امروز ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۵:۵۰ ب.ظ

بیماری آلوپسی آره آتا چیست؟

آلوپسی، همان ریزش مو است.

به گزارش جمهوریت ;

آلوپسی، همان ریزش مو است. زمانی که فرد به آلوپسی آره آتا مبتلا است، موهای او در پلاک های گرد شروع به ریزش می کند. لازم به ذکر است که ریزش مو در آلوپسی آره آتا ممکن است در سر و قسمت های دیگر بدن رخ دهد.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های ۵ راه محافظت از مو و ریزش مو هنگام خواب، درمان ریزش مو در مردان و تشخیص ریزش مو در زنان که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

آلوپسی آره آتا چیست؟

آلوپسی آره آتا

بیماری آلوپسی آره آتا، موجب انواع مختلفی از ریزش مو می گردد.

انواع ریزش مو که این بیماری موجب آن ها می گردد، عبارتند از:

 1. آلوپسی آره آتا
 2. آلوپسی توتالیس (تمام موهای سر می ریزند)
 3. آلوپسی یونیورسالیس (تمام موهای بدن می ریزند)

نکات مهم:

 • ریزش تمام موهای سر یا بدن در اثر آلوپسی آره آتا، تنها در ۵ درصد افراد مبتلا به این بیماری دیده می شود. در این نوع ریزش مو، موها با وجود رشد مجدد، باز هم دچار ریزش می شوند.
 • در برخی مواقع در این بیماری، ریزش مو برای چندین سال به طول می انجامد.
 • این بیماری مسری نیست و در اثر آسیب عصبی ایجاد نمی شود.
 • در این نوع از ریزش مو، سیستم ایمنی به فولیکول های مو یا ساختارهایی که شامل ریشه های مو هستند، حمله می کند و موجب ریزش مو می گردد.
 • بیماری آلوپسی آره آتا در افراد سالم نیز دیده می شود.

علائم آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا

اگر شما به بیماری آلوپسی آره آتا دچار هستید، ممکن است علائم زیر را ظاهر کنید:

 1. ریزش مو پلاکی: آلوپسی آره آتا، اغلب با ریزش مو سکه ای در یک یا چند ناحیه آغاز می شود. شما ممکن است اولین بار با دیدن موهای ریخته شده بر روی بالش یا در حمام متوجه ریزش موی خود شوید. ریزش مو در آلوپسی آره آتا اغلب در سر اتفاق می افتد، اما می تواند ابروها، مژه ها، ریش ها و هر ناحیه ای که مو در آن رشد می کند را درگیر کند.
 2. نازک شدن موها: در بیشتر موارد موهای اطراف حاشیه نواحی که در اثر این بیماری دچار ریزش مو شده اند، نازک می شوند.
 3. ریزش مو گسترده: با گذر زمان، بیماران مبتلا به این بیماری دچار طاسی می شوند. برخی ممکن است موهای تمام بدن خود را از دست بدهند. این حالت از این بیماری شیوع چندانی ندارد.
 4. مشکلات ناخن: آلوپسی آره آتا همچنین ناخن های دست و پاهای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. ناخن ها در این بیماری ممکن است دچار فرورفتگی هایی شوند. همچنین خطوط و نقاط سفیدی در ناخن ها ایجاد می شود، ناهموار می گردند، براق بودن خود را از دست می دهند و یا نازک و شکننده می شوند. در موارد نادر موجب تغییر شکل و افتادن ناخن ها می گردد. در مواردی تغییرات ایجاد شده در ناخن ها اولین علائم این بیماری هستند.

علت آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا

بیماری آلوپسی آره آتا، در هر سنی ممکن است ایجاد گردد. این بیماری معمولا در کودکی آغاز می شود. برخی از بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا، فرد مبتلا به این بیماری را در خانواده خود دارند. آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است، بدین معنی که سیستم ایمنی بدن به ساختارهای بدن حمله می کند. زمانی که این بیماری ایجاد می شود، بدن به فولیکول های مو حمله می کند. فاکتورهای ژنتیکی در کنار سایر فاکتورها محرک ریزش مو در این بیماری خواهند بود.

بیماران ممکن است، در معرض خطرات زیر قرار داشته باشند:

 1. بیماری خود ایمنی دیگری مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو
 2. آسم و آلرژی ها خصوصا درماتیت آتوپیک یا همان اگزما و تب یونجه
 3. داشتن اقوامی که به آسم، آلرژی ها یا بیماری خود ایمنی مانند دیابت نوع ۱ مبتلا هستند.

درمان آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا

درمان مشخصی برای بیماری آلوپسی آره آتا، وجود ندارد. مو اغلب به خودی خود مجددا رشد می کند. پزشک متخصص پوست و مو ممکن است، یک یا چند نوع از داروهای زیر را برای رشد سریع تر موها و درمان آلوپسی آره آتا تجویز کند:

۱- کورتیکواستروئیدها:

این داروها با مهار سیستم ایمنی در درمان بیماری کمک کننده هستند. این داروها ممکن است توسط متخصص پوست و مو به نواحی درگیر بیماری تزریق شوند. در برخی مواقع بیمار فرم موضعی دارو مثل کرم، لوسیون یا پماد را برای درمان بیماری مصرف می کند. بیمار دارو را به نواحی که دچار ریزش مو شده اند، می مالد. در موارد کمتر، بیماران برای درمان این بیماری، کورتیکواستروئیدهای خوراکی را دریافت می کنند.

 • برای بزرگسالان مبتلا به بیماری، کورتیکواستروئیدهای تزریقی اولین راه درمان هستند. بیماران تزریق را هر ۳ تا ۶ هفته یک بار انجام می دهند. رشد مو حدود ۴ هفته بعد از آخرین تزریق آغاز می شود.
 • کورتیکواستروئیدهای موضعی در مقایسه با فرم تزریقی اثرگذاری کمتری در درمان بیماری را دارند. این راه اغلب برای درمان آلوپسی آره آتا در کودکان توصیه می شود.
 • کورتیکواستروئیدهای خوراکی عوارض جانبی جدی به دنبال دارند. پزشکان متخصص پوست و مو عموما این داروها را برای درمان این بیماری تجویز نمی کنند. این داروها گزینه ای برای درمان آلوپسی آره آتا در بیمارانی با طاسی نقطه ای است.

۲- ماینوکسیدیل:

محلول ۵ درصد ماینوکسیدیل، به رشد مجدد موها در بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا، کمک می کند و برای بزرگسالان و کودکان قابل تجویز است. بعد از گذشت ۳ ماه از استفاده ۲ بار در روز این دارو، موها شروع به رشد می کنند.

 • این دارو اغلب در کنار داروی دیگری برای درمان این بیماری به کار می رود.

۳- آنترالین:

برای درمان آلوپسی آره آتا این دارو عملکرد ایمنی پوستی را تغییر می دهد.

 • دارو بعد از مالیدن بر روی پوست، به مدت ۲۰ تا ۶۰ دقیقه باقی می ماند. بعد از این مدت، آنترالین برای پیشگیری از تحریک پوستی شسته می شود.

۴- دیفن سیپرون:

این دارو بر روی نواحی طاس شده، مالیده می شود و عوارض آلرژیک اندکی را به دنبال دارد. زمانی که این عوارض ظاهر می شوند، بیمار دچار قرمزی، تورم و خارش در پوست خود می گردد. این واکنش های آلرژیک سیستم ایمنی را فریب داده و موجب ارسال گلبول های سفید به سطح پوست سر می شوند. این عمل با التهاب مقابله می کند و همچنین از غیر فعال شدن فولیکول های مو و ریزش مو جلوگیری می نماید.

 • این دارو برای درمان این بیماری به مدت ۳ ماه مصرف می شود.

نکته مهم:

 • بیماران ممکن است در یک زمان بیش از چند روش درمانی را برای این بیماری به کار گیرند. ترکیب چندین روش برای درمان آلوپسی آره آتا، میزان موفقیت درمان را افزایش می دهد.

رسانه دکتر سلامت

بیماری آلوپسی آره آتا چیست؟

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.