امروز ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲:۵۴ ب.ظ

ائتلاف ادیان الهی آرمان دینی را تحقق می‌بخشد

دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی «امام رضا (ع) و گفت‌وگوی ادیان» گفت: با این تجمع و ائتلاف ادیان الهی در این کنگره، می‌توانیم آرمان الهی را بیان کرده و تحقق بخشیم.

به گزارش جمهوریت ;

دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی «امام رضا (ع) و گفت‌وگوی ادیان» گفت: با این تجمع و ائتلاف ادیان الهی در این کنگره، می‌توانیم آرمان الهی را بیان کرده و تحقق بخشیم.‌

به گزارش ایسنا- آیت‌الله محمدهادی عبد خدایی که صبح امروز، دهم بهمن‌ماه در افتتاحیه این همایش سخن می‌گفت، با بیان این مطلب اظهار کرد: امیدواریم این همایش علمی طلیعه‌ای برای همکاری و همگامی ادیان الهی در مسیر خدمت به بشریت باشد.

وی افزود: با کمال تأسف، در قرن گذشته تفکرات سکولار و لائیک سلطه خاصی بر جهان داشت و هزاران فاجعه ایجاد کرد؛ وقایعی چون جنگ اول و دوم جهانی، پیدایش حکومت غاصب اسرائیل، تخریب بقاع مطهر بقیع، حاکمیت افراد مستبد چون رضاخان و آتاتورک، بدترین حملات به دین و حقوق انسان‌ها، به ویژه انسان‌های دین‌دار از جمله آن است. به گونه‌ای که هرکسی به غیر از دین‌داران واقعی، دارای آزادی بود. حتی فیلم‌سازان بدترین فیلم‌ها را در مورد پاک‌ترین پیامبران ساختند که از نمونه‌های آن «آخرین وسوسه‌های مسیح» را می‌توان نام برد. همچنین راجع به بزرگان مذاهب تاخت و تاز بسیار بود و خداوند و عقاید به او مورد اهانت قرار می‌گرفت و در نهایت این سروصداها در زباله‌دان تاریخ محو شد.

عبد خدایی ادامه داد: اکنون به واسطه طلیعه انقلاب اسلامی، دین، پیشرفت دین و سعادت دین مطرح است، دین انسان را از زشتی باز داشته، متخلق به اخلاق حسنه و همزیستی مسالمت‌آمیز می‌کند و در تمام ادیان الهی جوهره ایمان به خدا و خدمت به خلق خدا وجود دارد. بنابراین امیدواریم با ائتلافی که میان صاحبان ادیان صورت می‌گیرد، دین چهره خود را بهتر از پیش به جهانیان نشان دهد که چطور در پرتوی اخلاق دینی، مردم جهان می‌توانند یک زندگی سالم داشته باشند.

دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی «امام رضا (ع) و گفت‌وگوی ادیان» خاطرنشان کرد: این کنگره که به نام مبارک امام رضا (ع) برگزار می‌شود، این نوید را می‌دهد که به پیروی از قرآن و سیره پیامبر (ص) و ائمه (ع) کنار یکدیگر بنشینیم، گفت‌وگو کنیم و دنیایی سالم بسازیم که جنگ، خون‌ریزی و بدبختی در آن موجود نباشد. به علاوه ثروت‌هایی که در راه ایجاد جنگ‌ها به کار برده شده، اگر در راه آبادانی می‌بود، فقری وجود نداشت و مردم کشورهای مختلف، از نداشتن بهداشت و دارو جان خود را از دست نداده و کشتار رخ نمی‌داد.

وی ضمن بیان این که ارزاق الهی فراوان و چندین برابر جمعیت فعلی جهان است، ادامه داد: این دست‌های ستمگر بی‌دینان است که در جهت خواسته خود، این ارزاق را در کار باطل صرف می‌کنند و اکنون اگر وحدت داشته باشیم، می‌بینیم که اکثریت مردم جهان دین‌دارند و عشق به دین و خداوند دارند. لذا با این تجمع می‌توانیم آرمان دینی را بیان کرده و تحقق بخشیم.

عبد خدایی با اشاره به ۶ کمیسیون موجود در همایش گفت: اولین کمیسیون همایش حاضر خدامحوری است و همان‌گونه که می‌دانیم در ادیان همه چیز بر پایه ایمان به خداست. همان‌طور که قرآن می‌فرماید که برای خداوند حرکت کنید. ضمن این که پیام تمام پیامبران و دریافت همه آنان اول‌بار نام مبارک الله بوده است.

دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی «امام رضا (ع) و گفت‌وگوی ادیان» در خصوص دیگر کمیسیون‌های موجود در همایش عنوان کرد: کمیسیون دوم عقلانیت و دیانت، سوم محبت و عدالت، چهارم زندگی مسالمت‌آمیز در پرتوی ادیان، پنجم تأمین حقوق بشر در پرتوی ادیان و ششمین محور اخلاق و تربیت دینی است.

وی ابراز امیدواری کرد: این کنگره بتواند با استفاده از ظرفیت میهمانان و سخنران و علما و دانشمندانی که در آن حضور یافته‌اند به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.