یک گل با هزاران ویژگی معجزه آسا

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: استنشاق بوی گل نرگس تقویت کننده اعصاب بوده و افسردگی را برطرف می‌کند.

به گزارش جمهوریت ;

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: استنشاق بوی گل نرگس تقویت کننده اعصاب بوده و افسردگی را برطرف می‌کند.

محسن پویان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: روغن و رایحه گل نرگس در بهبود جریان خون مغزی، رفع سردرد و افسردگی و آلزایمر مؤثر است.

وی با بیان اینکه رایحه این گل در بهبود سرماخوردگی و زکام مؤثر است، افزود: مخلوط روغن گل نرگس و سرکه در درمان لکه‌های پوستی مفید است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: ترکیب روغن این گل با عسل در رفع اسپاسم و درد مفاصل مفید است.

پویان اظهار کرد: پیاز گل نرگس برای از بین بردن دمل‌ها و بیرون کشیدن چرک و از بین بردن جوش‌های صورت مفید بوده و رشد موها را تسریع می‌بخشد.

وی بیان کرد: ضماد پیاز گل نرگس دردهای عضلانی را کاهش داده و روغن این گل ناراحتی‌های مثانه را برطرف کرده و برای رفع خشکی پوست مناسب است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد: اواخر مرداد و شهریور، بهترین زمان کاشت پیاز نرگس است تا ریشه‌ها قبل از زمستان فرصت رشد کافی داشته باشند. البته تا آبان ماه نیز می‌توان آن را کشت کرد.

پویان یادآور شد: برای تهیه روغن گل نرگس، گلبرگ‌های گل را به همراه کمی سرکه، داخل شیشه حاوی روغن زیتون به گونه‌ای که شیشه کاملاً با گلبرگ پر شود، ریخته و در محیطی با دمای متوسط در مجاورت حرارت غیرمستقیم و یا در پشت پنجره در معرض آفتاب قرار داده، پس از ۴۰ روز روغن را صاف کرده مایع به دست آمده روغن گل نرگس است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.