امروز ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۰۰ ق.ظ

سازمان ملل: اقدام ریاض در محاکمه متهمان قتل خاشقچی «ناکافی» است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دفتر حقوق بشر سازمان ملل در پی تلاش عربستان سعودی برای محاکمه متهمان و مظنونان قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مطرح این کشور اعلام کرد که این اقدام قضایی «کافی نیست.

به گزارش جمهوریت ،

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دفتر حقوق بشر سازمان ملل در پی تلاش عربستان سعودی برای محاکمه متهمان و مظنونان قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مطرح این کشور اعلام کرد که این اقدام قضایی «کافی نیست.»

دفتر حقوق بشر سازمان ملل امروز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که باید مجددا تحقیقاتی مستقل با «حضور بین‌المللی» در خصوص پرونده قتل و ترور خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول، صورت بگیرد.

این بیانیه دفتر حقوق بشر یک روز پس از اعلام برگزاری اولین جلسه محاکمه متهمان به قتل جمال خاشقچی در عربستان سعودی منتشر شده است.

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) بعد از ظهر پنجشنبه به نقل از دادستانی کل عربستان سعودی گزارش داد که این جلسه پایان یافت. در این جلسه، دادستانی سعودی خواستار اجرای حکم اعدام پنج تن از بین ۱۱ فرد متهم به قتل خاشقچی شد.

دادستانی کل سعودی مدعی شد که متهمان به همراه وکلایشان در دادگاه حاضر شده‌‌اند و از ترکیه خواسته تا ادله و قرائن موجود در خصوص قتل خاشقچی شده را در اختیار ریاض قرار دهد که بر اساس ادعای سعودی‌ها آنکارا هنوز به این درخوسات پاسخی نداده است.

قتل جمال خاشقچی، ستون نویس روزنامه‌ واشنگتن پست در کنسولگری سعودی به تاریخ دوم اکتبر گذشته موجی از اعتراض‌ها علیه حاکمان سعودی و شخص «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی راه انداخت؛ فردی که گفته می‌شود مستقیما دستور قتل این روزنامه‌نگار سعودی منتقد سیاست‌های او را صادر کرده است.

فشارها بعد از این قتل علیه سعودی‌ها، آن چنان شدید بود که شاه سعودی برای تبرئه پسرش بن سلمان، دست به تغییرات گسترده در شواری وزیر و استخبارات کل زد تا از این رهگذر وانمود کند که قتل جمال خاشقچی از سوی برخی نیروهای سعودی خودسر و بدون هماهنگی ریاض صروت گرفته است.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد نیز دیشب گفته بود که این سازمان همچنان خواستار انجام تحقیقات شفاف و جامع در ماجرای قتل جمال خاشقچی است.

سخنگوی «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد پنجشنبه‌شب در بیانیه‌ای گفت: «ما همچنان خواهان انجام تحقیقات شفاف، واضح و جامع در خصوص قتل خاشقچی هستیم».

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.