امروز ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۴۹ ب.ظ

پایان دوره فعالیت سفیر آمریکا در عراق

دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق از پایان کار داگلاس سیلیمان، سفیر آمریکا در این کشور خبر داد.

به گزارش جمهوریت ;

دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق از پایان کار داگلاس سیلیمان، سفیر آمریکا در این کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دفتر عبدالمهدی در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد، عبدالمهدی به مناسبت پایان دوره فعالیت سیلیمان در عراق میزبان او بود و در این دیدار بر اهمیت تقویت روابط دو کشور تاکید و از تلاش‌های او در عراق و نقش بسزایی که در تقویت همکاری‌های بغداد و واشنگتن ایفا کرده، تقدیر کرد.

طبق گزارش سایت ارم نیوز، در اقدامی همسو با سیاست آمریکا در خاورمیانه، انتظار می‌رود متیو تولر، کاندیدای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و سفیر فعلی این کشور در یمن همین سمت را در عراق برعهده بگیرد.

کاخ سفید ابتدای ماه جاری میلادی در بیانیه‌ای اعلام کرد که تولر به جای سیلیمان که نزدیک به دو سال به عنوان نماینده آمریکا در بغداد فعالیت داشته، قرار خواهد گرفت.

تولر از سال ۲۰۱۴ سفیر آمریکا در یمن بوده است، همچنین او در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ نیز سفیر کشورش در کویت بود، او پیش از این در سفارتخانه‌های آمریکا در قاهره، بغداد، کویت و ریاض در سمت‌های مختلفی فعالیت داشته است.

طبق بیانیه کاخ سفید، تولر در وزارت خارجه آمریکا به عنوان معاون مدیر دفتر شمال خلیج فارس و مسؤول دفتر مصر فعالیت کرده و زبان عربی را به خوبی می‌داند.

همچنین در این بیانیه آمده است، تولر قدیمی‌ترین عضو دستگاه دیپلماسی آمریکا با رتبه “وزیر مشاور” بوده و پیش از کاندیدا شدن برای این سمت، مشاور سیاسی سفارت آمریکا در بغداد، معاون رئیس هیئت دیپلماتیک در سفارت آمریکا در کویت، معاون رئیس هیئت سفارت آمریکا در قاهره، مشاور امور سیاسی سفارت آمریکا در ریاض و معاون سفیر این کشور در دوحه بوده است.

برخی منابع آگاه می‌گویند، پیش‌بینی می‌شود آمریکا با آغاز فعالیت سفیر جدید، در عراق اقداماتی را برای افزایش تنش‌ها علیه ایران، افزایش فشارها بر بغداد جهت پایبندی به تحریم‌های واشنگتن علیه تهران و تقویت فعالیت‌های سیاسی بغداد و واشنگتن در پیش بگیرد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.