رونمایی از توطئه جدید آمریکاییها علیه ایران

رونمایی ال مانیتور از توطئه جدید آمریکایی ها: تقویت "تروریست های مسلح کرد" برای مقابله با ایران!رونمایی ال مانیتور از توطئه جدید آمریکایی ها: تقویت "تروریست های مسلح کرد" برای مقابله با ایران!

دولت دونالد ترامپ در حال تعیین کارشناسانی ویژه درباره امور مربوط به ایران در کنسولگری آمریکا در اربیل است تا از این طریق فشار بر ایران را از طریق کردستان عراق افزایش دهد. این حرکت پس از آن صورت می‌گیرد که گروه‌های مخالف مسلح کرد مواضع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در غرب ایران را هدف قرار دادند.
به گزارش نواندیش، ال مانیتور در تحلیلی پیرامون نقشه جدید آمریکا نوشت: اخیراً واشنگتن، کن گرس، معاون کل را با استیون فاگین، مدیر دفتر امور خارجه در غرب آسیا جایگزین کرد. این انتصاب به نظر می‌رسد بخشی از تلاش مایک پومپئو، وزیر امور خارجه است تا بدین شکل توانایی ایران برای کار و نفوذ در منطقه را به وسیله اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا محدود کند.
 پومپئو اخیراً نامه‌ای با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا نوشته و برای طرف‌های اروپایی ارسال کرده است. در این نامه اشاره شده که آمریکا تلاش می‌کند تا از طریق تحمیل فشار مالی بی‌سابقه بر ایران سیاست‌های این کشور را تغییر دهد. طبق گفته پومپئو تا زمانی که تغییری ملموس و پایدار در سیاست‌های ایران ایجاد نشود این تحریم‌ها ادامه خواهد داشت. در روز ۳۱ تیر، پومپئو در یک سخنرانی بین تعدادی از ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در کالیفرنیا سخنان تندی را بر زبان راند و رهبران ایران را با مافیا مقایسه کرد.
همسایگان ایران در معرض فشار شدید آمریکا قرار دارند تا یا با ترامپ کنار بیایند یا با عواقب سختی روبرو شوند. مارشال بیلیگزلای، معاون وزیر امور مالی آمریکا در امور مربوط به تأمین مالی تروریسم، در ۲۹ تیر پس از جلسه‌ای رسمی به خبرنگاران گفت: در این زمان، تحریم‌های خزانه‌داری بسیار بسیار سخت و قابل درک است. من فکر می‌کنم دولت ترکیه موقعیت ما را درک می‌کند.
فاگین به عنوان مدیر دفتر امور ایران که چندین پایگاه در سراسر جهان از جمله در استانبول و دبی دارد، مسئول توسعه، هماهنگی، توصیه و اجرای سیاست‌های آمریکا در مورد ایران است. او همچنین با عراق، همسایۀ مهم ایران در غرب آشنا است چرا که در سال ۱۳۹۴ به عنوان مدیر دفتر بین المللی مواد مخدر و انتظامی در سفارت آمریکا در بغداد فعالیت می‌کرد. ال مانیتور برای تعیین قرار ملاقاتی با این مقام وزارت خارجه ناموفق بود.
برای ایران، عراق و کردستان عراق مهم‌ترین چیز تجارت‌ها و صندوق‌های مالی هستند که اکنون تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت. حضور فاگین در کردستان عراق از این جهت اهمیت دارد که گروه‌های مخالف مسلح کردی که با جمهوری اسلامی مبارزه می‌کنند در این منطقه مستقر هستند. فاگین ماه گذشته با مصطفی هجری، رئیس حزب دموکرات کردستان (KDPI) دیدار کرد.
دولت ترامپ به طور رسمی هجری را برای اقامت یک هفته‌ای در تاریخ ۲۱ تا ۲۷ خرداد به واشنگتن دعوت کرده بود. او در این سفر با مؤسسات تحلیلی با نفوذ ملاقات کرد. مقامات حزب دموکرات کردستان و اندیشکده‌ها در مورد مسائل گوناگون گفتگو کرده و گفتند دولت آمریکا و حزب دموکرات از یکدیگر جدا می‌شوند تا جدی بودن طرف دیگر را طی این مدت ارزیابی کنند. جلسه هیجری با فاگین از این جهت اقدامی بی سابقه بود که برای نخستین بار یک مدیر دفتر امور ایران با دبیرکل حزب کردستان ملاقات می‌کرد، آن هم درست بعد از حملات مرگباری که این گروه به غرب ایران داشت. در این حمله که در تاریخ ۱۸ خرداد صورت گرفت بنابر ادعای کرد‌ها ۹ نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهید شدند.
یک منبع در یک مرکز تحقیقاتی با نفوذ آمریکایی گفت که آمریکایی‌ها می‌خواهند بدانند که آیا کردها برای مبارزه با ایران نیروی جدی‌ای هستند یا خیر. از طرفی کرد‌ها نیز می‌خواهند بدانند که آیا واشنگتن در مورد موضع تهاجمی خود در قبال ایران جدی است یا خیر.
یکی از مقامات ارشد کرد این بیانیه را در اختیار ال مانیتور قرار داد و گفت: بله درست است، ما می‌خواهیم بدانیم که آمریکایی‌ها چقدر جدی هستند. به نظر می‌رسد تحولات مربوط به جلسات هیجری در آمریکا نیز این موضوع را تائید می‌کند.
حزب دموکرات کردستان عراق با افزایش تعداد پیشمرگه‌ها در کشور، حملات خود به موقعیت‌های سپاه پاسداران در غرب ایران را افزایش داده است. این حزب تلاش‌هایی را آغاز کرده تا بتواند نهادی را برای هماهنگی تمام احزاب کرد تشکیل دهد. آن‌ها به دنبال این هستند تا از طریق این نهاد تلاش‌های خود را علیه تهران هماهنگ کنند.
یکی از مقامات کرد به ال مانیتور گفت که سازمان‌های مختلف در مورد یک دستورالعمل واحد پیشمرگه برای به حداکثر رساندن تأثیر خود بحث می‌کنند.
در همین حال، در تاریخ ۳۰ تیر، حزب حیات آزاد کردستان، وابسته به حزب کارگران کردستان، اعلام کرد که شهادت ۱۵ سرباز ایران در نزدیکی شهر مریوان، نزدیک مرز با کردستان عراق کار این گروه است. مقامات ایرانی اذعان داشتند که ۱۱ سرباز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اعضای محلی بسیج شهید شدند و هشت نفر نیز زخمی گشته‌اند.
در ۲ مرداد ۱۳۸۷، تهران تهدید کرد که در صورتی که دولت خودمختار کردستان اقدامی نکند، خودش پایگاه‌های گروه‌های مخالف کرد را هدف قرار می‌دهد. در همان روز ناظم دباغ، نماینده اقلیم خودمختار در تهران، گفت: گروه‌های مخالف کرد که در کردستان عراق حضور دارند، نباید برای این اقلیم مشکل ایجاد کنند و اگر آن‌ها بخواهند مبارزه خود را علیه تهران ادامه دهند، این اقلیم چاره‌ای جز تحویل آن‌ها به ایران ندارد.
ایران کردستان عراق را به عنوان حیاط خلوت خود می‌بیند و البته به خودمختاری کردی در منطقه استراتژیک خود با سوءظن نگاه می‌کند. جمهوری اسلامی از دهه ۶۰ دارای روابط صمیمانه‌ای با احزاب کردی عراق بوده است، هر چند که طی سالیان اخیر حضور نیروهای آمریکایی در شمال عراق موجب نگرانی آن‌ها شده است. مقامات سپاه پاسداران به طور مرتب آمریکا را به ارتکاب حملات گروه‌های کردی علیه ایران متهم می‌کنند.
داگلاس سیلیمان، سفیر آمریکا در بغداد در اوایل ماه جاری برای انتخاب سرکنسول جدید آمریکا در اربیل ناموفق بود. سیلیمان در مورد افتتاح کنسولگری آمریکا در اربیل گفت: این پروژه یک نماد مستحکم از رابطه قوی و پایدار میان آمریکا و منطقه کردستان در دهه‌های آینده خواهد بود. البته ناگفته نماند که حضور روزافزون آمریکا موجب گله برخی از مردم محلی شده است.
ارتش آمریکا حضور خود را در فرودگاه بشار در نزدیکی شهر هریر در استان اربیل گسترش می‌دهد. این پایگاه کمی بیش از ۴۰ مایل از مرز ایران در نزدیکی گذرگاه حاجی عمران/ تامارچین واقع شده است. در ۳۱ تیر، ده‌ها تن از کشاورزان و گاوداران به خیابان‌های هریر ریختند تا به ممنوعیت حضور مردم محلی در کوه‌های اطراف فرودگاه اعتراض کنند. این ممنوعیت به درخواست آمریکا صورت گرفته است.
با این حال، با توجه به افزایش مشکل استفاده از دبی و استانبول برای تجارت‌های ایران، چالش برانگیز ترین وظیفه فاگین این است که از نفوذ ایران در اقتصاد کردستان عراق جلوگیری کند. همچنین نباید اجازه دهد که ایران از این بازار برای دور زدن تحریم‌ها استفاده نماید.
بسیاری از معامله گران کرد و بازرگانان بزرگ سال‌ها با اقتصاد ایران درگیر شده‌اند و ایرانی‌ها یاد گرفته‌اند که چگونه از تماس‌های خود برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کنند. بابک زنجانی، سرمایه‌دار ایرانی که به دلیل استفاده از میلیاردها دلار پول نفت ایران محکوم به اعدام شده است و همکاری نزدیکی با رضا ضراب تاجر ایرانی ساکن ترکیه داشته در همان زمان در اربیل در حوزه نفت فعالیت داشت. در واقع حرکت میلیون‌ها دلار از طرف دولت ایران برای دور زدن تحریم‌های مربوط به هسته‌ای از طریق کردستان عراق صورت می‌گرفت.
طاهر، یک معامله‌گر ارز در بازار قدیمی دلار سلیمانیه به ال مانیتور گفت: آمریکا می‌خواهد ایران را از طریق جنگ اقتصادی نابود کند. ارز ایرانی بسیار بی‌ارزش شده و هیچ کس نمی‌خواهد آن را داشته باشد. در سال ۱۳۸۱، قبل از اینکه صدام حسین سرنگون شود، دینار عراق نیز درست همین شرایط را داشت.
وزارت امور خارجه آمریکا از زمان انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ در ایران حضور نداشته است و طبیعی است که از آن به بعد از دانش بومیان ایران اطلاعی ندارد. با تأسیس دفتر امور ایران در سال ۱۳۸۵، واشنگتن امیدوار بود تا بعد از ۱۰، ۱۵، ۲۰ سال از زمان حال کادری متخصص از ایرانی‌ها داشته باشد. چنین اقدامی می‌تواند کمک شایانی به آمریکا برای تمرکز بر امور مربوط به ایران کند.
کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا در سال ۱۳۸۵ اعلام کرد که وزارت امور خارجه ۷۵ میلیون دلار برای حمایت از دموکراسی در ایران به عنوان بخشی از سیاست تهاجمی دولت جورج دبلیو بوش نسبت به جمهوری اسلامی اختصاص می‌دهد. در حال حاضر، ۱۲ سال بعد از آن زمان به نظر می‌رسد آمریکا همچنان در تلاش برای سرنگونی دولت ایران است.
 سرمایه‌گذاری واشنگتن در نسل جدیدی از دیپلمات‌های متخصص در ایران می‌تواند موضع سخت‌تری نسبت به تهران را تحت تأثیر قرار دهد، چرا که یکی از این کادرها در منطقه کردستان شمال عراق مستقر خواهد شد.
تنها زمان مشخص خواهد کرد که آیا واشنگتن با مادر صلح کامل به سراغ ایران می‌رود یا با ایران درگیر مادر جنگ‌ها خواهد شد. به هر حال گروه‌های مسلح ایرانی به نظر می‌رسد بخشی از دومی هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.