده خودروسازان

در چنین شرایطی، به ناچار باید منتظر ماند و دید برنامه سال آینده خودروسازان چیست. آیا افزایش تولید سال آینده به میزانی است که رقم تولید خودرو در سال ۹۶ تکرار شود یا میزان تولید سال ۹۸ نیز مانند سال جاری با کاهش روبه‎رو خواهد شد؟

همچنین شرکت‎ها باید در هزینه‎های تولید خود تجدیدنظر اساسی داشته باشند، چراکه با ادامه وضعیت فعلی نمی‎توان آینده بسیار خوبی را برای آن‎ها متصور بود.

بر اساس این گزارش، روز گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق تهران ۵۳۵ واحد رشد کرد و تا رقم ۱۶۱هزار و ۳۰۹ واحدی رشد کرد و ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۸۲۴ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲.۵ میلیارد سهم و اوراق مالی بود. همچنین تعداد معاملات این بازار به رقم ۱۴۵هزار و چهار رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.