۲دلیل رشد ۱۳‌درصدی ایران‎ خودرو در بورس

به گزارش «اخبار خودرو»، روز گذشته در آخرین روز از دادوستدهای بازار سرمایه در هفته جاری  و پس از توقفی که نمادهای ایران‎خودرو و سایپا در روز سه‎شنبه داشتند، این دو نماد بزرگ خودرویی دوباره به تابلو معاملاتی برگشتند.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش «اخبار خودرو»، روز گذشته در آخرین روز از دادوستدهای بازار سرمایه در هفته جاری  و پس از توقفی که نمادهای ایران‎خودرو و سایپا در روز سه‎شنبه داشتند، این دو نماد بزرگ خودرویی دوباره به تابلو معاملاتی برگشتند. این در حالی است که سایپا ۱٫۱درصد کاهش یافت اما در مقابل ایران‌خودرو ۴٫۱درصد مثبت خورد.

در مورد دلایل رشد سهام ایران‎خودرو، اول باید به تداوم شایعات در مورد افزایش سرمایه این شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‎ها اشاره کرد که همچنان موردتوجه اهالی بازار سرمایه قرار گرفته است، دوم‌آنکه باید اعلام خبر کمک ۴هزارمیلیادتومانی دولت به خودروسازان (به هریک از دو شرکت ۲هزار میلیاد تومان) تا پایان هفته را نیز در نظر داشت. اما باتوجه به آن‎که این روزها سهام ایران‎خودرو به‎عنوان لیدر خودرویی‎ها دادوستد می‎شود، تمام توجهات را به خود جلب می‌کند و به همین دلیل از ۷بهمن‌ماه تاکنون رشد ۱۳درصدی را تجربه کرده است.

بیشتر خودرویی‎ها مثبت خوردند

دیروز نمادهای پارس‎خودرو، زامیاد، گسترش سرمایه‎گذاری ایران‎خودرو، گروه بهمن، سرمایه‎گذاری رنا، فنرسازی زر، ایرکاپارت‌صنعت و الکتریک‎خودرو شرق مثبت شدند و در مقابل نمادهای مهرکام پارس، سایپا آذین، مهندسی نصیرماشین و کمک‎فنر ایندامین منفی خوردند.

همچنین روز گذشته طی ۲۸هزار و ۸۳۱ نوبت معاملاتی، ۳۶۷میلیون و ۱۵۳هزار سهم به ارزش ۶۱میلیارد و ۶۵۳میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش‌کل بازار این صنعت بورسی تا پایان معاملات روز گذشته بالغ‌بر ۱۷هزارو۱۰۲میلیاردتومان شد.

براساس این گزارش، شاخص‌کل قیمت و بازده نقدی در پایان معاملات با افزایش ۱۴۱واحدی به رقم ۱۶۰هزار و ۲۹۴ واحد رسید. همچنین ارزش‌کل معاملات دیروز بورس تهران در حالی به بیش‌از ۴۸۲میلیاردتومان نمایش داده شد که ناشی‌از دست‌به‌دست شدن یک‎میلیارد و ۷۶۳میلیون سهم و اوراق مالی قابل‌معامله طی ۱۵۱هزار و ۳۲۴ نوبت دادوستد بود.

کمبود نقدینگی در ماه‎های پایانی سال

به باور کارشناسان، امسال نیز همچون سال‌های قبل، بازار سرمایه طی پایان سال با کمبود نقدینگی مواجه است و سهامداران حقوقی شرکت‌های بزرگ، سهام‌شان را می‌فروشند یا حداقل خرید نمی‌کنند این موضوع باعث شده است تحرک در بازار سهام کم شود و سهامداران نیز باتوجه به نگرانی از آینده اقتصادی، ریسک‌گریزتر شده‎اند.

به‌بیان‌دیگر، آن‎چه بازار را تحت‌تاثیر قرار داده، نبود نقدینگی کافی در کنار ترس سرمایه‌گذاران از آینده اقتصادی کشور است،  این دو در کنار هم باعث شده‌اند بازار با روند نزولی روبه‌رو شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.