امروز ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱:۴۷ ب.ظ

لاوروف: آمریکا درصدد تحمیل «ناتوی خاورمیانه» به منطقه‌ است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا تلاش‌ می‌کند تا نظریه تصنعی لزوم شکل‌گیری ناتویی منطقه‌ای را به کشورهای خاورمیانه تحمیل کند.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا تلاش‌ می‌کند تا نظریه تصنعی لزوم شکل‌گیری ناتویی منطقه‌ای را به کشورهای خاورمیانه تحمیل کند.

لاوروف امروز در سخنرانی خود در کنفرانس «همکاری‌های بین‌المللی در جهان ناآرام» که تحت نظارت باشگاه مباحثاتی «والدای» مسکو و آکادمی دیپلماتیک ویتنام، در این کشور برگزار شده، گفت: «اتحاد راهبردی خاورمیانه که به “MESA” یا “ناتوی خاورمیانه” شهرت یافته و در حال حاضر دولت دونالد ترامپ تردیدهای جدی درباره شرکت کنندگان بالقوه آن دارد، در حقیقت تلاشی برای تحمیل ابتکارعمل‌های آمریکا و تأمین منافع خود در منطقه بر کشورهای منطقه خلیج فارس، اردن، مصر و اسرائیل است.

وی همچنین یادآور شد که کشورهای غربی با عدم حمایت از پیشنهادات روسیه در زمینه حل‌وفصل مشکلات در فضای سایبری، مانع از هر نوع همکاری در این زمینه شده‌اند. مسکو پیش از این بارها پیشنهاد همکاری، به‌خصوص به واشنگتن را داده، ولی تاکنون پاسخی در این باره دریافت نکرده است.

آمریکا باید بداند که تهدید در مذاکره با کره شمالی هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت

وزیر خارجه روسیه همچنین در بخش دیگری از سخنانش درباره مشکل خلع سلاح هسته‌ای در شبه‌جزیره کره، یادآور شد که نشست قبلی سران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور نشان داد که مشکل هسته‌ای در این منطقه با سرعت قابل حل‌وفصل شدن نیست. به‌عقیده وی، مقامات پیونگ‌یانگ در صورت توافق درباره خلع سلاح کامل در کره شمالی باید تضمین قطعی امنیتی به‌دست آورند.

لاوروف افزود: «هرچند هیچ مسئله‌ای تضمین‌شده نیست، ولی شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند به تحکیم این مسئله کمک کند. ما معتقدیم که شورای امنیت حداقل می‌تواند برای نشان دادن حسن نظر جامعه جهانی بخشی از تحریم‌ها علیه طرح‌های مشترک کره شمالی و کره جنوبی را لغو کند».

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که مقامات مسکو علاقه‌مندند که مذاکرات آتی بین آمریکا و کره شمالی با موفقیت به پایان برسد و نتیجه نشست رهبران دو کشور مثبت باشد. البته طرف آمریکایی باید نتیجه مذاکرات پیونگ‌یانگ و سئول را هم مورد توجه قرار دهد.

لاوروف یادآور شد، عبارت خلع سلاح بسیار گسترده است و شامل درخواست‌های مطرح‌شده نسبت به آمریکا نیز می‌شود. وی توضیح داد: «مقامات واشنگتن به اظهارات علنی خود در این باره که تنها خلع سلاح کامل کره شمالی، برداشتن گام‌های مثبت را ممکن می‌سازد ادامه می‌دهند، این در حالیست که عبارت خلع سلاح بسیار گسترده است و شامل تعهدات طرف آمریکایی و کره جنوبی در منطقه نیز می‌شود».

وزیر خارجه روسیه همچنین تأکید کرد که مقامات واشنگتن دیگر باید بدانند که تهدید و استفاده از زبان زور در مذاکرات با کره شمالی نتیجه‌ای ندارد و تنها برخورد مرحله به مرحله، از جمله اقدامات مثبت در پاسخ به هر نوع اقدام مثبت از سوی کره شمالی می‌تواند نتیجه‌بخش باشد و از تماس‌های حرفه‌ای با مذاکره کنندگان آمریکایی می‌توان دریافت که  آنها نیز به چنین درکی رسیده‌اند.

انتهای پیام/*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.