امروز ۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۳ ق.ظ

این موزه را فراموش کرده بودند

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران از یک سو موزه هنرهای ملی را بهترین موزه‌ی استان تهران می‌داند و از سوی دیگر معتقد است این فضا در طول چند سال گذشته به طور کامل فراموش شده بود.

به گزارش جمهوریت ;

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران از یک سو موزه هنرهای ملی را بهترین موزه‌ی استان تهران می‌داند و از سوی دیگر معتقد است این فضا در طول چند سال گذشته به طور کامل فراموش شده بود.

به گزارش ایسنا، محسن شیخ‌الاسلامی سه شنبه هفتم اسفند در نشست خبری که در اداره کل میراث فرهنگی استان تهران برگزار شد، با تاکید بر این‌که متأسفانه این موزه در طول سال‌های گذشته کاملاً از چرخه‌ی فرهنگی خارج شده بود، بیان کرد: امروز زمانی که وارد آن می‌شوید، باید فقط به حال آن تأسف بخورید، این خانه بیشتر شبیه به یک منزل شخصی شده بود و بیشتر یک مکان فراموش شده بود تا یک موزه‌ی فعال.

او با بیان این‌که باید در برخی از فضاهای این موزه یکسری اقدامات مرمتی انجام شود، ادامه می‌دهد: باید آثار تاریخی این موزه بار دیگر بررسی و شناسنامه‌ی آن‌ها بررسی شوند. همچنین در تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ارشاد درباره‌ی تغییر مدیریت موزه، همکاری‌هایی انجام شد.

از ساماندهی نور یک موزه تا کافه‌ای که دیگر فرهنگی نیست

شیخ‌الاسلامی، در ادامه صحبت‌هایش از خانه تکانی موزه‌های تهران نیز صحبت کرد و افزود: قرار است تا پایان سال یعنی کمتر از یک ماه دیگر، کارهای مرمتی‌شان تمام شود و درهایشان به روی بازدیدکنندگان باز شود.

وی با بیان این‌که مرمت برخی از موزه‌های تهران در دستور کار است، ادامه داد: مسجد قنبرعلی‌خان، بازارچه عودلاجان و موزه رسام عرب‌زاده در مرحله عقد قرارداد برای مرمت هستند. همچنین ساماندهی دو طبقه اول و دوم موزه رضا عباسی انجام شده و تا قبل از تعطیلات نوروز، بخش پیش از اسلام آن در طبقه سوم نیز راه‌اندازی می‌شود.

او با بیان این‌که کار مرمتی موزه نقاشی پشت شیشه نیز انجام شده و در مرحله رنگ‌آمیزی نهایی است، تاکید کرد: قرار است این موزه نیز برای تعطیلات نوروز به روی مردم باز شود.

وی همچنین درباره کافه‌ای که چند سال است در محوطه موزه نقاشی پشت شیشه، برپا شده، گفت: مسئول کافه به تعهدات خود عمل نکرده است. به وی فرصت داده شده بود تا تغییرات مورد لزوم را در ظاهر کافه ایجاد کند و یک فضای فرهنگی طبق تعهد اولیه به وجود آورد.

شیخ‌الاسلامی با تاکید بر این‌که قرار بود این مکان یک پاتوق فرهنگی در کنار موزه باشد، اظهار کرد: باید سرویس دهی این فضا، کافه‌ای باشد، در تفاهم‌نامه بحث چادر و آلاچیق وجود نداشت، بنابراین این تخلف به معاونت توسعه اداره کل میراث‌فرهنگی استان تهران اعلام شده است.

وی همچنین درباره‌ی روند مرمت‌ها در موزه‌ی آبگینه بیان کرد: با این وجود مرمت بخش‌هایی از موزه آبگینه نیز انجام شده و پیمانکار این طرح را به خوبی انجام داد. رفع رطوبت نیز تا حدود زیادی برطرف شده است، این موزه قرار است برای نوروز، برنامه‌های فرهنگی برگزار کند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی استان تهران همچنین در توضیح اقداماتی که در حال انجام در موزه‌ی فرش است، گفت: یکی از موارد آزاردهنده در موزه فرش، نبود نور مناسب بود که سعی می‌شود تا پایان سال ساماندهی سیستم نور و حفاظت الکترونیکی آن انجام شود.

وی اضافه کرد: با وجود محدودیت‌های اعتباری تلاش می‌کنیم تا این پروژه را تا قبل از پایان سال به سرانجام برسانیم.

به گزارش ایسنا، اوایل آبان امسال، شیخ‌الاسلامی در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده بود که «سه موزه “رضا عباسی”، “نقاشی پشت شیشه” و “آبگینه و سفالینه‌های ایران”، برای مرمت، تعمیرات ساختمانی و تکمیل حفاظت الکترونیک موزه‌ای تا پایان آبان جاری تعطیل هستند.»

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.