ر شد ۹ درصدی آبی ‎پوشان جاده‌ مخصوص طی دو روز

به گزارش «اخبار خودرو»، در دادوستدهای روز گذشته بازار سرمایه، ایران‎خودرو برای دومین روز متوالی همچنان با رشد بالای ۴درصد روبه‎رو شد و همچنان شایعه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‎ها، این نماد بورسی را تقویت کرد.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش «اخبار خودرو»، در دادوستدهای روز گذشته بازار سرمایه، ایران‎خودرو برای دومین روز متوالی همچنان با رشد بالای ۴درصد روبه‎رو شد و همچنان شایعه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‎ها، این نماد بورسی را تقویت کرد. این در حالی است که نمادهای دیگر خودرویی ازجمله گسترش سرمایه‎گذاری ایران‎خودرو، مهرکام پارس و کمک‎فنر ایندامین نیز بالای ۳درصد مثبت خوردند.

همچنین نمادهایی نظیر سایپا، زامیاد، الکتریک‎خودرو شرق، ایرکا پارت صنعت و رینگ‎سازی مشهد نیز مثبت شدند. در مقابل نمادهای پارس‎خودرو، سایپا آذین، گروه بهمن، صنایع ریخته‎گری ایران، فنرسازی زر و موتورسازان تراکتورسازی ایران نیز منفی شدند.

همچنین روز گذشته طی ۲۵هزار و ۲۶۹ نوبت معاملاتی، ۳۴۱میلیون و ۹۵۶هزار سهم به ارزش ۵۶میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش‌کل بازار این صنعت بورسی بالغ‌بر ۱۶هزار و ۹۵۹میلیارد تومان شد.

سبقت یک‎تنه بانک‌تجارت از خودرویی‎ها

در همین حال، بانک تجارت نیز رسما افزایش سرمایه را از محل تجدید ارزیابی دارایی‎ها اعلام کرد و حجم دادوستد این سهم در  بورس روز گذشته بالغ‌بر ۶۳میلیارد تومان بود که بیش‌از ۷میلیاردتومان از ارزش کل دادوستدها در گروه خودرویی بیشتر بود.

بر‌اساس این گزارش، کارشناسان معتقدند با‌توجه به این‎که در عمل افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‎ها اتفاق جدیدی را در شرکت‎ها رقم نمی‎زند، بازار بدون دلیل قیمت سهم شرکت را بالا می‎برد؛ موضوعی که این روزها در مورد ایران‎خودرو رخ داده و ۹درصد  سود در دو روز گذشته نصیب سهامداران خود کرده است. حال باید دید این روند تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد.

خودرویی‎ها و بانکی‎ها؛ بازیگران اصلی بازار

از‌سوی‌دیگر، در روزهای اخیر دو گروه خودرویی و بانکی بازیگران اصلی بازار سهام شدند، چراکه ماه‎شمار شدن سود سپرده بانک‌ها و قیمت‌های جدید خودروها سبب شده بود این دو گروه مورد توجه فعالان بازار قرار بگیرند. در‌عین‌حال اخبار مربوط به افزایش سرمایه این گروه‌ها نیز در نوسانات عرضه و تقاضای آن‎ها تاثیر داشته است. 

در‌همین‌رابطه، روز گذشته ایران‎خودرو ۴۷‌واحد تاثیر مثبت بر شاخص‌کل گذاشت، اما این شاخص دیروز ۹۶۵ واحد کاهش یافت و به رقم ۱۵۹هزار و ۸۳۲ واحدی رسید. همچنین روز دوشنبه ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۴۷۵میلیارد تومان بالغ شد که ناشی‌از دست‌به‌دست شدن ۲۰.۹میلیارد سهم و اوراق مالی طی ۱۵۳هزار و ۱۷۹ نوبت دادوستد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.