توسعه صنایع سرب و روی، زنگ خطر سلامت آینده زنجانی‌ها

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: معادن سرب و روی و توسعه صنایع مربوط به آن و انتشار آلاینده‌ها ممکن است در آینده سلامت مردم را با خطر مواجه کند.

به گزارش جمهوریت ;

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: معادن سرب و روی و توسعه صنایع مربوط به آن و انتشار آلاینده‌ها ممکن است در آینده سلامت مردم را با خطر مواجه کند.

به گزارش ایسنا،  پرویز قزلباش در سومین همایش بین‌المللی و بیست و یکمین همایش ملی بهداشت محیط، با اشاره به تاثیر نقش تبادل اطلاعات در بهبود زندگی بشر، اظهار کرد: تمدن ایرانی نقش مهمی در تاریخ علم جهان داشته است، ولی با وجود این نقش‌آفرینی نباید به تاثیر این پیشرفت در مشکلات به وجودآمده برای محیط زیست بی‌توجه بود.

این مسئول ادامه داد: بر اساس گزارش‌های سازمان‌ بین‌المللی عوامل محیطی عامل مرگ یک مرد از چهار مرد در جهان است، همچنین این عوامل عامل مرگ ۳ میلیون کودک زیر پنج سال نیز در جهان بوده که این آمارها بسیار قابل توجه است.

وی افزود: خوشبختانه در ایران تامین آب آشامیدنی سالم پوشش وسیعی دارد، ولی با وجود این پوشش وسیع سالانه حدود ۱۹ هزار نفر بر اثر عوامل محیطی جان خود را از دست می‌دهند.

قزلباش، آلودگی محیطی، عدم تصفیه آب و گسترش گرد و غبار را از عوامل محیطی مخاطره‌آمیز برای سلامت بشر دانست و تصریح کرد: به طور مشخص در شهر زنجان به دلیل وجود معادن غنی سرب و روی و توسعه صنایع مربوط به آن و انتشار آلاینده‌های مربوطه ممکن است در آینده سلامت مردم را با خطر مواجه کند.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، یادآور شد: تبادل اطلاعات در همایش‌هایی به مانند بهداشت محیط می‌تواند در کاهش اثرات آلاینده‌های محیطی موثر و مفید باشد.

حجت‌الاسلام محرمعلی شیرمحمدی، ادامه داد: همایش بهداشت محیط متعلق به همه مردم دنیا است و همه باید از مزایا و معایب توسعه آگاه شوند و این همایش به تحقق این هدف کمک خواهد کرد.

وی با اینکه توبیخ شدن در قبال آسیب زدن به خود و دیگران در این اسلام مورد تاکید قرار گرفته است، افزود: این مهم از باورهای دینی ما محسوب می‌شود و ایران جزو کشورهای پیشتاز برای حفظ و ارتقای بهداشت محیط بوده و این مهم در تاریخ ایرانی‌ها مسبوق به سابقه است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.