آمار غم‌آلود مردم اصفهان

غم و اندوه انباشته در دل مردم اصفهان موجب شده است عنوان غمگین‌ترین استان کشور را ازآن خود کنند.

به گزارش جمهوریت ;

غم و اندوه انباشته در دل مردم اصفهان موجب شده است عنوان غمگین‌ترین استان کشور را ازآن خود کنند.

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته آماری در شبکه‌های مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد شهروندان اصفهانی با فاصله‌ای معنادار، غمگین‌ترین مردم ایران هستند. منبع این آمار مطالعه‌ای است که معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی ایران در پژوهشی با کمک پژوهشکده مطالعات توسعه جهاد دانشگاهی از شاخص‌های سرمایه اجتماعی محیط کسب و کار در سال ۱۳۹۶ نتشر کرده است. تاریخ انتشار این گزارش شهریورماه سال جاری است.

مدتی قبل هم سیدحسن موسوی- رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفته بود مرگ‌های ناشی از خودکشی در سال ۱۳۹۶ حدود پنج درصد افزایش داشته و ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار پرونده قضایی در کشور به ثبت رسیده است. شش میلیون نفر نیز در کشور افسردگی دارند. 

اندوه انباشته در دل مردم اصفهان زمانی مشخص می‌شود که بدانید رتبه شادی مردم ایران در میان ۱۵۶ کشوری که در سال ۲۰۱۶ مورد بررسی قرار گرفتند ۱۰۵ بوده است، یعنی ایران پنجاه و یکمین کشور غمگین جهان است. حالا استان اصفهان غمگین‌ترین استان است. پیشتر در سال ۱۳۹۴، پژوهشی در هفته‌نامه معتبر سلامت منتشر شده بود که نشان می‌داد یزد غمگین‌ترین استان و زنجان شادترین استان کشور هستند.

این آمار در مطالعات اخیر دستخوش تغییر شده و در مقابل، لقب شادترین استان ایران به گیلانی‌های تعلق گرفته است. 

مهدی مقدری- عضو شورای اسلامی شهر اصفهان هم روز گذشته (یکشنبه) در جلسه علنی شورا گفته آیا مدیران و متولیان به وجود آمدن چنین شهر خسته و بی نشاطی، قادر هستند سرشان را بالا بگیرند؟ 

مقدری یکی از علل سطح پایین شادکامی مردم اصفهان را رویکرد و رویه مدیران پیشین و امروز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دانسته و در جای دیگری از اظهاراتش گفته “تحویل بگیرید آنچه بر پایه غم و اندوه برای اصفهان ساختید و فقط ادعا کردید با شادی مردم مخالف نیستید”.

این عضو شورا به برخی رویدادهای سیاسی اشاره کرده و گفته “چه کسانی جلوی کنسرت‌هایِ موسیقی مجوزدار، تئاترهای پذیرفته شده، برنامه‌هایِ شادِ خیابانی و تحت نظر مدیرانِ شهری ایستادند و تهدید و تحدید کردند؟” 

از طرفی رضا اسماعیلی- عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان، غمگینی مردم این استان را ناشی از متغیرهای متعددی دانسته و به ایسنا می‌گوید: حمایت‌های اجتماعی، سرانه تولید ناخالص، امید به زندگی، سبک زندگی و ورزش از جمله متغیرهای مهم در این زمینه است.

اسماعیلی اما شاخص‌های دیگری را نام می‌برد که از آن میان می‌توان “آزادی انتخاب” و “ادراک فساد” را در راس مهم‌ترین‌ آنها دانست. دیگر شاخص‌های رفاه نیز در این زمینه موثر است که محل زندگی و امکانات اولیه در میان‌ آنها مورد توجه است.

این جامعه شناس می‌گوید مردمی که شاد هستند معمولا به زندگی در لحظه توجه می‌کنند و کمتر نگران آینده هستند، اما مردم اصفهان از آنجایی که حساسیت‌های اقتصادی بیشتری دارند، نگرانی‌های آینده‌نگرانه بیشتری نیز داشته و کمتر احساس شادی می‌کنند. 

به اعتقاد اسماعیلی، مردم اصفهان همچنین حساسیت‌های اجتماعی و روان‌شناسی بیشتری دارند که ناشی از ظرافت اندیشه در آنها است. به همین دلیل مردم اصفهان ارتباطات درون گرایانه بیشتری دارند و حمایت‌های اجتماعی کمتری را در این شرایط از خود نشان می‌دهند. 

این جامعه شناس نوسانات اقتصادی و برهم خوردن تعادل بازار، افزایش تروم، گرانی و نا امنی اقتصادی را نیز در مساله موثر دانسته تاکید می‌کند در چنین شرایطی شهرهایی همچون اصفهان بیش از دیگر شهرها دچار تنش می‌شوند. 

این استاد جامعه شناسی دانشگاه اصفهان افزایش آمار نزاع در این استان را نیز با کاهش احساس شادکامی مرتبط می‌داند و تاکید دارد زمانی که انرژی‌های هولناک اجتماعی در میان مردم جمع می‌شود و مردم به اهداف و آروزهایشان نمی‌رسند، خشونت بروز می‌کند. 

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.