روحانی: اگر برگزار نمی‌کردیم بودجه جذب نمی‌شد/ دهباشی: به دولت‌آبادی و میرصادقی توهین کردید

جایزه ادبی ملی جمالزاده برای نخستین بار با حواشی بسیار زیاد در اصفهان برگزار شد و نقدهای متنوعی را نیز از جانب محافل ادبی اصفهان و حتی تهران نصیب خود ساخت.

به گزارش جمهوریت ;

روحانی: اگر برگزار نمی‌کردیم بودجه جذب نمی‌شد/ دهباشی: به دولت‌آبادی و میرصادقی توهین کردید

جایزه ادبی ملی جمالزاده برای نخستین بار با حواشی بسیار زیاد در اصفهان برگزار شد و نقدهای متنوعی را نیز از جانب محافل ادبی اصفهان و حتی تهران نصیب خود ساخت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جایزه ادبی ملی جمالزاده برای نخستین بار با حواشی بسیار زیاد در اصفهان برگزار شد و نقدهای متنوعی را نیز از جانب محافل ادبی اصفهان و حتی تهران نصیب خود ساخت!

دهباشی: به دولت‌آبادی و میرصادقی اهانت کردید

علی دهباشی، ویراستار آثار محمدعلی جمالزاده و طراح اصلی ایده برگزاری جایزه جمالزاده در رابطه با برگزاری این برنامه اظهار داشت: من ایده برگزاری این جایزه را حدود هفده سال پیش در دانشگاه اصفهان دادم و بعد از مدتها تاخیر، این جایزه در سال اخیر برگزار شد که به نظر من محل حرف و حدیث‌های بسیار زیادی بوده است. ما که نویسندگانی برتر از محمود دولت‌آبادی و جمال میرصادقی در حوزه داستان‌نویسی نداریم و انتظار می‌رفت که برای برگزاری این جایزه، از حضور و نظرات این دو چهره بزرگ که فرزندان معنوی جمالزاده هستند، بهره بسیاری برده شود که متاسفانه حتی با این افراد تماسی به شکل تعارفی هم گرفته نشد!

 سردبیر مجله بخارا با بیان اینکه جدای از اتفاقی که در این زمینه رخ داده است، منابع مالی برگزاری این جشنواره و همچنین نحوه داوری بسیار مبهم و چالش برانگیز است، افزود: برگزارکنندگان حتی برخلاف رویه معمول در برگزاری جوایز ادبی، هیئت داوران را معرفی نکردند. بودجه نیز نخستین فاکتوری‌ست که در ابتدای برگزاری هر جایزه ادبی در سراسر جهان، از جایزه ادبیات نوبل که منابعش مشخص است تا جوایزی مثل یونکر و پولیتزر نیز، منابع مالی خود را مشخصا منتشر می‌کنند. هیئت داوران نیز نباید داستان‌نویس باشند ولی به طور مثال آقای خدایی خودش داستان‌نویس است. ما اگر از محمود دولت‌آبادی و یا جمال میرصادقی صحبت می‌کنیم برای اهدای جوایز و اعتبار بخشیدن به جایگاه این جایزه در حوزه داستان‌نویسی است. حسن میرعابدینی که سخنران این برنامه نیز بود خودش داستان‌نویس است و باید منتقدان ادبی دعوت شوند، داستان‌نویسان زاویه دید خودشان را دارند و این باعث مغشوش شدن فرآیند داوری می‌شود. زمانی هم که این جایزه را برگزار کردند، اعلام نکردند که چه کسانی داستان را خواندند، این در حالی‌ست که مردم باید بدانند که چه کسانی داستان خوانده‌اند و به چه داستانی و در چه سطح کیفی از کار داستانی، قرار است که جوایز اهدا شوند چراکه در این شرایط امکان تبانی وجود دارد. هیچ کدام از انجمن‌های ادبی با برگزاری این برنامه همراهی نکردند و مدیریت به حدی ضعیف بود که نتوانستند اسپانسر هم جذب کنند و بودجه دولتی را هزینه برگزاری یک جایزه کردند و همین باعث می‌شود که دیدگاه‌های بروکراتیک نیز در داوری آثاری دخیل شود و کیفیت کار تنزل یابد.

هوشنگ: رودست خوردیم

 افروز هوشنگ (دبیر انجمن فرهنگی و هنری سونره) نیز در رابطه با ایده و نحوه برگزاری این جایزه اظهار داشت: حدود دو دهه پیش، در مراسمی در سالن دکتر شریعتی دانشگاه اصفهان با حضور اساتیدی نظیر اسلامی ندوشن، میرصادقی، دولت‌آبادی، کریستوف بالایی به پیشنهاد علی دهباشی، قرار شد تا اصفهان یک جایزه ادبی بزرگ در سطح ملی، به نام و افتخار محمدعلی جمالزاده داشته باشد.

وی در رابطه با اعتبارات تعیین شده برای برگزاری این برنامه و تشکل‌های حامی این جایزه متذکر شد: برگزارکنندگان ابتدا با انتشار یک پوستر، در اقدامی نادرست به ما رودست زدند و اسامی تشکل‌های بزرگ ادبی را نیز در این پوستر درج کردند اما در مرحله نهایی تبلیغات، بنرها و پوسترهایی که در سطح شهر منتشر شده بود بدون نام این انجمن‌ها منتشر شده بود. همچنین برآورد هزینه‌های مورد نیاز برای برگزاری این جایزه، ابتدا قرار بود مطابق با پروپوزال تصویب شده یکصد و پنجاه میلیون تومان باشد ولی بعدتر که پروپوزال را به نام خودشان ثبت کردند، ۴۵۰ میلیون تومان منابع مالی، بدون حمایت اسپانسرها از محل اعتبارات شهرداری به این جایزه تخصیص داده شدـ بماند که این پول از محل پرداخت عوارض مردم تامین می‌شودـ افرادی که در شهرداری اصفهان نیز مسئولیت اجرایی داشتند، این ایده را به سمت استفاده از منابع عمومی با ارقام بالاتری هدایت کردند! حتی گفته می‌شود مبالغی بسیار بیش‌تر از این‌ها از جانب شهرداری هزینه شده است.

 روحانی: اگر برگزار نمی‌کردیم بودجه جذب نمی‌شد

رضا روحانی (دبیر جایزه جمالزاده) ضمن تکذیب هرگونه ارتباط انجمن‌های ادبی با ایده‌پردازی و طراحی این جایزه، اظهار داشت: این جایزه یک رویداد جدید است که با جوایز ادبی قبلی به میزبانی اصفهان تفاوت اساسی دارد و برای نخستین بار برگزار شده است. ما هیچ جایزه کشوری داستانی با محوریت جمال‌زاده در کشور نداشتیم که قرار باشد با محوریت اصفهان و موضوع اصفهان برگزار شود! یک ابهامی که در این زمینه ایجاد شد، این است که ما در تمام جلساتمان تلاش کردیم که تبیین کنیم این جایزه در رابطه با محمد‌علی جمالزاده نیست! در واقع این جایزه در رابطه با مناظر مختلف زیستی در اصفهان است. البته یک بخش آزاد هم در این جایزه وجود داشت اما بخش‌های اصلی این جایزه در رابطه با معماری و ابنیه تاریخی، فضاهای شهری، زندگی در اصفهان و به طور کلی موارد مرتبط با اصفهان است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان فرهنگی هنری شهرداری اصفهان نیز در رابطه با بخش‌های مختلف این جایزه  خاطرنشان ساخت: بخش زندگی‌نگاره‌ها که باید حتما در اصفهان اتفاق افتاده باشد. بخش آزاد که می‌تواند در سطوح مختلف ملی و بین‌المللی صورت پذیرفته باشد.

وی همچنین در رابطه با منابع مالی برنامه، ضمن تکذیب ارقامی نظیر ۴۵۰ میلیون تومان و بالاتر از آن، افزود: بودجه تخصیص داده شده حدود دویست میلیون تومان از محل اعتبارات کسب و کارهای خلاقانه شهری تخصیص داده شد و بقیه منابع از محل کمک‌های اسپانسرها تامین شده و اینکه می‌گویند اسپانسری به این برنامه کمک نکرده است را تکذیب می‌کنم.

 وی همچنین در رابطه با داوری‌ها و ایرادات این برنامه نیز اذعان داشت: بالاخره این برنامه برای بار اول است که برگزار می‌شود و قطعا نقایص فراوانی دارد که ما از اساتید فن دعوت می‌کنیم تا برای سالهای آینده نقایص کمتری را شاهد باشیم.

روحانی همچنین افزود: اگر این برنامه را برگزار نمی‌کردیم، این اعتبارات جذب نمی‌شد و در سال آینده نیز در ردیف‌های مصوب قرار نمی‌گرفت. به همین دلیل و همچنین به دلیل یکسری مشکلات دیگر در زمینه‌های بروکراتیک مجبور بودیم که هرچه زودتر این برنامه را برگزار کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.