ادامه اشغالگری؛ آمریکا چه خواب تازه‌ای برای سوریه دیده است؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو، امروز در تحلیلی نوشته است: واشنگتن برای چندمین بار طرح‌های خود درباره سوریه را تغییر می‌دهد.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو، امروز در تحلیلی نوشته است: واشنگتن برای چندمین بار طرح‌های خود درباره سوریه را تغییر می‌دهد. اکنون مشخص شده که پنتاگون پس از خارج کردن بخش قابل توجهی از نیروهای نظامی از سوریه، بخش کوچکی از آنها را همچنان در این کشور حفظ خواهد کرد. “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا نیز روز جمعه این مسئله را تأیید کرد.

واقعیت این است که هنوز مشخص نیست چه‌تعداد از نیروهای نظامی آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند، ولی از اکنون واضح است که آمریکا قصد دارد با کمک متحدین خود در ائتلاف بین‌المللی، در مناطقی از خاک سوریه که به‌اشغال خود درآورده‌اند، نیروهای کرد ــ عرب و همچنین تشکیلات شبه‌دولتی به‌وجود آورند و این به‌معنای خط‌مشی آنها در ایجاد شکاف کامل در سوریه است.

آمریکا برای حفظ نفوذ خود در سوریه، حتی در کمترین حالت سعی دارد تا متحدان اروپایی خود را متقاعد سازد تا پس از خروج نظامیان آمریکایی، حضور نظامی خود در سوریه را ادامه دهند، هرچند در این کار موفقیت چندانی نداشته است.

به‌نوشته روزنامه «واشنگتن پست»، واشنگتن برای یافتن توافق با کشورهای اروپایی و در وهله نخست، انگلیس و فرانسه، باید بخشی از واحدهای نظامی خود را در سوریه حفظ کند. احتمالاً صحبت بر سر حضور ۲۰ درصد نیروهای نظامی آمریکایی نظامی و ۸۰ درصد نظامیان کشورهای اروپایی در سوریه باشد. گفته شده که آمریکا ممکن است ۲۰۰ نیروی نظامی خود را در این کشور حفظ کند. سخنگوی کاخ سفید نیز هفته گذشته این مسئله را تأیید و اعلام کرد تعداد نظامیان آمریکایی در سوریه از دو هزار نیرو به ۲۰۰ نفر کاهش خواهد یافت، این در حالی است که روز جمعه روزنامه واشنگتن پست به‌نقل از منابع خبری خود از باقی ماندن ۴۰۰ نیروی نظامی آمریکایی در سوریه خبر داد.

بدین ترتیب فعلاً مشخص نیست که طرح‌های آمریکا درباره سوریه چه تغییراتی خواهد کرد. مقامات واشنگتن اطمینان داده‌اند که پاریس و لندن که به‌همراه آمریکایی‌ها در عملیات نظامی در سوریه شرکت دارند، از ادامه مشارکت در این زمینه خودداری نخواهند کرد. ظاهراً ترکیه نیز از اقدامات آمریکا در سوریه حمایت می‌کند. البته مشخص نیست که مقامات آنکارا و واشنگتن به چه توافقاتی در این زمینه دست یافته‌اند.

این در حالی‌است که چند روز قبل منابع خبری کردزبان نوشتند که در مناطق شمال شرقی سوریه و هم‌مرز با ترکیه واحدهای نظامی از کردهای سوری که در خاک عراق توسط نظامیان آمریکایی آموزش دیده‌اند و همچنین پست‌های نگهبانی با حضور نظامیان آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی مستقر خواهند شد، البته صحت این اطلاعات هنوز مورد تأیید قرار نگرفته است.

به‌نظر می‌رسد، اکنون و پس از آنکه نیروهای گروه تروریستی داعش در سوریه سرکوب شده‌اند، آمریکا قصد دارد نقش حافظ صلح را در این کشور بازی کند. بر اساس اظهارات رهبران سیاسی کرد، آنها کاملاً از این مسئله رضایت دارند، این در حالی است که مقامات مسکو و دمشق معتقدند آمریکایی‌ها و متحدانشان در ائتلاف بین‌المللی، نیروهای اشغالگر محسوب می‌شوند و باید به حضور خود در سوریه خاتمه دهند.

خطر تقسیم سوریه و گسترش نفوذ اشغالگران غربی در این کشور جدی است

ضمن اینکه دلایل زیادی وجود دارد که از هم‌اکنون تصور کرد مأموریت حفاظت از صلح آمریکایی در سوریه احتمالاً مؤثر واقع شود و روسیه و البته نیروهای دولتی سوریه در این قضیه کنار گذاشته شوند. این روند اوضاع نفوذ اشغالگران غربی در سوریه را افزایش داده و در واقع منجر به شکاف واقعی در خاک سوریه خواهد شد.

“استانیسلاو ایوانف” کارشناس ارشد مرکز امنیت بین‌المللی در مؤسسه اقتصاد جهانی و روابط بین‌الملل آکادمی علوم روسیه در این باره گفته است: «برای اینکه روند اوضاع تغییر کرده و به این سمت سوق پیدا نکند، لازم است تا با آمریکایی‌ها به توافق رسید و تغییراتی در ترکیب “مذاکرات آستانه” به‌وجود آورد تا تأثیر بیشتری بر حل‌وفصل مشکلات در سوریه داشته باشد».

انتهای پیام/*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.