علی لاریجانی:

روش پرداخت یارانه باید تغییر کند

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که شیوه پرداخت یارانه نقدی باید تغییر کند، گفت : باید با ملاحظات مختلف مباحث را مطرح و دقیق تر موضوعات را مشاهده کنیم.رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که شیوه پرداخت یارانه نقدی باید تغییر کند، گفت : باید با ملاحظات مختلف مباحث را مطرح و دقیق تر موضوعات را مشاهده کنیم.

به گزارش جمهوریت ؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح روز گذشته به استان آذربایجان شرقی سفر کرده است، در نشست با فعالان اقتصادی، نخبگان و مسئولان این استان گفت: در این جلسه درخواست کردم تا بیشتر شنونده باشم و بسیار خوشحال شدم شما نسبت به مسائلی که مطرح کردید، نگاه ملی دارید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آذربایجان یک پتانسیل فرهنگی و سیاسی در تاریخ ایران داشته است و شما زاده این تمدن هستید، گفت: گاه در صحنه جامعه و رسانه های مختلف نکاتی مطرح می شود که ایجاد یأس و ناامیدی می کند. یک مسئول باید درد را بشناسد و برای حل مشکلات تلاش کند.

* انقلاب اسلامی یک حادثه بزرگ و مهمترین اتفاق قرن بود و زلزله ای در خاورمیانه به راه انداخت، در دوران قبل از انقلاب وضعیت سیاسی تاسف آور بود و هویت کاذبی حکمرانان برای خود شکل داده بودند، در انقلاب علی رغم وجود برخی تنگناها همه بخش های کشور و مسئولان توسط مردم انتخاب می شوند.

اهم اظهارات لاریجانی به شرح زیر است:

*در گذشته دربار نمایندگان را انتخاب می کرد و به مجلس می فرستاد، کالبد بی روح و بی جانی تحت نام مجلس ملی یا مجلس سنا وجود داشت، در حال حاضر رئیس جمهور و همه مقامات توسط مردم انتخاب می شوند و این موضوع مسئله کوچکی نیست.

* جمهوری اسلامی ایران بر روی استقلال خود پافشاری کرده و نباید این مسئله را کوچک شمرد، از یک حکومت دیکتاتوری تبدیل به یک دولت مستقل شده ایم، متکی نبود به هیچ کشوری بی هزینه نیست، در دنیای امروز نمی توان بدون هزینه عزت داشت، به همین دلیل جنگ را به ما تحمیل کردند و آخرین مورد آن موضوع انرژی هسته ای است. هر چند که می دانند جمهوری اسلامی به دنبال سلاح هسته ای نبوده است.

* آمریکایی ها حتی با دوستان خود رفتار نامناسبی دارند، این رفتار آمریکا در قبال تعهدات خود تنها مختص ایران نیست، آنها تا زمانی که کشوری قدرت پاسخگویی نداشته باشد، به راحتی از توافقات خارج می شوند، در شرایط فعلی دولت آمریکا عرصه بین المللی را با ناهنجاری مواجه کرده است.

*نظام جمهوری اسلامی سیاست های داهیانه ای در منطقه داشته است و بسیار مسئولیت شناسانه عمل کرده، آلوده کردن منطقه توسط تروریست ها، امنیت ایران را نیز تهدید می کرد، در این موضوع به جای منفعل بودن فعال بودیم و اجازه ندادیم تروریست جان بگیرد و تبدیل به غده سرطانی جدیدی در منطقه شود.

* جمهوری اسلامی در حوزه اقتصادی موفق عمل کرده، در گذشته تنها چند شهر آباد در کشور وجود داشت و روستاها را رها کرده بودند، جمهوری اسلامی با نگاه عدالت محور در زمینه توجه به بخش های مردم عملکرد خوبی داشت و این موضوع کم ارزشی نیست.

* بودجه بسیار فربه ای در بخش جاری کشور داریم که حتماً باید تبدیل به بودجه کوچک و چابک شود، در حال حاضر مشکلات کشور چندوجهی هستند که باید برای حل آنها همه مسئولان با اتحاد و همدلی عمل کنند.

*در حال حاضر از جذب نیروی جدید دولتی جلوگیری کرده ایم و دولت در حال کاهش تعداد کارمندان است هر چند که در دوره ای در این زمینه بسیار بد عمل شد، شیب کاهش تعداد کارمندان و نیروهای دولتی آهسته است.

*زمانی می توانیم از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم که دولت الکترونیک را راه اندازی کنیم، افزود: در حال حاضر زیرساخت های دولت الکترونیک راه اندازی شده و هر بخشی در آن سرمایه گذاری کرده است، دولت الکترونیک باید در سال آینده شکل بگیرد، اگر بتوانیم یک سال در پرداخت مالیات تولیدکنندگان تنفس اعلام کنیم، قطعاً آن را انجام می دهیم، هر چند یکی از مسائل ما این است که کشور با مالیات اداره شود.

*ایراد مطرح شده در خصوص تمدید هر ساله قانون مالیات بر ارزش افزوده، وارد است، لایحه مالیات بر ارزش افزوده ۲ سال در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، کارشناسان اعلام کردند که تنها در دو کشور مالیات بر ارزش افزوده از محصول نهایی دریافت می شود، که این لایحه در دستور کار مجلس قرار می گیرد. باید روش های پرداخت یارانه را تغییر داد. تک نرخی کردن ارز به راحتی امکانپذیر نیست، باید با ملاحظات مختلف مباحث را مطرح و دقیق تر موضوعات را مشاهده کنیم.

* در بودجه سال ۹۸ قطعاً به بحث فناوری های نوآورانه توجه ویژه ای شده است، مقرر شده از صندوق توسعه ملی به فناوری های نوآورانه کمک کنیم تا در زمینه هایی که می توانیم از فناوری های نو استفاده کرد، سرمایه گذاری کنیم.

* دادن برخی اختیارات به استان ها، اصولا صحیح است، اما در مجلس براساس قانون نمی توان به دولت بگوییم که اختیارات خود را به استان ها واگذار کند، تنها باید خود وزرا این اقدام را انجام دهند، نیازهای استان ها و استانداران متفاوت است. براساس جنس خواسته ها، وزرا نیز تفاوت دارند، اینکه برای تمامی استان ها یک نسخه نوشته شود، دلیل خاصی ندارد.

* مشکلی که مانند برخی از استان ها گریبانگیر این استان و شهر تبریز شده، حاشیه نشینی است، در لایحه بودجه سال ۹۸ راه حل هایی برای ساماندهی حاشیه نشینی شهرها مطرح شده است.

*در حوزه صنعت نیازمند افزایش سرمایه در گردش واحدهای تولیدی هستیم، برای حل این مشکل باید بانک ها نیز اصلاح شوند و این موضوع در دستور کار شورای هماهنگی سران قوا قرار دارد، اگر پیشنهاداتی در این زمینه وجود دارد، مطرح کنید.

* اصل ۴۴ قانون اساسی در کشور به درستی اجرا نشد و برخی مشکلات در استان ها به واسطه عدم اجرای صحیح این قانون رخ داده است، به جای پرداخت بدهی های دولت، شرکت ها را واگذار کردند که به اعتقاد من باید یک بار دیگر خصوصی سازی صورت بگیرد، گزارش های دریافتی نشان می دهد که اصل ۴۴ قانون اساسی به درستی اجرا نشده است. شرایط بسیار سخت تری وجود داشته که با همت مردم از آن عبور کرده ایم، باید به این موضوع نیز توجه کنیم که شرایط صحنه بین المللی و منطقه ای همواره یکسان نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.