امروز ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۲۷ ق.ظ

عبدالحمید احمدی: شخصیت جهان پهلوان تختی بعد از انقلاب اسطوره شد

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در نشست بازخوانی ۴۰ ساله ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: شخصیت جهان پهلوان تختی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اسطوره شد.

به گزارش جمهوریت ;

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در نشست بازخوانی ۴۰ ساله ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: شخصیت جهان پهلوان تختی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اسطوره شد.

به گزارش ایسنا، آخرین روز از نشست‌های بررسی دستاوردها، چالش‌ها و چشم انداز آینده حوزه ورزش برای بازخوانی چهل سال ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی امروز (چهارشنبه) در محل وزارت ورزش پیگیری شد. عبدالحمید احمدی در نشست بازخوانی چهل سال ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: در همان اوایل انقلاب نگاه دقیق امام (ره) به ورزش تبیین شد که در چند کلیدواژه می‌توان به فرمایشات امام نسبت به ورزش اشاره کرد. نگاه امام به ورزش چند وجهی بود و این نگاه با قبل از انقلاب تفاوت زیا دی داشت. توجه به ابعاد پهلوانی، مبارزه با نفس، کسب افتخار و اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی در میادین بین المللی، خدمت به مملکت و سربلندی کشور، کلید واژه‌هایی بود که امام در دیدار با جامعه ورزشکاران به آنها توصیه کرد.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی، گفت: آنچه بنیانگذار جمهوری اسلامی از ورزش توقع داشت نگاه چند وجهی و یک نگاه مبتنی بر ارزش‌ها و خدمت به مردم و نظام بود. امام فرمودند همراه با ورزش جسمانی به پرورش روحی توجه کنید و تاکید داشتند پهلوانان ما با یک روح انسانی و اسلامی به تهذیب نفس بپردازند و همچنین پهلوانان و ورزشکاران ما بازوان جامعه و سفیران انقلاب هستند.

احمدی تاکید کرد: نکته قابل توجه دیگر تاکید مقام معظم رهبری به حوزه ورزش بود. آنچه مقام معظم رهبری از ورزش مطالبه داشت، توجه به معنویت بود. در کنار همه مسائلی که در ورزش وجود دارد اما عوامل معنوی از تمام اینها بالاتر است. انتظار ایشان از جامعه ورزش، مقید به معنویات بود. دومین مطالبه رهبر پایبندی به ارزش هاست. این ارزش‌ها نباید گذرا و مادی باشد و ورزشکاران ما در میادین ورزشی به این ارزش‌ها پایبند باشند و آن را ترویج کنند.

وی ادامه داد: موضوع بعدی زنده نگه داشتن روح پهلوانی در ورزش است. ورزش قهرمانی را همواره با روح پهلوانی عجین می‌دانستند، اینکه قهرمانان ما بایستی از صفات و ارزش‌های پهلوانی برخوردار شوند.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش‌های همگانی در ادامه اظهار کرد: پاک بودن محیط ورزش از دیگر نکاتی است که مقام معظم رهبری به آن اشاره دارد و همواره معتقد است که محیط ورزش باید دینی، پاک و ارزشی باشد. همچنین به مدیران و مسئولان توصیه می‌کند محیط ورزشی را به لحاظ ارزشی و معنوی آراسته کنند.

وی گفت: تبلیغ جوانمردی از دیگر فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی است، اینکه در میدان عمل جوانمردی را در عرصه‌های مختلف ورزشی عرضه و تبلیغ کنیم. تاکید به مسائل اخلاقی در ورزش از دیگر تأکیدات مقام معظم رهبری است و اینکه همه مسئولان و ورزشکاران به مسائل اخلاقی توجه کنند.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع اخلاق در رسانه‌های ورزشی اشاره و تأکید کرد: باید موضوع اخلاق در رسانه‌های ورزشی مورد توجه قرار بگیرد. این رسانه‌ها نباید محلی برای تخریب و دروغ باشند، بلکه باید در ترویج اخلاق پیشگام باشند.

وی گفت: یکی از تأکیدات رهبر در عرصه ورزش مقابله با رژیم صهیونیستی مبتنی بر رعایت اصول و ارزش‌های است که ایران اسلامی به آن پایبند است. یکی از موضوعاتی که در همه دیدارها مقام معظم رهبری به آن تأکید دارند این است که رژیم غاصب صهیونیست را به رسمیت نمی‌شناسند، بنابراین در هیچ مسابقه‌ای ورزشکاران ما با آنها به میدان نمی‌روند.

وی منشور فرهنگی ورزش کشور را از دیگر دیدگاه‌های حضرت امام (ره) عنوان و اضافه کرد: وظیفه خود می‌دانیم پاسخگوی دغدغه‌های مقام معظم رهبری در بخش فرهنگی و ورزشی باشیم که در این زمینه نظام نامه فرهنگی ورزش را تدوین کردیم و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ شده است که به عنوان سند راهبردی حوزه فرهنگی ورزش به حساب می‌آید. در این نظام نامه ۱۰ اولویت به همه بخش‌ها ابلاغ شده است که برای اجرا سازی این نظام نامه، شورای عالی فرهنگی تصویب و ابلاغ شده است که به عنوان سند راهبردی حوزه فرهنگی ورزش به حساب می‌آید. در این نظام نامه ۱۰ اولویت به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شد که مبنای برنامه‌هایی است که طی این چندسال در بخش فرهنگی ورزش داشتیم. همچنین تشکیل کمیسیون فرهنگی و تربیت بدنی ورزش کشور ابلاغ شد که این کمیسیون متشکل از مجموعه نهادها و دست اندرکاران ورزشی کشور است.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی ادامه داد: زنده شدن واژه پهلوانی در ورزش قبل از انقلاب از دیگر دستاوردهای فرهنگی ورزش است. فضای ورزشی قبل از انقلاب بیشتر رقابت و پر کردن اوقات فراغت بود، اما بعد از انقلاب به موضوع فرهنگ پهلوانی به صورت ملموس توجه شد. به عنوان نمونه شخصیتی همچون جهان پهلوان تختی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یک اسطوره و الگو جای ویژه ای را به خود اختصاص داد. در دوران دفاع مقدس ورزش نقش ویژه ای در بعد آمادگی جسمانی و حضور ورزشکاران در دفاع از کیان کشور، ایفا کرد. این یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی بود که جامعه ورزش یک جامعه فعال بود که پنج هزار شهید به انقلاب و نظام تقدیم کرد.

احمدی در ادامه به دیگر دستاوردهای فرهنگی ورزش بعد از پیروزی انقلاب، به موضوع حجاب و عفاف در ورزش اشاره کرد و گفت: ما توانستیم عفاف و حجاب را در ورزش فراتر از مرزهای خودمان تبلیغ کنیم و بانوان ورزشکاران ما با رعایت ارزش‌های فرهنگی حجاب را در تمامی عرصه‌ها به نمایش گذاشتند.

وی در پایان به بحث ورزش و میراث فرهنگی اشاره کرد و افزود: احیای ورزش زورخانه‌ای و پهلوانی و معیارهای انقلابی و اسلامی یکی از دستاوردهای ارزشمندی بود که می‌توان به آن تاکید کرد. همچنین آئین پهلوانی و زورخانه ای را ثبت می‌کردیم که کار ارزشمندی بود. ما در چهل سال گذشته با وجود شرایط سخت و دشواری علی رغم تهدیدها و تحریم‌ها توانستیم به دستاورد خوبی برسیم‌.

ادامه دارد…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.