درمان اسکار سوختگی با میکرونیدلینگ

تماس اتفاقی با اجسام و مواد داغ مانند برداشتن یک ظرف از روی اجاق گاز یا ریختن آب جوش بر روی پوست موجب سوختگی پوست می گردد.

به گزارش جمهوریت ;

تماس اتفاقی با اجسام و مواد داغ مانند برداشتن یک ظرف از روی اجاق گاز یا ریختن آب جوش بر روی پوست موجب سوختگی پوست می گردد. مواد شیمیایی، نور خورشید، پرتو ها و جریان برق نیز موجب بروز سوختگی های پوستی می شوند. سوختگی های پوستی مرگ سلول های پوستی را به دنبال دارند. پوست آسیب دیده پروتئینی به نام کلاژن تولید می کند که خود را ترمیم نماید. همچنان که پوست بهبود می یابد، نواحی ضخیم شده و تغییر رنگ یافته ساختاری به نام اسکار سوختگی را تشکیل می دهند. برخی از اسکارهای سوختگی موقتی بوده و در طول زمان از بین می روند، اما برخی دیگر دائمی هستند. اسکار سوختگی ممکن است کوچک یا بزرگ باشد. اسکار سوختگی که سطح وسیعی از صورت یا بدن شما را پوشانده است، ظاهر شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اسکار سوختگی نه تنها به علت تغییراتی که در ظاهر فرد ایجاد می کند، بلکه به علت اثراتی که بر روی حرکت نواحی درگیر و افزایش حساسیت این نواحی اعمال می نماید، اثرات منفی را بر کیفیت زندگی فرد دارد. روش های جراحی مختلف و همچنین درمان های پوستی مانند لایه برداری با لیزر، لیزر فراکشنال، انرژی رادیو فرکانسی، پیلینگ شیمیایی و درم آبریژن همگی برای ناهمواری های سطحی پوست و تغییر رنگ آن به کار می روند، که اسکارهای پوستی از جمله اسکار سوختگی را کاهش می دهند. استفاده از این روش ها برای رفع اسکار سوختگی به علت عوارض جانبی آن ها کاهش یافته است. برای مثال، اثر کاهنده برخی از روش ها به راحتی به پوست آسیب زده و حساسیت را تشدید می کنند. برخی روش ها مانند پاتولوژی اصلی بروز اسکار سوختگی عمل می کنند و ممکن است موجب افزایش فیبروز و ایجاد برآمدگی های پوستی در طول دوره درمان شوند. میکرونیدلینگ اسکار سوختگی روشی که برای رفع اسکارهای سوختگی به کار می رود. در ادامه با درمان اسکار سوختگی با میکرونیدلینگ آشنا می شویم.

شما همچنین می توانید به مقاله های اقدامات اولیه در درمان سوختگی، درجه بندی و درمان انواع سوختگی و چگونه آفتاب سوختگی پوست را درمان کنیم؟ که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

میکرونیدلینگ اسکار سوختگی

میکرونیدلینگ اسکار سوختگی

روش درمانی میکرونیدلینگ تحریک کلاژن پوستی برای اسکار سوختگی یک روش فوق العاده خواهد بود، زیرا در میکرونیدلینگ اسکار سوختگی، اپیدرم و ساختارهای بافتی اطراف آن تا حد زیادی بدون آسیب و تغییر باقی می مانند و تحریک کلاژن تحت تاثیر میکرونیدلینگ اسکار سوختگی بسیار طبیعی تر اتفاق می افتد. مرگ سلولی در میکرونیدلینگ اسکار سوختگی از طریق آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده طبیعی که در آن فرآیند التهابی محدود می شود و به طور موثرتر کنترل می شود) اتفاق می افتد. در میکرونیدلینگ اسکار سوختگی، وارد کردن مکرر سوزن به داخل پوست روند بهبودی زخم طبیعی و پاسخ های جایگزینی سلولی را تحریک می کند و نتایج مورد نظر به صورت طبیعی ظاهر می شوند. در روش میکرونیدلینگ اسکار سوختگی، همچنان که فاکتورهای رشد در محل مورد نظر تجمع می یابند، تولید فیبروبلاست نیز افزایش یافته و فعالیت آن ها بالا می رود. این حالت با تکثیر و تحریک کراتینوسیت ها نیز همراه است.

  • در میکرونیدلینگ اسکار سوختگی، یک شبکه طبیعی از کلاژن های سالم از پایین به بالا ساخته می شود که جنبه کلیدی در رفع موفقیت آمیز اسکار سوختگی با میکرونیدلینگ محسوب می شود. بافت اپیدرمی نیز پراکنده گردیده و به برطرف شدن هر چه بیشتر اسکار با میکرونیدلینگ اسکار سوختگی کمک می کند. نکته قابل توجه این است که انجام میکرونیدلینگ اسکار سوختگی با درمان در نواحی از بدن که توسط روش های دیگر قابل درمان نیستند، صورت می گیرد. مکانیسم عمل میکرونیدلینگ اسکار سوختگی، القای آپوپتوز از طریق تشکیل شبکه های طبیعی کلاژن، نگرانی پیرامون سائیدگی یا سایر عوارض بر روی پوست تحت درمان با میکرونیدلینگ اسکار سوختگی را از بین می برد.

نتایج میکرونیدلینگ اسکار سوختگی

میکرونیدلینگ اسکار سوختگی

نتایج حاصل از میکرونیدلینگ اسکار سوختگی در برخی آزمایشات بالینی مورد بررسی قرار گرفته اند. نتایج حاصل از یک مطالعه انجام شده با ویتامین A و C به همراه میکرونیدلینگ اسکار سوختگی طبق نظر متخصصین و بیماران نشان دهنده ترمیم و نرمال سازی بافت و همچنین بهبود خود اسکار است. هشت خانم ۱۶ ساله که دچار اسکار سوختگی شده اند، ابتدا برای حداقل ۱ ماه تحت درمان ویتامین های موضعی قرار گرفتند، سپس میکرونیدلینگ اسکار سوختگی در ۲ تا ۳ جلسه درمانی بر روی پوست آن ها انجام گرفت. بعد از درمان اسکار سوختگی با میکرونیدلینگ، هیچ گونه هیپوپیگمنتاسیون، هیپرپیگمنتاسیون، افزایش اسکار یا افزایش حساسیت نوری مشاهده نشد. انجام میکرونیدلینگ اسکار سوختگی در یک دوره ۱۲ ماهه منجر به رضایت بیمار و بهبودی قابل توجه اسکار سوختگی شده است.

  • درمان اسکار سوختگی با میکرونیدلینگ یا روش درمانی تحریک کلاژن پوستی می تواند تا ۸۰ درصد اسکار سوختگی را بهبود بخشد، همچنین شواهد بافت شناسی نشان می دهند که تجمع کلاژن و الاستین نیز افزایش یافته و ضخامت درم ۴۵ درصد بیشتر شده است.

رسانه دکتر سلامت

درمان اسکار سوختگی با میکرونیدلینگ

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.