رئیس دانشگاه دمشق: تعصب از سوی هر گروه و مذهبی مردود است

هیئتی از استادان دانشگاه‌ها و وزارت علوم سوریه به ریاست دکتر محمدماهر قباقیبی رییس دانشگاه دمشق ضمن حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی با دکتر مختاری ریاست دیدار کرده و علاوه بر امضای تفاهم نامه همکاری‌های علمی از بخش‌های مختلف دانشگاه از جمله کتابخانه مرکزی بازدید به عمل آوردند.

به گزارش جمهوریت ;

هیئتی از استادان دانشگاه‌ها و وزارت علوم سوریه به ریاست دکتر محمدماهر قباقیبی رییس دانشگاه دمشق ضمن حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی با دکتر مختاری ریاست دیدار کرده و علاوه بر امضای تفاهم نامه همکاری‌های علمی از بخش‌های مختلف دانشگاه از جمله کتابخانه مرکزی بازدید به عمل آوردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، نشست مشترکی با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر «محمدحسین مختاری»، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و هیأت سوری در راستای آشنایی هرچه بیشتر طرفین با فعالیت‌های یکدیگر و همچنین بررسی مفاد تفاهم نامه همکاری‌های مشترک و امضا آن امروز چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه در دفتر ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

دانشگاه مذاهب اسلامی اهداف و رسالت مهم نظری، فکری و علمی در ارتباط با پروژه تقریب دارد

در ابتدای این دیدار دکتر مختاری با بیان اینکه فلسفه تأسیس این دانشگاه آن است که به لحاظ علمی و عملی پیروان مذاهب اسلامی در کنار هم اشتغال به تحصیل داشته باشند، گفت: این دانشگاه در راستای تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر مساله تقریب و وحدت مذاهب اسلامی تأسیس شد تا کرسی‌های نظریه پردازی با حضور پیروان مذاهب اسلامی و بهره مندی از استادان شیعه و اهل سنت برگزار شود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی بیان داشت: این دانشگاه مأموریت و رسالت نظری، فکری و علمی در ارتباط با پروژه تقریب دارد و کتاب‌های متعددی را تا به امروز منتشر کرده است، همچنین، مقالاتی در مجلات این دانشگاه به چند زبان منتشر می‌شود که انتشار این آثار تأثیر بسزایی در تنویر افکار جامعه دارد.

کادرسازی و تربیت نیروی انسانی تقریبی از مأموریت‌های دانشگاه

وی با اشاره به سفر اخیر خود به افغانستان و دیدار از دانشگاه‌های کابل و مقامات این کشور گفت: آنها بسیار تعجب کردند که چنین دانشگاهی با این اهداف و مأموریت‌ها در ایران وجود دارد، این هوشمندی رهبر معظم انقلاب را می‌رساند که این دانشگاه بتواند کادر سازی کرده و نیروهای تقریبی را تربیت کند.

دکتر مختاری خاطرنشان کرد: ما امروز در سایه همین تربیت نیروی انسانی تقریبی در چنین دانشگاهی در مناطقی که اهل سنت هستند می‌خواهیم مدیر اهل سنت بگذاریم منتهی یک سنی تقریبی می‌خواهیم همانطور که شیعه افراطی نمی‌خواهیم؛ ما نیاز به امنیت و آرامش داریم و امنیت ما به لحاظ علمی و فرهنگی برای نسل جوان است که آینده‌ای را برای آنها بسازیم.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین به فعالیت‌های علمی و علمایی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در زمینه وحدت و تنویر افکار اشاره کرد و گفت: دشمن نمی‌خواهد ما در کنار هم باشیم، بنده به عنوان کسی که در یکی از دانشگاه‌های انگلیس تحصیل کرده‌ام، از نزدیک شاهد فتنه انگیزی دشمنان و کسانی که دم از دموکراسی می‌زنند، بوده‌ام.

وی با بیان اینکه همه مشکلات ما از جهل ناشی می‌شود، گفت: امروز دانشجویان ما آگاه شده و با آسیب‌های فرقه گرایی و مرکز فرماندهی آنکه انگلیس است، به خوبی آشنا هستند، ما در این دانشگاه در تلاش هستیم تا سفرای تقریبی تربیت کنیم و فقط مدرک تحویل ندهیم، بلکه انسان معتدل تحویل دهیم.

ریشه همه مشکلات ما جهل است

در ادامه دکتر مختاری در پاسخ به سوال یکی از اعضای هیأت سوری در مورد علت فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه تقریب مذاهب اسلامی، گفت: ریشه همه مشکلات ما جهل است، اکنون ما همان افراد جاهلی را که شما در سوریه با آنها درگیر هستید و وقتی با این افراد صحبت می‌کنیم می‌بینیم بخاطر جهل و عدم آگاهی وارد گروه‌ها و جریان‌های افراطی و تکفیری شده‌اند.

وی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب حرفشان این است که در دانشگاه‌ها باید کار کرد چون دانشگاه ظرفیت راه اندازی کرسی‌های نظریه پردازی را دارد. در آینده و در مناطق اهل سنت نشین یا شیعه نشین فارغ التحصیلان همین دانشگاه‌ها جامعه را اداره می‌کنند، «حیدرالعبادی»، نخست وزیر پیشین عراق، قبل از اتمام کارش هیأتی را به این دانشگاه فرستاد، آنها گفتند ما چنین مدل دانشگاهی را در بغداد نیاز داریم چون بعد از فروپاشی داعش در عراق باید چه کرد؟ در نتیجه ما معتقدیم که کار تقریب که این دانشگاه انجام می‌دهد آگاهی بخشی به جامعه بوده و این کار علمی و فکری است.

رئیس دانشگاه دمشق: تعصب از سوی هر گروه و مذهبی مردود است

در ادامه این دیدار دکتر «محمدماهر قباقیبی» رئیس دانشگاه دمشق نیز با بیان اینکه موضوع تنویر افکار نسل جوان با استفاده از روش‌های علمی و دانشگاهی موشوع حساسی است، گفت: باید منطقی و متعادل باشیم، تعصب از سوی هر دو طرف مردود است، خداوند وقتی پیامبران را فرستاد از اول به نماز و روزه دعوت نکرد بلکه به مکارم اخلاق دعوت و سپس تدریج این مسائل و مناسک را مطرح کرد.

دکتر مختاری در ادامه، تندیس دانشگاه مذاهب اسلامی را به رئیس دانشگاه دمشق اهدا کرد؛ همچنین تفاهم نامه همکاری بین دو دانشگاه از سوی طرفین به امضا رسید و قرار شد برای تأیید نهایی به رؤیت وزارت علوم سوریه برسد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.