رشد مهار نشدنی قیمت‌ها در بازار خودرو

به گزارش «اخبار خودرو»،  اگر بخواهیم به ریشه‌یابی مشکلات فعلی بپردازیم، باید به چند پارامتر مختلف ازجمله کاهش تیراژ تولید، مشکلات کلان اقتصادی و عدم نظارت دقیق بر وضعیت فعلی بازار خودرو اشاره کنیم.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش «اخبار خودرو»،  اگر بخواهیم به ریشه‌یابی مشکلات فعلی بپردازیم، باید به چند پارامتر مختلف ازجمله کاهش تیراژ تولید، مشکلات کلان اقتصادی و عدم نظارت دقیق بر وضعیت فعلی بازار خودرو اشاره کنیم.

مشکلات به‌وجودآمده به‌واسطه تحریم‌های بین‌المللی باعث شدند روند تامین قطعات خودروهای مونتاژی با کندی صورت بگیرد و میزان تیراژ تولید خودروسازان دولتی و خصوصی به‌شکل چشمگیری کاهش یابد. برهمین‌اساس میزان عرضه و تقاضا در بازار دچار اخلال شد و به‌دنبال آن شاهد افزایش قیمت در بازار خودرو بودیم. درنهایت دولت پس از حدود یک‌دهه کنترل قیمت خودرو، اختیار قیمت‌گذاری در حاشیه بازار را به خودروسازان داد. 

بر این اساس شورای رقابت از روند قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته شد و خودروسازان مجاز به تعیین قیمت محصولات خود متناسب با حاشیه بازار شدند. درهمین‌راستا از ابتدای بهمن‌ماه خودروسازان محصولات خود را با قیمتی حدود ۵‌درصد کمتر از حاشیه بازار به‌فروش رساندند که این اقدام نیز با هدف کنترل و تنظیم بازار شکل گرفت.

زیرا یکی از اهداف خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو، افزایش تیراژ تولید و عرضه خودرو به بازار بود اما متاسفانه تا این لحظه به این مهم دست نیافته‌اند و با همان کاهش میزان تیراژ، مشغول تولید و عرضه خودرو به بازار هستند. همچنین با نگاهی به جدول قیمت خودروهای داخلی در بازار آزاد، متوجه می‌شویم با اجرایی شدن این مصوبه نه‌تنها شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار نبودیم‌ بلکه باردیگر روند رشد قیمت‌ها در بازار سرعت گرفته است.

به‌نظر بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار خودرو، عرضه خودرو با قیمت ۵درصد کمتر از حاشیه سود بازار سبب شده است بسیاری از دلال‌ها اقدام به خرید خودرو در طرح‌های فروش فوری خودروسازان کرده و به همان حاشیه سود ۵درصدی بسنده کنند. ازسوی‌دیگر تجربه نشان داده است مصرف‌کنندگان شخصی نیز با آغاز روند افزایش قیمت‌ها، از ترس کاهش ارزش سرمایه خود، برای خرید، سریع‌تر به بازار هجوم آورده‌اند که این امر نیز موجب افزایش تقاضای ناگهانی و ایجاد حباب کاذب قیمت برای خودروهای داخلی می‌شود.

ازسوی‌دیگر با نگاهی دقیق به واکنش بازار ‌نسبت‌به افزایش قیمت‌ها، می‌توان دید تنها خودروهای تولید داخل که ارزشی کمتر از ۲۵۰میلیون‌تومان دارند، دچار نوسان قیمت شدید شده‌اند و هرچه این مبلغ کمتر باشد، افزایش قیمت بیشتری را تجربه می‌کند. زیرا این روزها خودروهای اقتصادی با قیمت‌های باورنکردنی خریدوفروش می‌شوند و همین موضوع باعث شده است قدرت خرید بخش قابل‌توجهی از مصرف‌کنندگان با کاهش شدیدی همراه شود.

همچنین باتوجه به این‌که به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم، انتظار می‌رفت بازار شب عید به‌دلیل افزایش میزان تقاضا ازسوی مصرف‌کنندگان با رونق بیشتری همراه شود اما تداوم روند افزایش قیمت‌ها موجب شد تا از میزان معاملات صورت‌گرفته در روز کاسته شده و رکود بیشتری در این بخش از بازار خودرو حکمفرما شود.

برخی نمایشگاه‌داران و فعالان بازار از قیمت ۵۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی پراید ۱۱۱ خبر می‌دهند که نسبت‌به روزهای پایانی هفته گذشته، افزایشی ۲ تا ۳میلیون تومانی را تجربه کرده است. همچنین قیمت پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس نیز در بازار به مرز ۸۴ میلیون تومان رسیده است. پژو ۲۰۷ اتوماتیک صندوقدار نیز با افزایش ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی، به بهای ۱۴۸میلیون تومان رسیده است. 

درحالی که قیمت نسخه هاچ‌بک این خودرو در بازار حدود ۱۰میلیون تومان کمتر تخمین زده می‌شود. از دیگر خودروهای داخلی، رانا نیز در حال حاضر ۸۴ میلیون تومان قیمت دارد که نشان می‌دهد این خودرو نسبت‌به هفته‌های گذشته، ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان رشد قیمت را تجربه کرده است. همچنین سمند مدل EF7 نیز با افزایش قیمتی بیش از ۲۰میلیون تومان مواجه شده و در حال حاضر برای خرید آن باید حدود ۹۰ میلیون تومان هزینه کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.