بیانیه اعتراضی بنیاد فرهنگی روایت فتح نسبت به حواشی افتتاحیه جشنواره فیلم فجر

بنیاد فرهنگی روایت فتح در واکنش به تک‌خوانی زن در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر با صدور بیانیه‌ای نوشت: حتی باور این تابوشکنی از سوی رسمی‌ترین ارگان فرهنگی جمهوری اسلامی برای ما سخت است.

به گزارش جمهوریت ;

بنیاد فرهنگی روایت فتح در واکنش به تک‌خوانی زن در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر با صدور بیانیه‌ای نوشت: حتی باور این تابوشکنی از سوی رسمی‌ترین ارگان فرهنگی جمهوری اسلامی برای ما سخت است. آنچه در افتتاحیه رخ داد، هیچ سنخیتی با آرمان‌های متعالی و والای انقلاب در عرصه فرهنگ و هنر نداشته و ندارد.

عقیق: شب گذشته و در افتتاحیه سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر، فیلم‌تئاتری به کارگردانی محمد رحمانیان با حضور بازیگران مرد و زن در نقش شخصیت‌های مختلف جامعه ـ از روحانی گرفته تا تراجنسی ـ اجرا شد و در پایان، زنان حاضر در این نمایش در گوشه‌ای از صحنه ترانه‌ای را با تک‌خوانی یک زن اجرا کردند. اگر چه روابط عمومی جشنواره اصرار دارد این اجرا را همخوانی بنامد، اما میکروفونی مقابل همخوان‌ها قرار نداشت و در سالن ـ و نه فقط تلویزیون ـ تنها صدای تکخوان زن به گوش می‌رسید.

بنیاد فرهنگی روایت فتح در اعتراض به این موضوع بیانیه‌ای صادر کرد و در بخشی از آن نوشت: با کمال تاسف و تعجب، آنچه که در مراسم افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر رخ داد هیچ سنخیتی با آرمان‌های متعالی و والای انقلاب اسلامی در عرصه فرهنگ و هنر نداشته و ندارد و تکخوانی زن که از محرمات قطعی است، آن هم در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر رجال سیاسی فرهنگی، قطعاً محکوم و اقدامی سخیف و گامی در راستای پروژه های ایادی و مزدوران جیره‌خوار غرب در حوزه فرهنگ و هنر است.

در ادامه این بیانیه آمده است: برای ما سخت است حتی باور این تابوشکنی از سوی رسمی‌ترین ارگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، در حالی که قریب به اتفاق مراجع عظام تکخوانی زنان را یا حرام دانسته‌اند یا جایز نمی‌دانند. جای تعجب نیست اگر برخی همسو با سیاست‌های اربابانشان در پی شکستن حدود الهی باشند؛ حدودی که هویت نظام اسلامی برپایه آن استوار است. جای تعجب آنجاست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه و همگام با روشنفکرانی باشد که مفاهیمی همچون حیا، عفت و ارزش‌های الهی برایشان معنایی ندارد.

بنیاد فرهنگی روایت فتح به عنوان میراث ماندگار و جاویدان سید شهیدان اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی در ادامه بیانیه خود تأکید کرده است که به نمایندگی جمعی از هنرمندان متعهد به آرمان‌های فرهنگی انقلاب اسلامی ایران، مراتب اعتراض شدید خود را نسبت به مراسم آغازین جشنواره فیلم فجر که قرار بود به عنوان سمبلی از جشن‌های فجر پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شود، اعلام می‌دارد.

در پایان بیانیه بنیاد روایت فتح تصریح شده است: این بنیاد ضمن محکومیت این اقدام سخیف و مبتذل بر تبعیت محض از فرامین مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه‌ای خصوصاً در عرصه فرهنگ و هنر تاکید می‌کند و تعالی و پیشرفت ایران عزیز را جز در قالب احکام نورانی دین مبین اسلام میسر نمی‌داند و هیهات که اگر فرزندان انقلاب و منتظران ظهور دولت حق در انجام این وظیفه خطیر و مهم لغزشی کنند و پایشان بلرزد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.