امروز ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۴:۳۵ ب.ظ

آثار عکاسان تسنیم با موضوع تولید ملی در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ مرور شد+فیلم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در این برنامه حامد جعفرنژاد دبیر سرویس عکس باشگاه خبرنگاران پویا درباره این پروژه عکاسی گفت: هنگامی که سال ۹۶ از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شد، بچه‌ها تصمیم گرفتند به کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی ورود پیدا کنند.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در این برنامه حامد جعفرنژاد دبیر سرویس عکس باشگاه خبرنگاران پویا درباره این پروژه عکاسی گفت: هنگامی که سال ۹۶ از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شد، بچه‌ها تصمیم گرفتند به کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی ورود پیدا کنند. در این راستا سعی کردیم کارخانه‌ها و کارگاه‌هایی را هدف قرار دهیم که تاکنون مظلوم واقع شده بودند؛ از این جهت که نمی‌توانستند با کارتل‌های بزرگ تبلیغاتی رقابت داشته باشند. هدف ما عکاسی خبری بود تا از این طریق بتوانیم بخشی از مشکلات کارخانه و زحماتی که کارگران می‌کشند را به تصویر بکشیم. جالب اینجاست که ما همیشه صحبت کارشناسان، مدیران و مسئولین را می‌شنیدیم اما در این پروژه فرصت مناسبی دست داد تا بچه‌ها بتوانند به متن کار ورود پیدا کنند و در میدان حاضر شوند.

وی با اشاره به کم و کیف گزارش‌های تصویری تولید شده افزود: در مجموع ۶۱ گزارش تصویری روی خروجی خبرگزاری تسنیم قرار گرفت که هر گزارش بین ۲۰ تا ۳۰ فریم عکس را شامل می‌شود. ما برای انجام عکاسی هم کارگاههای خرد را مدنظر قرار دادیم و هم از کارخانه‌های بزرگ عکاسی کردیم.

دبیر سرویس عکس باشگاه خبرنگاران پویا خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش که چرا این مجموعه عکسها را  یک طرح و پروژه میدانید، گفت: وقتی می‌خواهیم یک مجموعه عکس موضوعی تعریف کنیم، ابتدا سوژه‌ای انتخاب می‌شود و مسئول تیم به تقسیم کار میان عکاسان می‌پردازد. این پروژه بسیار گسترده بود و سختی کار آن نیز بسیار زیاد بود؛ ما با قریب به ۲۰۰ کارخانه تماس گرفتیم که در این راستا هماهنگی‌های لازم به سختی برقرار می‌شد. همچنین بسیاری از کارخانه‌ها تمایلی به عکاسی از فضای کاری‌شان نداشتند و برای این امر دلایل خاص خودشان را داشتند. با این‌حال، در نهایت از مجموع این ۲۰۰ کارخانه و کارگاه، به ۶۱ کارخانه رسیدیم.

وی در ادامه به عکاسان حاضر در این پروژه اشاره کرد و گفت: ناصر جعفری،علی جباری، محمدحسین موحدی، محمد مهدی دورانی،محمدعلی اسدی،مصطفی عسکری،وحید سرابی،محمدرضا امیرحسنی ، امین آهویی، سیدمحمد سعید سجادی، سیدمحمد حسن میرعمادی، محمدصادق نیک گستر،مصطفی رودکی از جمله عکاسانی بودند که در این پروژه همکاری داشتند و هر یک به طور میانگین ۵ تا ۶ مجموعه عکس را ثبت کردند.

جعفرنژاد ادامه داد: نکته دیگر این بود که ما برای تکمیل کارمان در پایین هریک ازعکس‌ها توضیحی متناسب با حال وهوای همان فریم را نیز درج می‌کردیم. همه کارخانه داران بلااستثنا ناراضی بودند که چرا جنسی که ما در حال تولید آن هستیم، مشابه خارجی‌اش از کشورهایی نظیر چین و ترکیه در حال وارد شدن است. برای مثال یک کارخانه‌ای بود که می‌گفت من اکنون ۴۵۰ نیروی کار دارم که اگر جلوی واردات و ورود کالاهای قاچاق گرفته شود، می‌توانم این ۴۵۰ کارگر را ۳ برابر کنم. در این صورت نیروی کار ایرانی بیشتری هم مشغول به کار می‌شود. جا دارد این را بگویم که بخشی از این اتفاق باید توسط مردم انجام شود که از تولیدات داخلی حمایت کنند و اجناس خارجی را خریداری نکنند؛ بخش دیگری هم به عهده مسئولین است که جلوی واردات بی رویه کالاهای خارجی را بگیرند تا مردم بتوانند راحت‌تر زندگی کنند تا جوانان بیشتری وارد فضای کسب و کار شوند.

دبیر سرویس عکس باشگاه خبرنگاران پویا در پاسخ به این پرسش که آیا مجموعه عکس‌های تدارک دیده شده در زمره عکاسی تبلیغاتی قرار میگیرند یا نه گفت: مجموعه عکس‌هایی که ما آنها را تدارک دیده‌ایم، در زمره عکاسی خبری قرار می‌گیرند نه عکاسی تبلیغاتی؛ تفاوت عکاسی خبری با عکاسی تبلیغاتی در این است که در عکاسی تبلیغاتی عکاس با هدف تبلیغ و برندینگ محصولات یک کارخانه به فضای کاری کارخانه وارد می‌شود اما حضور عکاسان خبری ما در کارخانه‌ها با هدف نمایش زحمات، مشکلات و تلاش‌های خالصانه کارگران ایرانی بود تا کمکی به تولید و اشتغال جوانان کشور بشود. یکی از نکات جالبی که در این میان به آن برخوردیم، مربوط به کارخانه فیروز بود. این کارخانه که به تولید مواد شوینده  و محصولات بهداشتی کودکان می‌پردازد، ۱۰۰۰ پرسنل دارد که از این ۱۰۰۰ پرسنل ۵۰۰ پرسنل شامل نیروهای نابینا، کم بینا و معلول هستند. صاحب کارخانه میگفت تمام لذتی که من از کار خود می‌برم؛ این است که توانسته‌ام  این افراد را جذب کار کنم.

در ادامه این برنامه، مسعود شهرستانی یکی از عکاسان باشگاه خبرنگاران پویا و از اعضای تیم مشارکت کننده در تدارک این پروژه عکاسی گفت: وقتی وارد کارخانه ایلیا استیل شدم، برای اولین بار بود که به یک کارخانه پا می‌گذاشتم. این کارخانه حدود ۲۰۰۰ کارگر داشت و من در آنجا جوانان پرشور و مستعدی را دیدم که باوجود مشکلات اقتصادی بسیاری که با آن مواجه بودند، با شور و اشتیاق مشغول کار بودند. این کارخانه یک سیر تولید داشت که از قالب‌گیری آغاز و تا تولید محصول نهایی ادامه می‌یافت. وقتی این محصول نهایی بیرون آمد، من با خود فکر کردم کالایی که ما تولید می‌کنیم چه تفاوتی با یک کالای بی کیفیت چینی دارد؟ در آنجا حسرت خوردم که چرا مردم ما به جای خرید کالاهای ایرانی به خرید محصولات بی کیفیت چینی می‌پردازند. وقتی ما توانایی لازم برای تولید محصول باکیفیت را داریم، چرا باید محصولات خارجی را خریداری کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که جالب ترین عکسی که در این مجموعه تصاویر به ثبت رسانده کدام عکس بوده است، گفت: جالب‌ترین عکس من مربوط به کارگری در کارخانه ایلیا استیل بود که پشت دستگاه پرسی قرار گرفته بود که کار کردن با آن فوق العاده خطرناک بود. در این عکس، قاب از زاویه مایل بسته شده و دستگاه با سرعت در حال فرود آمدن است و من برای ثبت عکس سرعت شاتر را پایین آوردم تا حالت کشیدگی موجود در سوژه برجسته شود. در این عکس کارگر با وسایل ایمنی خود در پشت دستگاه پرس قرارگرفته و مشغول انجام کار است. البته باید این را بگویم که تجهیزات ایمنی موجود در برخی کارخانه‌های ما ضعیف است.

 

گفتنی است عکسهای عکاسان باشگاه خبرنگاران پویا با موضوع اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال؛ و با عنوان تولید بدون نفت در سایت خبرگزاری تسنیم، لینک باشگاه خبرنگاران پویا، بخش اقتصاد مقاومتی، قابل مشاهده است. 

انتهای پیام/

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.