امروز ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲:۵۰ ب.ظ

از تعیین کاربری تا تامین پارکینگ در باغات

اعضای شورای شهر بندها و تبصره‌های لایحه جایگزین مصوبه لغو شده برج _باغ را بررسی و تصویب کردند.

به گزارش جمهوریت ;

اعضای شورای شهر بندها و تبصره‌های لایحه جایگزین مصوبه لغو شده برج _باغ را بررسی و تصویب کردند.

به گزارش ایسنا، صبح امروز بررسی لایحه جایگزین مصوبه لغو شده  برج_باغ در دستور کار شورای شهر قرار گرفت و با توجه به اینکه کلیات لایحه در جلسه قبل تصویب شد، اعضا به بررسی بند و تبصره های این لایحه پراختند و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

اعضای شورای شهر تهران به بررسی ماده ۵ از لایحه جایگزین مصوبه برج باغ‌ها پرداختند که براساس این ماده در صورت استفاده مسکونی از باغ، تامین یک واحد پارکینگ به ازای هر واحد مسکونی الزامی است و برهمین اساس در صورت استفاده غیر مسکونی، پارکینگ به ازای هر ١٠٠ متر مربع بنا باشد و همچنین براساس جدول پیشنهادی، برای کاربری تفریحی چهار پارکینگ، کاربری فرهنگی سه پارکینگ، کاربری ورزشی یک پارکینگ، کاربری اداری یک پارکینگ، کاربری تجاری چهار پارکینگ و کاربری خدمات یک پارکینگ مجاز شناخته شده است، که میلانی در مخالفت با کاربری‌هایی که از سوی کمیسیون شهرسازی و معاری پیشنهاد شده بود، خواستار حذف کاربری تجاری و اداری شد و گفت: اگر منظور از کاربری تجاری، بازارچه‌های سنتی، تهیه غذا و خیریه باشد ما با پیشنهاد شهرسازی و معماری مخالف هستیم؛ چرا که تجربه نشان داده که ایجاد رستوران سنتی و تهیه غذا وضعیت باغ را بدتر می‌کند و همچنین تجربه نشان داده که فعالیت خیریه‌ها در باغات نیز پوششی برای کارهای تجاری است.

در ادامه، عبدالرضا گلپایگانی – معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مخالفت با میلانی گفت: پیشنهاد ما این بوده که انجمن‌ها و تشکل‌های غیر دولتی و موسسات خیریه در باغات فعالیت کنند که این به حفاظت پایدار از فضای سبز باغات کمک می‌کند؛ چراکه انجمن‌های خیریه به فعال بودن و جریان داشتن زندگی در باغات کمک می‌کنند و همچنین در رابطه با کاربری تجاری بر فعالیت بازارچه‌های سنتی و تهیه غذا در باغات تاکید کرده‌ایم.

گلپایگانی با بیان اینکه قبل از سال ۸۰ که بسیاری از باغات تهران از بین رفتند و این آماری بود که کمیسیون محیط زیست ارائه داد؛ گفت: اما این تخریب دقیقاً به دلیل رویکرد پادگانی بود و اطلاعات ما در مورد باغات قطعا از برخی اعضای شورای شهر بیشتر است.

حجت نظری، دیگر عضو شورای شهر تهران خطاب به گلپایگانی گفت: علی‌رغم احترامی که برای آقای گلپایگانی قائلم به ایشان تذکر می‌دهم. حتماً اطلاعات ایشان در خصوص باغات از من بیشتر است، اما این نباید دلیل بر برخورد نامناسب ایشان با اعضا شورا شود.

در ادامه اعضای شورای شهر تهران، رسته‌های صنفی مجاز در باغات را مشخص کردند و بر این اساس در بخش فرهنگی، مجوز ایجاد سالن‌های کنسرت و نمایش، موزه‌های تاریخی، هنری، نمایشگاه، فرهنگسرا، کتابخانه، گالری، نگارخانه، خانه فرهنگ و کانون پرورش فرهنگی مجاز اعلام شد.

به گزارش ایسنا،  ایجاد دفاتر مطبوعات در باغات نیز مجاز شد.

علاوه بر این ایجاد سالن‌های ورزشی، محوطه‌های روباز، مجموعه‌های کوچک تفریحی، سالن، تالار برگزاری جشن نیز در باغات مجاز اعلام شد و همچنین فعالیت‌های باغ گیاه‌شناسی، جانورشناسی، فعالیت‌های پشتیبان تولید محصولات زراعی و همچنین فعالیت‌های مرتبط با تولید گیاهان دارویی نیز در باغات مجاز اعلام شد.

در بخش آموزشی نیز مجوز ایجاد مدرسه طبیعت، مهد کودک، مدارس در پایه‌های مختلف، مرکز فنی و حرفه‌ای، نهضت سوادآموزی، مرکز آموزشی خصوصی، خدمات تحصیلی وابسته و تخصصی (معلولین جسمی و ذهنی و …) و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و فناوری نوین صادر شد.

علاوه بر این، در بخش اداری انجمن‌ها، کانون‌ها و تشکل‌های غیردولتی و موسسات خیریه مجاز به فعالیت در باغات شدند و در بخش درمانی ایجاد آسایشگاه معلولین، خانه سالمندان، شیرخوارگاه، کانون کارآموزی کودکان و نوجوانان، مراکز اجتماعی درمان‌محور، موسسه حمایت از کودکان سرطانی، مراکز مرتبط با دامپزشکی و … نیز مجاز اعلام شدند.

در بخش تجاری هم عملکردهای خرده‌فروشی مجاز اعلام شد و برای ایجاد بازارچه‌های سنتی و تهیه غذا مجوز صادر شد.

همچنین بر این اساس مالکان می‌توانند با تحویل ۷۰ درصد باغ خود به شهرداری برای ایجاد فضای باز شهری، در ۳۰ درصد باغ خود با سطح اشغال ٦٠ درصد حداکثر در چهار طبقه ساخت و ساز داشته باشند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.