امروز ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۵:۵۶ ق.ظ

فروش ۷ شرکت بزرگ به «خریدار نااهل»/ واگذاری پالایشگاه کرمانشاه با ۳۰ درصد ارزش واقعی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور امروز خلاصه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ را در صحن مجلس شورای اسلامی قرائت کرد.

به گزارش جمهوریت ،

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور امروز خلاصه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ را در صحن مجلس شورای اسلامی قرائت کرد. بخشی از این گزارش به عملکرد سازمان خصوصی‌سازی در سال ۹۶ پرداخته است. در خلاصه گزارش تفریغ بودجه ۹۶ آمده است:

سازمان خصوصی‌سازی از ابتدای سال ۱۳۸۰ تا پایان سال ۱۳۹۶ تعداد ۸۳۵ شرکت که دارای سهام دولتی بوده‌اند را به مبلغ یکصد و چهل هزار و هفتصد و سی و یک میلیارد (۱۴۴٫۷۳۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) تومان به بخش غیردولتی واگذار نموده که مبلغ نود و سه هزار و نهصد میلیارد (۹۳٫۹۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) تومان مربوط به ۱۰۰ شرکت واگذار شده با سهام بیش از ۵۰ درصد متعلق به دولت، مندرج در پیوست شماره (۳) قانون بودجه کل کشور بوده است.

در بررسی‌های به عمل آمده در سال ۱۳۹۶، در ارتباط با واگذاری شرکت‌های دولتی طبق قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی مواردی مغایر با قوانین و مقررات مشاهده گردید که نمونه‌هایی از آن به شرح زیر گزارش می‌شود:

الف: عدم رعایت دستورالعمل اجرایی «روش انتخاب مشتریان استراتژیک و احراز و پایش اهلیت»:

واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکو اراک و ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، باعث بروز ضرر و زیان به بیت‌المال گردیده است.

ب: تعدیل قیمت پایه بنگاه‌ها توسط هیأت واگذاری:

قیمت کارشناسی شرکت پالایش نفت کرمانشاه، حدود ششصد و هفده میلیارد (۶۱۷٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) تومان بوده که با تصویب هیأت واگذاری، کاهش ۷۰ درصدی به مبلغ یکصد و نود و نه میلیارد (۱۹۹٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) تومان واگذار شده است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.