کاوشگر “کنجکاوی” پیش از خداحافظی، سلفی گرفت

به گزارش ایسنا وبه نقل از گیزمگ ، این مریخ نورد اکنون مقصد خود را تغییر داده و عازم “کوه شارپ“(Mount Sharp) شده است.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش ایسنا وبه نقل از گیزمگ ، این مریخ نورد اکنون مقصد خود را تغییر داده و عازم “کوه شارپ“(Mount Sharp) شده است. اما پیش از ترک این محل یک سلفی از خود گرفته است که در تصویر فوق قابل مشاهده است.

کوه ائولیس یا کوه شارپ، یک کوه در مریخ است که در مرکز گودال گیل سربرافراشته است. ارتفاع این کوه از کف گودال گیل بیش از ۵.۵ کیلومتر است.

این کاوشگر در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۱ توسط ناسا، سازمان فضایی آمریکا به مقصد مریخ پرتاب شد و حدود ۸ ماه بعد در ۶ اوت ۲۰۱۲ بر روی سطح این سیاره فرود آمد. مأموریت این مریخ نورد جستجو برای یافتن نشانه‌های حیات در سیاره سرخ است. کاوشگر ناسا سفری ۵۶.۳ میلیون کیلومتری را برای رسیدن به مریخ پیموده است.کنجکاوی در گودال گیل در کانون تپه‌ای عظیم فرود آمد. دلیل انتخاب این گودال برای فرود کاوشگر وجود رسوباتی در آن است که بر اثر وجود آب زیاد شکل گرفته است.

در سال ۲۰۱۳ کنجکاوی مأموریت خود را در منطقه‌ای موسوم به “Yellowknife Bay” آغاز کرد و در سال ۲۰۱۶ به منطقه Namib Dune رفت و از شکل گیری ناحیه “Murray Buttes” در ماه سپتامبر همان سال تصاویری را ثبت کرد.

از سال ۲۰۱۷ نیز این مریخ نورد در منطقه “ورا روبن ریج“(Vera Rubin Ridge) قرار دارد و در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ نیز موفق به شناسایی مولکول‌های آلی شد. سپس در ۱۵ ژانویه امسال کنجکاوی با استفاده از دوربین ” Mars Hand Lens Imager ” خود موفق به ثبت این تصویر که از ۵۷ تصویر تشکیل شده است، شد. اکنون دانشمندان بسیار هیجان زده هستند چرا که مطالعه و بررسی “کوه شارپ” می‌تواند سرنخ‌های جدیدی را در مورد چگونگی زندگی در مریخ برای آنها فراهم کند.

مریخ نورد کنجکاوی

این کاوشگر پیچیده‌ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است. این خودروی شش-چرخه ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد و می‌تواند بر روی سطح سیاره حرکت کند و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتی‌متر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می‌دهد تا بیش از ۱۰ سال به حرکت ادامه دهد که برای بازدید از کل کفِ گودال گیل و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است. این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می‌تواند از خاک نمونه برداری و سنگ‌ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک، نمونه‌ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می‌کند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.