امروز ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۴ ب.ظ

گزارش تسنیم| سلطان کودتا؛ پیشینه مداخله‌های واشنگتن در آمریکای لاتین +جدول

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم- «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا گفته که ایالات متحده به دنبال راه‌اندازی کودتا علیه دولت او است و گزارش وال‌استریت‌ژورنال مبنی بر اینکه «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با «خوان گوایدو»، رئیس شورای ملی ونزوئلا او را به شورش علیه دولت تشویق کرده نشان می‌دهد که ظن مادورو به آمریکا بی‌دلیل نیست.

به گزارش جمهوریت ;

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم- «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا گفته که ایالات متحده به دنبال راه‌اندازی کودتا علیه دولت او است و گزارش وال‌استریت‌ژورنال مبنی بر اینکه «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با «خوان گوایدو»، رئیس شورای ملی ونزوئلا او را به شورش علیه دولت تشویق کرده نشان می‌دهد که ظن مادورو به آمریکا بی‌دلیل نیست.

این بدگمانی البته تنها از ارتباطات گوایدو با مقامات واشنگتن نشأت نمی‌گیرد، بلکه ریشه‌هایی هم در تاریخ دارد. آمریکا از دوران ریاست‌جمهوری «جیمز مونرو» در اوایل قرن نوزدهم دخالت در امور داخلی سایر کشورها را آغاز کرد و این سیاست تا به امروز نیز ادامه یافته است. 

کشورهای آمریکای لاتین و مرکزی نخستین کشورهایی بودند که هدف دخالت‌های نظامی و سیاسی آمریکا قرار گرفتند.

در گزارش زیر دخالت‌های آمریکا در این کشورها را بررسی کرده‌ایم. برای بزرگ‌تر شدن عکس‌ها روی آنها کلیک کنید.

عکسسالکشورتوضیحات

۱۸۴۶مکزیکآمریکا به مکزیک حمله و مکزیکوسیتی را تسخیر کرد. در معاهده‌ای که یک سال بعد به امضای دو کشور رسید، بیش از نیمی از قلمرو وقت مکزیک ضمیمه خاک آمریکا شد. بخش زیادی از ایالت‌های غربی آمریکای امروز زمانی جزو قلمرو مکزیک بوده‌اند.

۱۹۰۳کلمبیاآمریکا با حمایت از شورشیان پاناما، جدایی این منطقه استراتژیک را از کلمبیا مهندسی کرد و در سال‌های بعد حق حاکمیت بر کانالِ پاناما را که احداثِ آن در سال ۱۹۱۴ به پایان رسید تصاحب کرد. 

۱۹۰۳کوبابا امضای «پیمان کوبا-آمریکا» میان روسای جمهور دو کشور، کنترل تمامی امور داخلی کوبا به طرف آمریکایی واگذار شد. به موجب این پیمان، خلیج گوانتانامو برای استفاده‌های دریانوردی به دولت آمریکا اجاره داده شد.

۱۹۱۴مکزیک نظامیان آمریکا برای هفت ماه بندر «وراکروز» مکزیک را به اشغال خود درآوردند. هدف از این اقدام اثر گذاشتن در تحولات انقلاب مکزیک بود. 

۱۹۵۴گواتمالادولت «جاکوب آربنز» رئیس‌جمهور گواتمالا در کودتای مورد حمایت سیا سرنگون شد.  

۱۹۶۱کوباحمله «خلیج خوک‌ها» که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) طراحی شده بود موفقیتی در براندازی دولت «فیدل کاسترو»، رهبر کوبا نداشت. واشنگتن در سال‌های بعد، نقشه‌های متعددی برای ترور کاسترو و سرنگونی دولت او طراحی می‌کند.

۱۹۶۴برزیل«جائو گولارت»، رئیس‌جمهور برزیل در کودتای مورد حمایت آمریکا سرنگون می‌شود. حکومت نظامی شکل گرفته بعد از این کودتا تا اواخر دهه ۱۹۸۰ پابرجا می‌ماند.

۱۹۶۵

جمهوری دومینیکن

نیروهای آمریکایی برای دخالت در جنگ داخلی جمهوری دومینیکن وارد این کشور می‌شوند.

تظاهرات‌کنندگان در آرژانتین برای گرامی‌داشت سی و پنجمین سالگرد کودتای 1967 آرژانتین پرچمی را در دست گرفته‌اند که روی آن عکس فعالان ناپدپدشده در عملیات کوندور حک شده است

دهه ۱۹۷۰عملیات کوندور

دولت‌های دیکتاتور در آرژانتین، شیلی و کشورهای آمریکای جنوبی زنجیره‌ای از سرکوب‌های مرگبار سیاسی و تروریسم دولتی برای سرکوب مخالفان خود آغاز کردند. این عملیات‌ها که به «کندور» معروف شده بود از لحاظ نظامی و فنی مورد حمایت دولت‌های «لیندون جانسون»، «ریچارد نیکسون»، «جرالد فورد»، «جیمی کارتر» و «رونالد ریگان» قرار داشت و  گمان می‌رود به مرگ بیش از ۶۰۰۰۰ نفر از فعالان کارگری، کشیش و راهبه، دانشجو و استاد، اندیشمندان و افراد شورشی و سرنگونی دولت‌های قانونی در کودتا منجر شده باشد. برخی روایت‌ها آمارهای بالاتری برای شمار نفرات کشته‌شده اعلام می‌کنند.

رهبر شورشی‌های تحت حمایت آمریکا در نیکاراگوئه، 1983.

دهه ۱۹۸۰نیکاراگوئه و السالوادوردولت رونالد ریگان از شورشی‌های نیکاراگوئه در برابر دولت قانونی این کشور حمایت می‌کند. در السالوادور، دولت غرب‌گرا برای سرکوب شدید حزب مخالف دولت مورد حمایت قرار می‌گیرد.

بالگرد سیکورسکی در حال گشت‌زنی در جریان حمله به گرانادا، 1983

۱۹۸۳

گرنادا

نیروهای آمریکایی با متهم کردن دولت «گرنادا» به همسویی با کوبا به این کشور جزیره‌ای در شرق دریای کارائیب حمله کردند.

۱۹۸۹پاناما آمریکا برای براندازی دولت «مانوئل نوریگا»، رئیس‌جمهور پاناما که زمانی مورد حمایت واشنگتن بود به این کشور حمله کرد.

ژان-برتران آریستید، رئیس‌جمهور هائیتی بعد از حمله تحت رهبری آمریکا به کاخ ریاست‌جمهوری برمی‌گردد.

۱۹۹۴هائیتیآمریکا برای بازگرداندن قدرت به «ژان-برتران آریستید» رهبری حمله نظامی به هائیتی را بر عهده گرفت. 

حامیان دولت ونزوُلا بعد از کودتای شکست‌خورده علیه دولت چاوز در سال 2002 به خیابان‌ها آمدند.

۲۰۰۲ونزوئلا «هوگو چاوز»، رئیس‌جمهور ونزوئلا برای دو روز از قدرت برکنار شد. او و متحدانش آمریکا را به حمایت ضمنی از این تلاش برای کودتا متهم کردند. 

انتهای پیام/ 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.