گرد رکود بر وارداتی‌های پشت ویترین

نوسان قیمت خودرو در چندماه گذشته سبب شد بسیاری از مشتریان با کاهش قدرت خرید همراه شوند و نتوانند خودرویی را که ازپیش برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ بودند، بخرند.

به گزارش جمهوریت ;

خودرو وارداتی

نوسان قیمت خودرو در چندماه گذشته سبب شد بسیاری از مشتریان با کاهش قدرت خرید همراه شوند و نتوانند خودرویی را که ازپیش برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ بودند، بخرند.

به گزارش «اخبار خودرو»، از همین‌رو رکود شدیدی در بازار به‌خصوص در بخش خودروهای وارداتی شکل گرفت. بالا رفتن نرخ ارز و ممنوعیت واردات خودرو را باید از اصلی‌ترین دلایل این اتفاق دانست. درهمین‌راستا یکی از فعالان بازار در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای‌خودرو» از تداوم رکود در بازار شب عید خبر داد. وی با بیان اینکه این روزها به‌دلیل بالا رفتن نرخ ارز، قیمت خودروهای وارداتی با افزایش همراه بوده، گفت: بازار خودروهای وارداتی از همان روزهای اولیه بسته شدن سایت ثبتارش با شوک جدی روبه‌رو شد، تا پیش از این اتفاق، فروشندگان و خریداران بسیاری وجود داشتند و خودروهای وارداتی را با قیمت‌های معقولی خریدوفروش می‌کردند. اما بسته شدن ۶ ماهه سایت ثبت‌سفارش باعث شد بسیاری از فروشندگان از فروش‌وعرضه خودرو به بازار دست بکشند و به‌این‌ترتیب روند افزایش قیمت خودروهای وارداتی 
شکل بگیرد.
پس از آن نیز اعلام ممنوعیت واردات خودرو، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان این بخش از بازار بود و آب پاکی را روی دستان بسیاری از فروشندگان و خریداران ریخت. زیرا این اتفاق باعث افزایش دوبرابری قیمت خودروهای وارداتی در بازار شد و همین امر میزان معاملات صورت‌گرفته در بازار را به شدت کاهش داد.
اگر این روزها سری به نمایشگاه‌های خودرو و بنگاه‌های خریدوفروش خودرو بزنید، متوجه خواهید شد بسیاری از آن‌ها به حالت‌ نیمه‌تعطیل درآمده‌اند. برخی فروشندگان خودرو در بازار اظهار کرده‌اند میزان معاملات انجام‌شده در هفته به کمتر از انگشتان دست رسیده و در روز به ندرت شاهد انجام چند معامله هستیم. 
این در حالی است که سال‌های گذشته با نزدیک شدن به ماه پایانی سال، میزان تقاضا برای خرید خودروهای وارداتی به‌شدت افزایش می‌یافت و به نوعی بازار رونق می‌گرفت. اما امسال به‌دلیل اتفاقات پی‌درپی و تصمیم‌گیری‌های نادرست، شاهد رکود دربازار خودروهای وارداتی در آستانه شب عید هستیم. با نگاهی به وضعیت بازار خودروهای وارداتی به‌خوبی می‌توان متوجه این رکود شد، زیرا بسیاری از خریداران به‌دلیل افزایش دوباره قیمت‌ها از خرید منصرف شده و دلال‌ها نیز به‌دلیل بالا رفتن تقاضا در روزهای پایانی اسفند، قیمت خودرو را به‌صورت پلکانی افزایش می‌دهند و همین اقدام موجب تشدید رکود در بازار می‌شود. بر همین اساس اگر قیمت روز خودروهای وارداتی را با هفته گذشته مقایسه کنید، افزایش ۴۰ تا ۱۰۰‌میلیون‌تومانی برخی مدل‌ها را مشاهده خواهید کرد. به‌عنوان مثال تویوتا CH-R هیبرید ۲۰۱۸ که هفته گذشته با قیمتی حدود ۵۴۰ تا ۵۵۰ میلیون‌تومان معامله می‌شد، در روز گذشته با افزایش ۸۰ میلیون تومانی، به قیمتی حدود ۶۳۰ میلیون تومان رسیده است. همچنین تویوتا هایلوکس اتوماتیک با افزایش ۱۰۰‌میلیون تومانی نسبت به هفته گذشته، به مرز ۸۵۰میلیون تومان در بازار رسیده، این در حالی است که میزان تقاضا برای این خودرو به شدت کاهش یافته و خریداری برای آن وجود ندارد.
قیمت میتسوبیشی اوتلندر PHEV 2018 نیز با افزایش ۷۰میلیون‌تومانی به ‌حدود ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است، در حالی که نمونه بنزینی این خودرو در بازار، قیمتی معادل ۶۶۰‌میلیون تومان دارد. نیسان ایکس‌تریل ۲۰۱۸ نیز با افزایش ۱۰۰ میلیون تومانی به مرز ۷۳۰میلیون تومان در بازار رسیده است. همچنین هیوندای آزرا ۲۰۱۸ که از کمترین امکانات رفاهی بهره می‌برد، این روزها با قیمتی حدود ۸۰۰ میلیون تومان در بازار ارزش‌گذاری می‌شود. این در حالی است که میزان تقاضا برای این سدان نیمه لوکس بسیار کم بوده و خریداران ترجیح می‌دهند با پرداخت این مبلغ، خودرو دیگری با امکانات رفاهی بیشتری را خریدارای کنند.به گزارش «اخبار خودرو»،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.