خادم مسجد باید روانشناس خوبی باشد

حجت‌الاسلام نوری‌زاده در همایش خادمان بهشت:.

به گزارش جمهوریت ;

حجت‌الاسلام نوری‌زاده در همایش خادمان بهشت:

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: امروزه دانش مدیریتی مسجد باید دانش دقیق و عمیقی باشد. یک خادم مسجد باید روانشناس خوبی باشد تا جذب مناسبی از نمازگزاران به مسجد داشته باشد.

عقیق:پنجمین همایش سالانه خادمان بهشت با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدناصرالدین نوری‌زاده رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد و با حضور سراسری خادمان مساجد استان تهران، مدیران و معاونان مرکز رسیدگی به امور مساجد در مصلای شهر ری برگزار شد.

حجت‌الاسلام نوری‌زاده در این مراسم با تقدیر از مدیریت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی‌اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در زمان تصدی ریاست امور مساجد، معاونان و مدیران سابق این مرکز و همچنین برگزار کنندگان این مراسم گفت: این همایش به منظور تکریم و ارزش‌گذاری خادمان خانه‌های خدا و خادمان بهشت برپا شده است.

 وی افزود:  پیامبر(ص) مساجد را بهشت روی زمین معرفی می‌کنند و خادمان آن را خادمان بهشت می‌دانند. از این جهت خدمت به مسجد، جایگاه ویژه‌ای دارد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد بیان داشت: زمانی که من در روایات، ارزش خدمتگزاری به مسجد را می‌دیدم، هر لحظه بیشتر از پیش به خدمت به این خانه‌ خدا ترغیب می‌شدم، زیرا مسجد محل تردد ملائک، مؤمنین و مؤمنات است. اکنون ما در جایی خدمتگزاری می‌کنیم که مالک آن خداوند متعال است.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) ادامه داد: رسول خدا (ص) می‌فرمایند: «أَلَا إِنَّ بُیُوتِی فِی الأرْضِ الْمَسَاجِدُ تُضِی ءُ لأهْلِ السَّمَاءِ کَمَا تُضِیءُ النُّجُومُ لأهْلِ الْأَرْضِ»؛ خدای متعال فرمود: آگاه باش که خانه­‌هاى من در زمین مساجد هستند و براى اهل آسمان‌ها همچـون ستارگان براى اهل زمین مى‌درخشند.

مساجد بهترین منزلگاه برای مؤمنین در دنیا هستند

حجت‌الاسلام نوری‌زاده اظهار داشت: آن قدر نورانیت خانه‌های خدا زیاد است که وقتی انسان در مسجد حضور پیدا می‌کند، این نورانیت در درون او نفوذ می‌کند. مساجد ستارگان اهل سماء هستند. آنجا که باعث نورانیت اهل سما می‌شود، آیا در درون ما تأثیر نمی‌گذارد؟

وی افزود:‌ همچنین پیامبر (ص) می‌فرمایند: مساجد بهترین منزلگاه برای مؤمنین در دنیا هستند. در این خانه‌ها «ضیوف الرحمان» تردد می‌کنند، بنابراین باید قدر این خانه‌های خدا را بدانیم و بدانیم که تردد در مسجد نشانه ایمان است و ضامن عبور از پل صراط.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ابراز داشت: افتخار انبیا و اولیا خادمی مساجد است. همچون حضرت ابراهیم (ع) و مریم (س) که خدمتگزار مسجد بودند. اهمیت آن تا به اینجاست که؛ حضرت زکریا (ع) نذر کرد که  اگر خداوند به او فرزندی عطا کند، خدمتگزار مسجد شود. با اینکه این فرزند دختر بود، باز هم او را برای خادمی مسجد تربیت کرد.

وی ادامه داد: ما باید قدردان این خانه‌های خدا باشیم. باید از این موقعیت که خداوند ایجاد کرده است، نهایت استفاده را ببریم. وظیفه ما به عنوان خدمتگزاران مسجد وظیفه بزرگ و اثرگذاری است.

خادم مسجد باید روانشناس خوبی باشد

حجت‌الاسلام نوری‌زاده تصریح کرد: مسجد بهترین پایگاه دینی و فرهنگی در عالم است. همچنین مهم‌ترین کانون اجتماعی و محلی برای رسیدگی به امور مسلمین است. مساجد در صدر اسلام کارکردهای زیادی داشته‌اند. محل انس، رجوع و رفع مشکلات مردمی و حتی محل استراحت مسافران بودند. در صدر اسلام مساجد به عنوان یک پایگاه نظامی، اجتماعی و همچنین محلی برای عزل و نصب و کارهای مهم حکومتی بودند.

وی افزود: اگر قرار بود جنگی صورت بگیرد، پیامبر (ص) امتش را به مسجد فرا می‌خواند. اگر غریبی وارد شهر می‌شد آنجایی که می‌توانست بدون هیچ منتی سکنی گزیند مسجد بود. مسجد حتی محل قضاوت و رسیدگی به امور قضایی و حکومتی نیز بود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خاطرنشان کرد: امروزه دانش مدیریتی مسجد باید دانش دقیق و عمیقی باشد. یک خادم مسجد باید روانشناس خوبی باشد تا جذب مناسبی از نمازگزاران به مسجد داشته باشد. مسجد می‌تواند پایگاه مهمی برای مقابله و رفع معضلات اجتماعی باشد تنها پایگاهی که می تواند سلامت اجتماعی را به جامعه بازگرداند، همین مسجد است.

وی ادامه داد: مسجد کانون پرورش فکری نوجوانان و جوانان است و محلی برای خدمات اجتماعی و خدمت رسانی به خلق خدا. جایی که هنوز مردم به آن اعتماد و امید دارند.

حجت‌الاسلام نوری‌زاده با اشاره به نقش مساجد در دفاع مقدس گفت: نقش مساجد در جنگ تحمیلی بسیار محوری و تأثیرگذار بود. بسیاری از مساجد محل ثبت‌نام، اعزام و پشتیبانی از عملیات‌های جنگی تحمیلی بودند.

وی خطاب به خادمان مساجد افزود: به موقعیتی که خدا به شما مرحمت فرموده ببالید و افتخار کنید. خداوند مهم‌ترین موهبت را که کلیدداری مسجد است را به شما مرحمت فرموده است.

روح تعبد و بندگی در شخصیت حضرت زهرا (س) موج می‌زند

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به وجود مشکلات اقتصادی گفت: ما مشکلات معیشتی خدام را می‌شناسیم و در حد توان، درصدد رفع بخشی از آن مشکلات هستیم. شاید بیشتر از این امکان رسیدگی به این امور را نداشته باشیم، ولی سعی کردیم همواره مدافع حقوق خادمان خانه‌های خدا باشیم.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم مدیریت قبلی مرکز، ارتقاء منزلت و هویت خدام بود. البته این امر نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و نهادها و ارگان‌های مختلف باید در این زمینه همراهی کنند. آن قدر این جایگاه مهم است که خداوند خادمان مساجد را خادمان خانه خود معرفی کرده، لذا تلاش ما این است خدمتگزاری به شما را ارتقاء ببخشیم.

حجت‌الاسلام نوری‌زاده بیان داشت:‌ آن چیزی که در شخصیت حضرت زهرا (س) موج می‌زند، روح تعبد و بندگی ایشان است. ایشان عبد صالح خدا بودند. رسول‌خدا (ص) به سلمان فارسی فرمودند: «یا سلمان! انّ اِبنَتی فاطمةُ مَلا الله قلبها وجوارحها ایمانا و یقینا الی مشاشها تفرغت لطاعة الله»؛ ای سلمان! خداوند متعال چنان دل، جان و تمام اعضا و جوارح فاطمه را با ایمان پرکرده است که وجود او، مملو از اشتیاق به عبادت و فرمانبرداری از پروردگار است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.