آخرین وضعیت شهر سیل‌زده پلدختر؛ از طغیان رودخانه‌ها تا روستاهای محاصره در سیلاب+ تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، هرساله با فرارسیدن فصل بارش‌ها شهرستان پلدختر دچار سیلاب می‌شود، اما این بار بارش‌ها در شهرهای بالادست استان لرستان مانند خرم‌آباد سبب طغیان رودخانه کشکان شد، به‌طوری که خسارت زیادی به راه‌های ارتباطی روستاها، زمین‌ها و محصولات کشاورزی، دامداران و شبکه برق و آب را به‌دنبال داشت و جاده ترانزیتی پلدختر به خرم‌آباد را نیز مسدود کرد.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، هرساله با فرارسیدن فصل بارش‌ها شهرستان پلدختر دچار سیلاب می‌شود، اما این بار بارش‌ها در شهرهای بالادست استان لرستان مانند خرم‌آباد سبب طغیان رودخانه کشکان شد، به‌طوری که خسارت زیادی به راه‌های ارتباطی روستاها، زمین‌ها و محصولات کشاورزی، دامداران و شبکه برق و آب را به‌دنبال داشت و جاده ترانزیتی پلدختر به خرم‌آباد را نیز مسدود کرد.

بارش ۶۴میلی‌متری باران طی ۴۸ساعت گذشته در شهر خرم‌آباد و پلدختر سبب طغیان رودخانه کشکان و جاری‌شدن سیلاب در این شهرستان شد و با تصمیم‌گیری ستاد بحران تمام مقاطع تحصیلی مدارس این شهرستان در شیفت‌های صبح و عصر را به تعطیلی کشاند.

شهرستان پلدختر به‌واسطه‌ی وضعیت شکننده‌ای که در مقابل سیلاب و بلایای طبیعی دارد، هر بارش باران این شهرستان را تحت‌تاثیر قرار داده  و تمام زندگی و سرمایه روستاییان را با خود می‌برد، هرچند خوش‌بختانه این سیلاب تلفات جانی نداشته‌، اما روایت بحران و خسارت کماکان در شهرستان بحران تداوم دارد.

۳ روستای بخش مرکزی پلدختر به‌سبب ورود سیلاب تخلیه شد

مرتضی کائیدی‌فرد بخشدار مرکزی پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: روستاهای چم‌مهر، بابازید، خرسدر بالا به‌علت طغیان رودخانه کشکان دچار آب‌گرفتگی شده و ساعت دو بامداد سه‌شنبه تخلیه شدند.

وی افزود: شب گذشته با کمک دهیاران و شوراها به اهالی این روستاها اعلام شد که خانه‌ها را تخلیه کنند، اهالی این روستاها به مناطق بالادست منتقل شده‌اند.

بخشدار مرکزی پلدختر با بیان اینکه اهالی روستاهای در مجاورت رودخانه کشکان برای جلوگیری از هرگونه حادثه از تردد در کنار آن به‌شدت پرهیز نمایند، عنوان کرد: سیلاب راه ارتباطی ۱۴روستای بخش مرکزی از جمله شش روستای کلک بیشه، پران پرویز، چم رستمیان گل‌گل علیا، باغ گل‌گل، بابابهرام، چم محمدعلی، باباخوارزم کریم و دره‌اشگفت را قطع‌کرده که تلاش اداره راهداری برای وصل‌کردن جاده ارتباطی این روستاها ادامه دارد.

 ۱۰۰ منزل مسکونی بخش مرکزی پلدختر دچار آب‌گرفتگی شد

وی بیان کرد: بر اثر طغیان رودخانه کشکان سه روستای این بخش تخلیه‌شده و آب رودخانه کشکان وارد ۱۰۰منزل مسکونی شده‌است.

کائیدی با اشاره به اینکه هم‌اکنون آب در داخل منازل مسکونی وجود دارد گفت: ۳۰خانه مسکونی در بابازید، ۳۰خانه مسکونی در خرسدر و ۱۰منزل مسکونی در روستای چم‌مهر دچار آب‌گرفتگی شدند.

وی با با بیان اینکه به‌علت قطع بارش‌ها خطر رفع‌شده، تصریح کرد : آب وارد اصطبل دام‌های روستاییان شده و خساراتی به علوفه دامداران نیز وارد کرده‌است.

بخشدار مرکزی پلدختر خاطر نشان کرد: هم‌اکنون نیروهای هلال‌احمر، کمیته امداد امام‌خمینی(ره)، بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی در روستاهای سیلاب‌زده حضور دارند و در حال تهیه اسامی روستاییان خسارت‌دیده هستند.

احتمال تخریب دیوار ساحلی شهر پلدختر

نعمت‌الله دستیاری فرماندار پلدختر نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: کانون اصلی بارش‌ها در سطح لرستان شهرستان پلدختر بود که به‌دلیل آرام‌بودن نوع بارش‌ها خسارت آن‌چنانی را نداشتیم، اما عمده خسارات ما ناشی از طغیان رودخانه کشکان بود که بر اثر آن جاده ترانزیتی پلدختربه خرم‌آباد هم‌اکنون بسته‌است.

وی افزود: آب به منازل مسکونی در داخل شهر پلدختر و در داخل روستاها مثل بابازید، چم‌مهر و شهرمعمولان وارد شده که متأسفانه در این مناطق آب‌گرفتگی را داشتیم، در داخل شهر دیوار ساحلی آسیب‌دیده و هر لحظه امکان تخریب وجود دارد.

فرماندار پلدختر با بیان اینکه راه ارتباطی ۲۳روستای این شهرستان قطع است عنوان کرد:کارشناسان امروز به مناطق مختلف پلدختر اعزام می‌شوند تا برآورد خسارات را انجام‌داده و میزان آن اعلام شود.

وی بیان کرد: تمام مقاطع تحصیلی این شهرستان به‌علت طغیان رودخانه کشکان و به‌جهت جلوگیری از حوادث احتمالی با تصمیم مدیریت بحران این شهر در شیفت صبح و عصر تعطیل شد.

سیلاب بیش از ۳ میلیارد تومان به تأسیسات برق پلدختر خسارت زد

محمدطاهر متش‌پور رئیس شرکت توزیع برق پلدختر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: با توجه به بارش شدید باران، جاری‌شدن سیلاب و بالاآمدن آب رودخانه کشکان تأسیسات و تیرهای اداره برق خسارت دیدند.

وی افزود: شب گذشته شبکه برق‌رسانی در روستاهای وره‌زرد، بابازید، چم‌مهر، ابراهیم‌آباد و دمررود معمولان دچار خسارت‌شده، در حال حاضر فقط برق روستای دمرود به‌دلیل اینکه راه ارتباطی این روستا قطع است، قطع بوده و به‌محض بازشدن راه ارتباطی برق این روستا هم وصل می شود.

خسارت ۴۰۰میلیون تومانی سیلاب به تأسیسات آب روستایی

مرتضی کائیدی رئیس آبفار پلدختر نیز به خبرنگار تسنیم گفت: سیلاب شب گذشته آب ۴۹۹روستای شهرستان پلدختر از جمله مجتمع جنوب، مجتمع سقای کربلا، مجتمع واشیان را قطع کرده‌بود که با تلاش نیروهای اداره آبفار آب شرب بیش از ۴۵روستا در مدار قرار گرفت.

وی افزود: در حال حاضر آب روستاهای دمرود، پران پرویز، چغا سلمان و سرافراش معمولان با  ۴۰۰مشترک و بیش از  ۲ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت قطع است که نیروهای اداره آبفار در این روستاها حضور دارند تا آب این روستاها را در مدار قرار دهند.

رئیس آبفار پلدختر با بیان اینکه سیلاب بیش از ۴۰۰میلیون تومان به تأسیسات آب روستایی خسارت‌زده، عنوان کرد: لوله آب شرب روستاهای دمرود و پران‌پرویز در داخل آب رودخانه کشکان قرار دارد که باید اجازه داد آب فروکش کند تا بتوانیم آب این روستاها را وصل کنیم.

بازخوانی پرونده سیلاب‌های گذشته در شهرستان پلدختر نشان می‌دهد سیلاب خسارت زیادی به زیرساخت، ابنیه‌های شهری و روستایی، برق، آب، پل‌ها، مزارع کشاورزی، راه‌های مواصلاتی و اموال مردم وارد کرده تا یک‌عمر زندگی مردمان این دیار بدون هیچ مقاومتی از آوار سیلاب در امان نباشد.

انتهای پیام/ن

گزارش از فیروزه حاتمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.