رشد ۳۶ درصدی زکات جمع‌آوری شده نسبت به سال گذشته

مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد خمینی(ره) ضمن اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون ۴۵۰ میلیارد تومان زکات در کل کشور جمع‌آوری شده است، گفت: این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد رشد داشته .

به گزارش جمهوریت ;

مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد خمینی(ره) ضمن اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون ۴۵۰ میلیارد تومان زکات در کل کشور جمع‌آوری شده است، گفت: این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد رشد داشته .

به گزارش ایسنا، محمد سرابیشی در نشست خبری امروز کمیته امداد درباره زکات‌های پرداخت شده به کمیته اظهار کرد: بر اساس تعهد سال ۹۷ مصوبه شورای عالی زکات کشور قرار بود طی امسال ۴۰۰ میلیارد تومان زکات جمع‌آوری شود که خوشبختانه تا کنون در کل کشور ۴۵۰ میلیارد تومان زکات جمع‌آوری شده است.

وی با اشاره به اینکه این میزان حدود ۱۱۳ درصد نسبت به تعهد سال ۹۷ ما بیشتر بوده است، گفت: از ۳۱۵ میلیارد تومان زکات ۱۳۵ میلیارد تومان زکات فطریه و ۱۶۵ میلیارد تومان زکات واجب مال و ۱۵۰ میلیارد تومان زکات مستحب مال بود.

مدیرکل امور اجرایی زکات با اشاره به اینکه از حدود ۴۰۹ میلیارد تومان زکات جمع‌آوری شده در ۹ ماهه سال ۹۷، ۷۵ درصد صرف امور محرومین شد، گفت: ۲۵ درصد بقیه آن نیز صرف پروژه‌های عمرانی عام المنفعه از جمله احداث و مرمت مساجد، حوزه‌های علمیه، کتابخانه‌ها و جاده سازی شده است.

سرابیشی افزود: تمام تلاش ما این است که زکات‌های جمع‌آوری شده در استان‌های مختلف دقیقاً در همان استان و محل و منطقه هزینه شود تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی زکات حداقل ۶۰ درصد زکات باید صرف امور محرومین شود اما تلاش ما این است که با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی کشور، درصد بالاتری را برای محرومین هزینه کنیم.

مدیرکل امور اجرایی زکات گفت: تعهد ما برای سال آینده در زمینه زکات ۶۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است که امیدواریم که به این مبلغ دست پیدا کنیم.

در ادامه این نشست نیز ابوالقاسم رستگار – قائم مقام معاونت توسعه مشارکت‌های مردمی – گفت: کمیته امداد هم سنگ یک خیریه نیست بلکه یک نهاد حاکمیتی است. در حال حاضر ۴۵ درصد فعالیت‌های کمیته امداد به خیریه‌ها واگذار شده و ۵۵ درصد فعالیت‌ها توسط کمیته انجام می‌شود.

به گفته رستگار طی سال گذشته ۱۸۳ میلیارد تومان در جشن نیکوکاری جمع‌آوری شد که کمیته امداد امیدوار است این مبلغ را طی امسال ۷۰ درصد افزایش دهد.

قائم مقام معاونت توسعه مشارکت‌های مردمی با اشاره به اینکه ۶.۵ میلیون صندوق صدقات در کشور داریم تصریح کرد: تلاش می‌کنیم تا سال آینده ۵۰ درصد وجوهات جمع‌آوری شده به مراکز نیکوکاری و شوراهای زکات در روستاها واگذار شود. ایجاد شورای زکات روستایی نیز یکی دیگر از روش‌های مردمی شدن کمیته امداد است و تا کنون ۲۰۰۰ مرکز شورای زکات روستایی در کشور داریم.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.