ساخت رباتی که “جِنگا” بازی می‌کند+فیلم

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، مهندسان مؤسسه ام.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، مهندسان مؤسسه ام. آی. تی در مطالعه اخیرشان موفق به ایجاد یک ربات مجهز به یک گیره نرم، یک دست رباتیک و یک دوربین خارجی شده‌اند که قادر است “جنگا” (Jenga) بازی کند.

جنگا یا برج هیجان، بازی مهارت جسمی و روحیست که توسط “لسلی اسکات” ابداع شده است و در حال حاضر توسط شرکت چند ملیتی “هسبرو “(Hasbro) به بازار عرضه می‌شود. در این بازی، بازیکنان به نوبت یک بلوک از برج را بیرون می‌کشند و آن را در بالای برج قرار می‌دهند. به این ترتیب یک ساختار بلندتر و به‌طور فزاینده‌ای ناپایدارتر ایجاد می‌کنند.

همانطور که در بالا ذکر شد این ربات مجهز به یک دوربین خارجی است که این دوربین آن را قادر می‌سازد تا حرکت برج را دیده و حس کند و بتواند بلوک‌ها را به گونه‌ای بچیند که از افتادن برج جلوگیری کند.

ربات مذکور، بازخورد قرار گرفتن بلوک‌ها را نظارت و بازبینی می‌کند. این ربات به گونه‌ای بسیار ظریف و جالب این بلوک‌ها را برداشته و قرار می‌دهد که هیچ لرزشی در ساختار برج رخ نمی‌دهد.

پروفسور “آلبرتو رودریگز”(Alberto Rodriguez) از دانشکده مهندسی مکانیک مؤسسه ام. آی. تی می‌گوید که این ربات قادر است به سرعت همه چیز را نه تنها فقط از نشانه‌های بصری، بلکه از تعاملات لمسی و فیزیکی نیز فرا گیرد.

به گفته “آلبرتو رودریگز” این سیستم یادگیری می‌تواند در وظایفی که نیاز به تعامل جسمی دقیق مانند جداسازی اشیا قابل بازیافت از سطل‌های زباله‌های و جمع آوری محصولات مصرفی است، مورد استفاده قرار گیرد.

اکنون تیم پژوهشگران در حال تمرکز برای توسعه بیشتر این ربات هستند تا قابلیت‌های آن را ارتقا دهند زیرا آنها معتقدند هنوز هم کارهای بسیاری وجود دارد که افراد با دست‌هایشان انجام می‌دهند درصورتیکه ربات‌ها نیز می‌توانند انسان‌ها را در این کارها یاری کنند.

یافته‌های این مطالعه در مجله “Science Robotics” منتشر شد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.