امروز ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۶ ق.ظ

شین‌آباد، مترو و باز هم خودروسازان؛ مهم‌ترین پیگیری‌های «فارس من» در هفته گذشته چه بود؟

به گزارش خبرگزاری فارس، هفته‌ای نیست که چند کمپین برای شکایت از خودروسازها نداشته باشیم؛ برای همین پیگیری از آقایان خودروساز برنامه روتین خبرگزاری شده.

به گزارش جمهوریت ،

به گزارش خبرگزاری فارس، هفته‌ای نیست که چند کمپین برای شکایت از خودروسازها نداشته باشیم؛ برای همین پیگیری از آقایان خودروساز برنامه روتین خبرگزاری شده. این هفته سراغ اهالی بهارستان رفتیم تا ببینیم برای سر و سامان دادن به این آشفته‌ بازار برنامه‌شان چیست؟ غیر از این‌ها کمپینی را که علیه بیژن زنگنه وزیر نفت ثبت شده، پیگیری کردیم. زخم کهنه دانش‌آموزان شین‌آبادی و مشکلات اهالی شهرستان‌های غرب استان تهران از دیگر سوژه‌هایی بود که روی میز پیگیری خبرنگاران قرار داشت. ببینیم:

 

اول| خودرو و ما ادراک ما خودرو!

 اصلاً آقایان خودروسازان انگار آمده‌اند تا دخل سوژه‌های ما خالی نباشد! کافی است تنها همین هشتگ #خودرو را در «فارس من» جستجو کنید تا متوجه عمق فاجعه شوید. این هفته هم یکی از دوستان با اسم مستعار «دادخواهی» سوژه‌ای ثبت کرده برایمان با این عنوان: «دست دلالان را از بازار خودرو کم کنید» و از آشفتگی و قیمت‌های فضایی اتومبیل‌ها گلایه کرده. مطلب را و البته کمپین‌های پرشمار دیگری که علیه خودروسازان ثبت شده، از نمایندگان مردم پیگیری کردیم.

آقای خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی که قبلاً هم به ما قول پیگیری داده بود، گفته قیمت‌‌گذاری براساس حاشیه بازار هیچ مبنایی ندارد، چرا که باعث می‌شود دلالان خون مردم را بمکند. وی معتقد است با اوضاعی که پیش آمده انگار اصلاً دلالان درحال اداره وزارت صمت هستند یا اینکه دست‌کم آقای وزیر و وزارت‌خانه توانایی مدیریت اوضاع را ندارند.

 

نماینده مردم همدان می‌گوید: «اگر آقای وزیر نمی‌تواند کاری کند، همان بهتر که کنار رود. مردم در دیدارهای مختلف با نمایندگان مجلس از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ما تثبیت بازار و قیمت خودروها را خواسته‌اند. اقدامات منفعت‌طلبانه دلالان و سودجویان روح و روان مردم را به هم ریخته است.»

 

آقای خجسته می‌گوید نمایندگان مردم قرار نیست بی‌خاصیت فقط تماشاچی هرج و مرج ایجادشده در بازار خودرو باشند و اگر لازم باشد برای استیضاح رحمانی هم دست به کار خواهند شد.

 

مطلب را از نماینده مردم شاهرود هم پیگیری کردیم. آقای حسینی هم معتقد است قیمت‌گذاری برمبنای حاشیه بازار اشتباه است و می‌گوید تصمیمات اخیر وزارت صمت باعث شده تا دست خودروسازها و دلالان برای تبانی و بالا بردن قیمت خودرو استفاده کنند.

 

حق دارند بهرحال اگر مردم گلایه‌مندند. خبرنگاران شما در فارس پا به پای شما پیگیر ماجرا هستند. برای ما از دردها و مشکلاتتان بنویسید، پیگیری می‌کنیم.

 

دوم| کمپین «فارس من» چگونه فرماندار پاکدشت را وادار به عذرخواهی کرد؟

یک اشتباه عجیب؛ تنها دو روز بعد از راهپیمایی سالروز انقلاب، فرمانداری پاکدشت پرچم‌های امریکا و رژیم صهیونیستی را که روی خیابان نقاشی شده بود، پاک کرد! اشتباهی که البته برای آقای فرماندار حسابی گران تمام شد و موجبات انتقادات گسترده افکار عمومی را برانگیخت. کاربران خبرگزاری هم با ثبت یک کمپین خواستار عذرخواهی و جبران مافات شدند. کمپینی که خیلی زود کلی امضا جمع کرد. پیگیر شدیم.

 

معاون سیاسی استاندار تهران با پذیرش اقدام اشتباه آقای فرماندار، به خبرنگار ما گفت: «فرماندار پاکدشت باید با تدبیر بیشتری عمل می‌کرد. آقای تمهیدی باید نظرات اعضای شورای تأمین و ائمه محترم جمعه را می‌گرفتند که کار به اینجا کشیده نشود، که متأسفانه کشیده شد.»

 

آقای فرماندار البته خیلی زود صدای اعتراض مردم را شنید و با انتشار متن بالابلندی مراتب عذرخواهی خود را اعلام کرد. تمهیدی نوشته بود: «بدینوسیله از عموم علاقمندان به نظام و انقلاب اسلامی دعوت می‌کنم با پرهیز از ایجاد تفرقه، در کنار یکدیگر موجبات انسجام بیشتر برای خدمت شایسته به مردم و رفع مشکلات معیشتی آنها و ایجاد بستر لازم برای آبادانی شهرستان را فراهم نماییم. فرزندان شما در فرمانداری شهرستان همانند دیگر نهادهای انقلابی کمال نفرت و انزجار خود را از آمریکای جهانخوار و مستکبرین عالم اعلام می‌دارند و اگر این فرزند معذور موجب تکدر خاطر خانواده معزز شهدا شده است می‌خواهم که فرزند خود را حلال کنند.»

اقدام آقای تمهیدی جای تحسین نداشت؟ البته که سهواً اشتباه کرد، آنقدر اما شهامت داشت که پای دل‌جویی و عذرخواهی از مردم بایستد. نظر شما چیست؟ لطف می‌کنید اگر در بخش نظرات ذیل همین خبر برایمان یادداشت کنید.

 

سوم| آقای زنگنه! چرا برای نجات مملکت از تحریم‌ها اقدام مؤثری نمی‌کنید!؟

عنوان کمپین این بود: «زنگنه اهتمام لازم را برای عبور ایران از تحریم‌های ظالمانه ندارد.» کمپینی که خیلی زود توانست امضاهای لازم برای پیگیری در فارس را جمع کند. مردم از بی‌عملی آقای وزیر برای دور زدن تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده گلایه کرده بودند. برای پیگیری ماجرا به سراغ نمایندگان مردم رفتیم. اغلب آن‌ها با مخاطبان خبرگزاری هم‌نظر بودند. آقایان گیلانی نماینده مردم شوشتر، نقوی حسینی نماینده مردم ورامین، ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد، موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان و فلاحتی نماینده مردم قائنات با خبرنگاران فارس در این باره گفت‌وگو کردند. گزیده‌ای از نظرات هرکدام را در ادامه می‌بینید:

سهراب گیلانی نماینده مردم شوشتر به خبرنگار ما گفته: «زنگنه درباره منافع حیاتی کشور بی احتیاطی کرده و تعاملی با نمایندگان نداشته است. لذا چاره‌ای جز استیضاح وی باقی نمانده. اگر زنگنه بنای شکایت از نمایندگان را دارد، یعنی رویه تقابل را به جای تعامل در پیش گرفته است.»

 

فرهاد فلاحتی نماینده مردم قائنات هم در این باره به خبرنگار پارلمانی فارس می‌گوید: «زنگنه و وزارت نفت اهتمام لازم را در شرایط فعلی و اقدام جهادی در بسیاری از امور ندارند. دغدغه نمایندگان آن است که اقدامات وزارت نفت در شرایط تحریمی فعلی نباید مانند شرایط عادی کشور باشند؛ چرا که اکنون باید کار جهادی و قاطع انجام دهیم.»

 

ناصر موسوی لارگانی اما معتقد است اتفاقاً شکایت زنگنه از نمایندگان می‌تواند خیلی هم مفید باشد؛ چرا که زمینه‌ای برای ارائه اسناد علیه آقای وزیر خواهد شد. نماینده مردم فلاورجان هم به خبرنگار ما گفته زنگنه دغدغه خاصی برای دور زدن تحریم‌ها ندارد.

 

نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اما به خبرنگار ما می‌گوید: «آمریکایی‌ها تمام تلاش‌های خود را علیه کشورمان به کار بسته‌اند تا بتوانند تولید نفت و دیگر حامل‌های انرژی در ایران را تعطیل کنند. عزم و اراد‌ه‌ای در فروش نفت و مقابله با تحریم و دور زدن آن و بحران‌های پیش‌رو در وزارت نفت و شخص زنگنه متأسفانه وجود ندارد.»

 

و درنهایت ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد معتقد است زنگنه بارها و بارها اعلام کرده اساساً اعتقادی به پالایشگاه‌سازی و اتکا به تولید داخل ندارد. وی می‌گوید حاضر است درباره تک تک اسناد و دستورات ضعیف آقای وزیر مناظره کند.

 

عاقبت چه خواهد شد؟ آیا بیژن زنگنه می‌تواند دوباره اعتمادی را که میان وی و اهالی بهارستان خدشه‌دار شده، احیا کند؟ نظر شما چیست؟

 

چهارم| ماجرای تلخ دانش‌آموزان شین‌آبادی

یک دعای خیر! کمپین یاری‌رسانی به دانش‌آموزان آسیب‌دیده شین‌آباد برای همین تشکیل شده؛ یکی از سردبیران محترم خبرگزاری برایمان نوشته بود: «در صورتی که یک همت مردمی صورت گیرد، ظرف چند روز می‌شود کل هزینه درمان کودکان شین‌آبادی را تهیه کرد تا این بچه‌های معصوم یک بار برای همیشه از این رنج نجات یابند. کافی است فارس با این اعتباری که دارد و اعتماد مردم خیّر کشور را در کنار خود می‌بیند بانی این ثواب عظیم شود.»

 

فارس البته هم دغدغه دارد هم از این پیشنهاد استقبال می‌کند. با این همه موضوع را از فرماندار پیرانشهر هم جویا شدیم. سیدعلی ترابی به خبرنگار ما می‌گوید اتفاقاً دولت تمام‌قد برای حمایت از دانش‌آموزان شین‌آبادی ایستاده و تا همین‌جا همین امسال هم ۶۴۱ میلیون تومان بابت ایاب و ذهاب و بیش از یک میلیارد تومان برای درمان آن‌ها کنار گذاشته. آقای فرماندار می‌گوید شخص استاندار هم پیگیر ماجرا است و تا همین الان چندین مرتبه پی‌جوی احوالات آنها شده.

 

پنجم| مترو برای شهرستان‌های غرب استان تهران

۲۷۰۰ امضا؛ کمپین درخواست احداث مترو برای اهالی اندیشه و شهریار از آن مطالبات پرامضای «فارس من» است. کمپینی که یک مشکل بزرگ را گوشزد می‌کند؛ مشکلی که هر روز گریبان‌گیر هزاران نفر از اهالی شهرستان‌های غرب استان تهران است. پیگیری کردیم.

آقای محمودی شاه‌نشین نماینده مردم شهریار و ملارد در مجلس شورای اسلامی، می‌گوید عملیات مطالعاتی طرح به اتمام رسیده و سال آینده باید منتظر آغاز عملیات اجرایی آن باشیم. آقای شاه‌نشین به خبرنگار ما گفته: «طی تقسیم‌بندی‌های صورت‌گرفته مطالعات پروژه بر عهده شرکت عمران شهرهای جدید، تملک ایستگاه‌ها بر عهده شهرداری‌ها و احداث ریل آهن بر عهده شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی و خرید واگن به شرکت عمران شهرهای جدید سپرده شد.»

 

وی خاطرنشان کرد: «مشاور پروژه بعد از ۶ ماه مطالعات کارشناسی، گزینه‌هایی را ارائه داده و در نهایت یکی از گزینه‌ها به‌منظور احداث در استانداری تهران انتخاب شد. درحال‌حاضر درحال تهیه جزئیات اجرایی پروژه بوده و به احتمال زیاد تا پایان سال این جزئیات مصوب و برای تملک بخش احداث ایستگاه‌ها به شهرداری‌های مقصد ارسال می‌شود.»

 

محسنی بندپی استاندار تهران هم اظهارات آقای نماینده را تأیید کرده و به خبرنگار ما وعده آغاز عملیات عمرانی را از ابتدای سال جدید خورشیدی می‌دهد. امیدواریم.

 

از اعتماد شما سپاسگزاریم. فارس برای پیگیری هرچه بیشتر و بهتر مطالبات شما برنامه‌های گسترده‌ای دارد؛ منتظر باشید!

گزارش از محمد آزادی

انتهای پیام/ع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.